6 důvodů, proč práce z postele není dobrý nápad 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Proč nepracovat z postele? Důvodů je hned několik.

Proč nepracovat z postele? Důvodů je hned několik.

Budeme upřímní. Ještě před několika měsíci jsme i my téměř každý den trávili prací ze své postele. Těsně před situací s nemocí COVID-19 a následnou karanténou jsme ale udělali obrovský posun v naší mysli, abychom oddělili práci a pohodu své postele. Zároveň nám ale nedělá dobře, že musíme nepřetržitě sedět u stolu. Postupem času jsme si ale uvědomili, že při práci z postele kouká spousta nevýhod.

Až už je nějaká pandemie nebo ne, vím, že nejsme určitě sami v pokušení pracovat z postele – a i výsledné problémy zná jistě mnoho z vás.

Teoreticky zní práce z postele jako snová romantická představa, jako byste měli dokonalou práci. Můžete si představit sebe sama s šálkem kávy, svým psem nebo kočkou v posteli. Jedná se však o tak kluzký svah, že může rychle přerůst v nedostatek sebeovládání. Tak na to pozor.

Jaké problémy vám může práce s postele přinést?

Problémy s kvalitou spánku

Existuje velmi specifický důvod, proč bychom neměli pracovat z našich postelí. Když používáme postel k jiným činnostem, než je spánek, jako je třeba práce, čtení, sledování televize atd., vytváříme si přirozeně asociaci s bdělostí. Chceme ale, aby postel byla asociací se spánkem, a práce v posteli tuto asociaci velmi oslabuje.

Zjednodušeně řečeno, chceme spojit naše postele pouze se dvěma věcmi: spánkem a intimitou.

Pokud již máte potíže se spánkem, doporučujeme vyhledat odborníka. Ti léčí problémy se spánkem bez léků pomocí kognitivně behaviorální terapie nespavosti. Bylo prokázáno, že tato kognitivně behaviorální terapie snižuje potřebu prášků na spaní a není spojena se stejnými vedlejšími účinky.

Zatímco výše uvedené se týká způsobů, jak si pomoci na kognitivní úrovni, určitě můžete provést změny, které jsou čistě fyzické. Pohled na jasné obrazovky v posteli snižuje hladinu melatoninu ve vašem těle, ale ne výrazně. Doporučuje se věnovat se nejméně 30 minut až dvě hodiny času bez technologií, než se vydáte do postele.

Problémy s produktivitou

Všechny tyto důvody jsou navzájem vlastně protkané. Práce z postele snižuje kvalitu spánku, což snižuje produktivitu práce, snižuje i hladinu energie a kvalitu života. Používání postele jako pracovního prostoru znamená, že si svou práci přinášíte do postele, a to jak doslovně, tak obrazně. Pokud pracujete celý den ze své postele, pravděpodobně budete i nadále přemýšlet o práci a bude těžké „vypnout“, jakmile půjdete večer spát.

Nespavost je navíc problémem číslo jedna, který brání produktivitě práce. To může být komplikace při práci z postele nebo i bez ní, ale míchání pracovního a spánkového prostoru vše pravděpodobně ještě umocní a zhorší.

Držení těla

Něco jako správné držení těla při práci v posteli prakticky neexistuje. Jsme příliš v pokušení lehnout si na záda, na břicho nebo bok. Když to uděláme, téměř vždy pak vstaneme s nějakým bolavým místem.

I když sedíte v posteli, stále sedíte delší dobu na nerovném povrchu, máte monitor v nesprávné výšce a pravděpodobně si křivíte záda. To může okamžitě vytvořit zdroj bolesti nebo to může také snížit kvalitu spánku. Může také vést k muskuloskeletálním onemocněním. A to nechcete.

Problémy se vztahy

Většina z nás již sdílí své partnery s elektronikou. Ať už jde o naše notebooky nebo mobilní telefony, tento vzor má skutečné dopady na vztahy. Podle jedné studie může neustálé používání mobilního telefonu v průběhu času s vaším partnerem vést ke snížení spokojenosti ve vztahu a dokonce k depresi u vašeho významného partnera.

Stejná logika platí pro všechny moderní elektrozařízení. Nikdo nemá rád ignorování partnerem. Když trávíte čas v posteli, máte tablet, mobil nebo notebook a určitě tak neukazujete, že jste připraveni věnovat partnerovi / partnerce pozornost.

Problémy s hygienou

Chcete slyšet něco mírně děsivého? Podle dermatologů denně vyprodukujeme dostatek odumřelých buněk, abychom nakrmili jeden milion roztočů. Více než 15 milionů těchto buněk je vyprodukováno v noci.

Sponzorováno

Pokud zohledníte další čas strávený prací v posteli, přidáváte pouze hromadění bakterií, nemluvě o tom, že v nich sedíte každý den. Jedna studie zjistila, že lidské postele jsou ve skutečnosti méně hygienické než postele šimpanzů.

Rychlé doporučení: Perte povlečení a prostěradla často!

Problém s náladou a energií

Ložnice jsou často tmavší než jiné místnosti – kvůli menšímu počtu oken nebo zvyku udržovat závěsy zatažené. Sluneční světlo přirozeně zlepšuje naši náladu a pomáhá zvyšovat hladinu energie. Špatně osvětlená ložnice by vás mohla unavit, změnit bioritmy těla, negativně ovlivnit vaše duševní zdraví a namáhat oči. I když je temná místnost skvělá pro spánek, není tak skvělá pro produktivitu potřebnou během pracovního dne.

Máte pocit, že si práci neustále nosíte domů? Práce z postele jde ještě o krok dále. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je klíčem k fyzickému i duševnímu zdraví.

Tohle řekněte šéfovi: Pro některé je práce z domova rušivá a vyčerpávající. Jedna průkopnická studie však zjistila, že práce z domova jeden den v týdnu zvýšila pracovní výkon člověka o 13%.

Naše tipy pro práci z domova

Zde je několik praktických tipů na podporu zdravé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Udržujte veškerou elektroniku mimo ložnici

Jasně, nějaký ten čas bez obrazovek a technologií před spaním je skvělý začátek, ještě lepší je ložnice úplně bez displayů a technologií. Vytvoření prostoru ve vaší ložnici, který je čistě pro spánek a intimitu, může změnit váš život k lepšímu mnoha způsoby.

Pomůže vám lépe spát, zlepší vaše vztahy (jak často oba v telefonu listujete, aniž byste spolu mluvili?) a vytvoří pevnou hranici mezi prací a domovem. Když si v noci vezmete světlo ze svých zařízení, může to rozhodit váš cirkadiánní rytmus. Výzkum také ukazuje, že to může přispět k rozvoji rakoviny, cukrovky, obezity a obezity.

Vytvořte si doma pracovní místo

Nemusíte si doma vytvářet kdovíjak přepychovou nebo propracovanou kancelář, abyste oddělili svůj spánkový prostor od práce. Stačí pár vylepšení nebo jednoduchý kus nábytku. Nejdůležitějším aspektem je nastavení prostředí pracovního prostoru, které se používá pouze pro práci. Díky tomu budete mít pořádek fyzicky, ale i psychicky.

Mnohem snadněji přejdete do „pracovního režimu“. Tento vyhrazený prostor může také pomoci usnadnit hranice s rodinou nebo spolubydlícími.

Zkuste zvedací stůl

Zvedací stůl je skvělou volbou, pokud bojujete s celodenním sezením u stolu. Dá se zvednout za pomocí kliky nebo jsou i elektrické zvedací stoly. Pak u stolu můžete chvíli stát a chvíli sedět. Mají je třeba v Ikei.

Nezačínejte svůj pracovní den v pyžamu

S tímhle hodně lidí bojuje. I my. Je ale třeba si zapamatovat, že to, v čem spíte a v čem pracujete, by se mělo lišit. To neznamená, že vaše pracovní oblečení nemůže být pohodlné. Celý den ale nenoste župan a pantofle. Dejte si tepláky. Pracovní tepláky.

Vytvořte a dodržujte rutinu

Práce z domova může být nová, ale prakticky všechno ostatní můžete ponechat stejné. Vstaňte ve svůj normální čas, převlékněte se z pyžama, zdravě snídejte a pak začněte pracovní den. Prostě jako byste šli do práce.

Možná vás napadne pracovat v tom čase navíc, ve kterém nedojíždíte. Místo toho ale zvažte využití nově nalezeného času k něčemu lepšímu . třeba ke čtení, procházce, cvičení nebo poslechu podcastu či oblíbené hudby.

Pamatujte: Spánek je posvátný

Sponzorováno

Spánek je příliš drahocenný na to, abyste dělali kompromis tím, že ze své postele uděláte víceúčelový a pracovní nábytek. Ponechání postele k relaxu a intimitě má prostě spoustu výhod. Tak si je nenechte vzít a využívejte postel jen k potěšení, netahejte si do ní pracovní problémy. To je to nejhorší, co můžete udělat.

A co si ještě přečíst o práci z pohledu zdraví?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva