Kakaové máslo – co vše obsahuje a kde ho můžeme použít? 4.93/5 (14)Kakaové boby, ze kterých se vyrábí kakové máslo

Kakaové boby, ze kterých se vyrábí kakové máslo

Hodně se o něm mluví, ale málo se o něm ví. Oblíbené a ve velkém využívané v cukrářském, potravinářském, ale i farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. O čem je tedy řeč? O kakaovém másle.

Co je kakaové máslo?

I když se jmenuje kakaové máslo, s tradičním máslem nemá společné téměř nic. Získává se z bobů kakaovníku po vylisování kakaové hmoty, v níž je ho přibližně 55 %. Kakaové máslo je tuk krémové barvy a má jemnou aromatickou vůni. Jeho kvalita závisí právě na kvalitě bobů, z nichž se získává. Je poměrně drahé, a proto mnozí výrobci čokolády šetří a zaměňují jej za rostlinné tuky. Ale čokoláda bez kakaového másla není to pravé ořechové. Práva díky němu je tak jemná a rozpouští se v ústech. Popravdě, bez kakaového másla je čokoláda na nic!

Kakaové máslo a jeho použití

Kakaové máslo má opravdu široké využití. Kromě cukrářského průmyslu a výroby čokolády je stále oblíbenější i v potravinářství a kosmetice.

Co tedy s kakaovým máslem v kuchyni?

Možná jste to nevěděli, ale je výborné na smažení, opékání i pečení. Jeho velkou výhodou je to, že nepřebíjí chutě ostatních ingrediencí. Dokonce jim pomáhá vyniknout. Neméně důležité je to, že neobsahuje žádný cholesterol. Jeho obsah tuku a kalorií je mnohem nižší než u běžných kuchyňských tuků. Takto nám tedy kakaové máslo může pomáhat zevnitř. Co však jeho vnější účinky na naše tělo?

Kakaové máslo v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu

Používání kakaového másla v kosmetice má opravdu dlouhou, skoro 200 letou tradici. Jeho zvláčňující účinky znají odedávna i africké ženy. Právě pro tyto účinky se přidává do mnoha kosmetických preparátů jako jsou mýdla, krémy, mléka, balzámů, hydratační emulze a dokonce i samoopalovací krémy. Lze jej však použít i samotné. Ptáte se, čím je kakové máslo tak výjimečné? Obsahuje totiž množství antioxidantů a je mimořádně bohaté na vitamin E.

Výhody kakového másla:

  • hydratuje a chrání pokožku
  • pomáhá minimalizovat vrásky kolem očí, úst a v oblasti hrdla
  • pomáhá předcházet těhotenským striím
  • pomáhá předcházet zjizvení od akné

Pokud budete preparáty z kakaového másla nebo kakaové máslo samotné používat pravidelně, na Vaši pokožku to bude mít viditelné účinky. Krémy a emulze z kakaového másla jsou více tuhé, přesto se okamžitě vstřebávají do pokožky . Právě proto jsou vhodné zejména pro suchou a citlivou pleť. A snad díky tomu je označováno také jako „nejlepší zvlhčovač“.

Kakaové máslo je super pro vaši pokožku

Problémem mnoha žen po těhotenství jsou nehezké strie v oblasti břicha a stehen. Je třeba se jim vyhnout předem, protože po jejich vzniku se nedá udělat už nic. Proto je třeba kakaové máslo pravidelně natírat na ohrožené partie těla. Krémy a mléka s obsahem kakaového másla mají proti vzniku strií klinicky ověřené účinky. Dámy vyzkoušejte a samy se o tom přesvědčíte. Pokud kouříte nebo se často pobýváte v zakouřeném a znečištěném prostředí, Vaše pokožka si kakaové máslo rovněž zaslouží. Stejně tak v případě, že jste vystaveni vnějším vlivům počasí. A nemusí jít jen o vítr, či zimu. Pomáhá zabránit i poškození od slunečních paprsků. Což je důležité, je vhodné pro všechny typy pokožky. Dokonce i pro citlivou a zralou pleť.

Máte problémy s různými druhy ekzémů nebo dermatitidy? Kakaové máslo se doporučuje i při tomto typu problémů. Obsahuje totiž polyphenol (CMP), který zabraňuje produkci imunoglobulinu. A právě ten dermatitidu způsobuje. Kakaové máslo tedy kromě krásy podporuje i zdraví Vaší pokožky.

Na ruce, na nohy i na rty

Jak ještě bio kakaové máslo lze využít:

  • na ruce
  • na nohy
  • na rty

TIP: Čokoláda a její vliv na zdraví

Kakaové máslo zanechá Vaše ruce jemné a hydratované bez pocitu mastnoty. Dokonce i chodidla zůstávají sametově jemné. Pokud ho použijete na rty, ty budou přirozeně jemné a chráněné vůči vnějším vlivům. To však stále není všechno.

Dopřejte si masáž s kakaovým máslem

Co byste řekli na masáž s použitím kakaového másla? Představte si svou pokožku jemnou, hydratovanou a navíc krásně voňavou. Právě pro tuto čokoládovou vůni je kakaové máslo velmi oblíbené i při aromaterapii a relaxačních masážích. Navodí totiž příjemné pocity uvolnění a klidu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva