Sponzorováno

Voda z vodovodu či kohoutku a zdraví – jak ji můžeme upravit? 4.9/5 (10)

Voda z vodovodu či kohoutku a zdravíBez vody naše existence není možná. Tato životodárná tekutina se totiž nutně podílí na téměř všech metabolických procesech v těle, čímž zajišťuje jeho vnitřní rovnováhu. Jelikož denně bychom měli vypít 1,5 – 3 litry tekutin. Výběr a složení vody není radno podceňovat. Dostupná je skoro v každé domácnosti jednoduchým otočením kohoutku. Víte ale, jak si ji upravit tak, aby vám opravdu chutnala a byla prospěšná pro vaše zdraví?

Aby se voda z vodárenských společností mohla dostat až za dveře našich příbytků, putuje spletí potrubí a trubek, které jsou náchylné k množení bakterií. Pro zamezení opětovného znečištění se proto do vody přidává především chlór. Jeho množství sice nikdy nepřekračuje povolené normy, výrazně však dokáže ovlivnit kvalitu samotné tekutiny. Pitná voda z kohoutku by měla být průzračná, bez chuťových příměsí a bez jakéhokoliv zápachu.

 

Zdravá voda z kohoutku? Řešení je několik…

Chcete si každý den dopřát zdravou vodu lahodné chuti? Při nulové investici můžete vodu z vodovodu nechat prostě odstát. Tato možnost je však již na první pohled velmi nepraktická – zvláště, pokud byste takový typ vody chtěli používat i na vaření. Další variantou je balená voda, kterou dostanete běžně v obchodech. Stolní, pramenitá, minerální – všechny v přiměřeném množství s příznivými účinky. Daň za jejich používání je však značně vysoká. Z dlouhodobého hlediska jde totiž o vysoké finanční náklady. Jejich používáním se navíc hromadí odpad v podobě prázdných plastových obalů. Ekologičtějším řešením při jednorázové vstupní investici může být filtrování vody. Nejde sice o nejlevnější záležitost, vyhnete se však vláčení těžkých lahví a jejich následnému třídění.

Filtrační systémy pro domácí použití

1. Reverzní-osmotické

Podpultové systémy s hyperfiltraci na bázi velmi husté membrány. Ta je tak málo propustná, že pod tlakem přes ni projdou jen molekuly vody. Z hlediska čistoty vody jde tedy o nejdokonalejší systém. Odborníci jej však na časté používání příliš nedoporučují. Spolu s nečistotami totiž membrána zachytí i minerály a důležité stopové prvky.

2. Filtrační konvice

Přefiltrovanou vodu získáte díky filtrační konvici téměř okamžitě. Vodu jednoduše nalijete do zásobníku a ta přes filtr proteče do hlavní nádoby. Nejlevnější se pohybují v cenových relacích již kolem 250 Kč. Jeden filtrační patron vydrží při běžném používání měsíc a stojí méně než 100 Kč (v závislosti na počtu kusů v balení).

3. Filtry do baterie v kuchyni

Jsou umístěny buď na kuchyňské lince nebo pod ní. Režim filtrace můžete vypnout, pokud například myjete nádobí. Vstupní náklady jsou však vyšší – vaši peněženku odlehčí i o 4000 Kč. Výměna filtru (po roce až dvou) vás vyjde na 500 Kč a více.

Sponzorováno

4. UV lampy

Jde o přírodní čištění a filtraci vody bez použití chemikálií. Tuto technologickou vychytávku vám instalatér namontuje přímo k hlavnímu přívodu vody. Potřebujete k ní však i mechanický filtr s jemnou vložkou. S rostoucím průtokem roste i cena. Na set se zářivkou si připravte minimálně 10 000 Kč.

5. Dezinfekční prášky

Jsou vhodné spíše na turistiku nebo pokud se chystáte na expedici do země se sníženým hygienickým standardem. Obsahuje totiž chlór, proto jsou v domácnosti prakticky nevyužitelné.

Když milujete bublinky

Pokud si balenou vodu kupujete jen kvůli nasycení CO2, zvažte domácí výrobník sody. Jeho smyslem je opět snížení množství odpadu v podobě plastových lahví. Dostupné jsou také sirupy s různými příchutěmi, za pomoci kterých si rovnou připravíte domácí limonádu. Sodobary se pohybují od 1000 Kč nahoru.

Kohoutková voda v ČR? Dobrá…

Zástupci Státního zdravotního ústavu zdůrazňují, že u nás má pitná voda z kohoutků obecně velmi dobrou kvalitu a vyhovuje i v důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany, chlorované látky, těžké kovy nebo pesticidy. To potvrzuje i výzkum srovnávající bezpečnost pitných vod v mezinárodním měřítku, ve kterém získala česká voda nejvyšší možný počet bodů. To ale neplatí o mnoha soukromých nebo obecních studnách nevyhovujících z mikrobiologického hlediska. Častou námitkou proti vodě z kohoutku je chlor. Ve skutečnosti ho voda většinou obsahuje jen zdraví neškodné množství. Pokud nám voda s chlorem nechutná, můžeme ji napustit a nechat odstát. Chlor se odpaří. Nebo použijte techniky uvedené výše.

A je voda z kohoutku čerstvá?

Čerstvost vody z kohoutku se často dostává na mušku jejích odpůrců. Jednak si musíme uvědomit, že zejména ve větších městech ve vodovodu proudí voda prakticky trvale, a proto zpochybňovat čerstvost není na místě. A jednak existuje vždy možnost vodu odpustit, i když pak se samozřejmě zvýší náklady. Nevhodným skladováním může svou jakost ztratit i velmi kvalitní voda. Zatímco skladování balené vody je zcela v rukou obchodníků, uchování pitné vody z kohoutku je v naší režii. Pokud chceme nechat vodu odstát, je vhodné použít lednici a zajistit tak chladné prostředí.

TIP: Voda je jako lék

Porovnání cen vody

V pozici spotřebitele bereme vždy v potaz, jak hluboko musíme sáhnout do kapsy. Cena vody z kohoutku, která se pohybuje v řádech haléřů za litr (nejběžnější cena za 1l je 5 až 6 haléřů), je mnohonásobně nižší než u balených vod. Cena nejlevnějších balených vod začíná kolem hranice 2 Kč za litr, běžná je cena cca 6 Kč za litr, ale za zahraniční minerální vodu můžete zaplatit řádově desítky korun.

Kam dál?

VIDEO: Kohoutková voda: ano nebo ne?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva