Sponzorováno

Očkování je nejúčinnější prevencí proti chřipce 4.88/5 (8)

Očkování je nejúčinnější prevencí proti chřipce

Říjen a listopad jsou ideálními měsíci pro očkování se proti chřipce. Účinky vakcíny se projeví do 10 až 14 dnů od aplikace. Očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí při chřipce a chřipce podobným onemocněním. V České republice by měl být letos dostatek vakcín.

Chřipka je infekční, typicky sezónní onemocnění. Chřipkové období se podle epidemiologů začíná zhruba 1. října a končí 30. dubna. V 1 ml sekretu z dýchacích cest infikovaného člověka se v prvních dvou dnech nachází asi milion virových částic. K nakažení dalšího člověka stačí několik desítek částic. V chřipkovém období bychom se proto měli co nejméně zdržovat v přeplněných, málo vzdušných místnostech, více větrat uzavřené prostory, mýt si častěji ruce a celkově dbát na hygienu, vyhýbat se kontaktu s již infikovanými.

Nejvyšší nemocnost na chřipku má skupina dětí a během epidemií školáci. Ročně onemocní ve světě na chřipku 1 až 2 miliony lidí, asi půlmilión na klasickou chřipku zemře. „Z tohoto hlediska je klasická chřipka mnohem nebezpečnější než ptačí chřipka“ upozorňuje M. Smyčcová, odbornice na epidemiologii.

Sponzorováno

„První vlna chřipky přichází v pozdní podzim, zpravidla v prosinci, kulminuje začátkem února. Epidemie trvá 4 – 8 týdnů. Roky bez epidemie jsme měli na Slovensku jen ojediněle – v letech 1987, 1988, 2002“ konstatuje M. Smyčcová.

Rizikové skupiny

Zdravotní pojišťovna plně hradí očkovací látky proti chřipce těmto rizikovým skupinám:

 • dětem od 6 měsíců do 12 let (do 6 měsíců je předpoklad, že pokud byla očkovaná těhotná matka, vakcína se dostane do organismu dítěte kojeneckým mlékem),
 • dospělým osobám od 59 let,
 • osobám umístěným v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, geriatrických centrech a ústavech sociální péče,
 • osobám trpícími závažnými chronickými onemocněními dýchacích cest, srdečně-cévního aparátu, metabolickými, renálními a imunitními poruchami,
 • zdravotnickým zaměstnancům, kteří přicházejí do přímého kontaktu s pacientem nebo ohniskem nákazy,
 • rizikovým osobám v riziku nákazy ptačí chřipky.

VIDEO: MUDr. Eleková o očkovaní – názor proti

VIDEO: Očkování proti chřipce

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Očkování je nejúčinnější prevencí proti chřipce”

  1. […] prevencí chřipky je podle Vozára jednoznačně očkování. “I díky vakcinaci víme v době epidemie prokazatelně minimalizovat očekávané […]

  2. […] ČTĚTE: Očkování je nejlepší prevencí proti chřipce […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva