Sponzorováno

Máte domácího mazlíčka? Pozor na ohrožení vašeho zdraví nějakou nemocí 4.67/5 (21)

Vypadá nevinně, že? Nenechte se zmást, kočky nebo i psi mohou přenášet nebezpečné nemoci.

Vypadá nevinně, že? Nenechte se zmást, kočky nebo i psi mohou přenášet nebezpečné nemoci.

Je celkem běžné, že máte ve svém bytě nebo domě domácího mazlíčka. Pokud ano, je dobré zaměřit se na jeho zdraví. Nejenom s ohledem na to, aby byl zdravý po všech stránkách, ale i s ohledem na to, aby neměl nemoci nebo parazity, kteří se mohou celkem snadno a rychle přenést i na vás. Co u domácích mazlíčků hrozí nejvíce? Podívejte se společně s námi.

Zánět močového měchýře

Zdravotní problém, na který trpí mnoho žen (a někdy i mužů). Jeho příčiny mohou být samozřejmě různé, ale výjimkou nemusí být ani to, že zdrojem nákazy bude domácí mazlíček. Konkrétně se jedná o psa, který je tím hlavním přenašečem, který může danou bakterii na člověka, tedy hlavně na ženu přenést. Jedná se o celkem známou bakterii E. coli, která je sice pro psy v podstatě neškodná, ale u lidí může mít na svědomí celkem dost problémů. Hlavní riziko přenosu souvisí primárně s výkaly od psů, se kterými jako majitelka zvířete přicházíte do styku v podstatě denně. A to třeba:

  • Při uklízení kotce
  • Při odnosu výkalů zvenku
  • Při čištění domácnosti v případě neočekávané potřeby

Jak danému přenosu této bakterie zamezit? Základem je hlavně dobré hygiena. Výkaly je vhodné sbírat s pomocí kvalitních rukavic, nikoliv jenom prostřednictvím obyčejných sáčků. Dále nezapomínejte na pravidelné mytí rukou, ideálně antibakteriálním mýdlem.

Alzheimerova choroba

Jde o nemoc, kterou velmi často trpí starší lidé. V tom nejpokročilejším stádiu už je doslova vyřadí z běžného života. To proto, že když se podíváme na několik hlavních projevů nemoci, tak se jedná o:

  • Různé problémy s pamětí
  • Snižování kognitivních funkcí
  • Pokles fyzických schopností

Jde tedy o celkem komplikovanou nemoc, která může mít původ také v domácích mazlíčcích. Tentokrát nejsou na vině psi, ale jsou to naopak kočky. A i u nich je hlavním problémem právě stolice. I když s ní lidé většinou do kontaktu přímo nepřichází, neznamená to, že se problémové látky nemohou do lidského organismu dostat. Může stačit třeba pravidelné mazlení, chování, hlazení, nebo oblíbené pusinkování koček.

Je to tak. Kočky mohou zvyšovat riziko Alzheimerovy choroby. Nová zpráva varuje, že parazit, která se běžně vyskytuje v kočičích výkalech, mění chemii lidského mozku, čímž se stává úrodnou půdou, aby onemocnění postupovalo. Vychází z předchozích studií, které spojovaly parazita – Toxoplasma gondii – se zvýšeným rizikem rakoviny mozku, úzkosti a schizofrenie.

Ačkoli je třeba těhotným ženám doporučována, aby se kvůli toxoplazmóze vyhnuly kočkám a koťátkům, odborníci tvrdí, že nová studie ukazuje, že ještě více lidí by měli být opatrní.

Problémy s těhotenstvím

Opět zůstaneme u koček, jelikož ty mohou způsobovat i mnohé problémy spojené s těhotenství. A to v tom smyslu, že mohou mít vliv na poškození vývoje vašeho plodu. Hlavně v souvislosti s vývojem jeho očí, a dále mozku. V ojedinělých, ale známých případech může hrozit dokonce i problém s tím, že parazité a bakterie přenášené od koček mohou vyvolat dokonce i potrat. Jaké je správné řešení? Podobně jako v předchozím případě. Snažit se v době těhotenství omezit velmi úzký kontakt s kočkami na minimum, a už vůbec se nedotýkat těch neznámých. Také nezapomínejte na nutnost pravidelné hygieny – zvláště, když si nějakou kočku pohladíte.

Onemocnění plic

S nimi může být spojena celá řada chorob, ale když se podíváme na ty, které mohou být způsobeny domácími mazlíčky, tak mluvíme o takzvané pneumonii. Jedná se o onemocnění plic, které má charakteristiku hlavně v tom, že se začnou objevovat výtoky, a to nejprve z nosu a poté dokonce i z očí. A ty nejsou nic příjemného. Když se i zde podíváme na to, jaký domácí mazlíček může tento problém způsobit, tak se jedná o morčata. Jsou to přitom malí tvorové, ale problémy přinášet mohou. Proto je vhodné podobně jako v předchozím případě buď omezit kontakt, nebo si v jeho případě ihned umýt ruce. Pozitivem však zůstává fakt, že když má člověk celkem dobrou a silnou imunitu, nákaza tohoto typu mu od morčete s největší pravděpodobností nehrozí.

Sponzorováno

Parkinsonova choroba

Také jeden z dalších zdravotních problémů, o kterých se mluví hlavně v souvislosti se stářím. Jedná se o zdravotní komplikaci, kterou lze označit jako neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. V praxi jde o to, že ubývají důležité nervové buňky. A jelikož máme tuto nemoc na našem seznamu, musíme říci, že i zde může mít vliv na to, že se objeví, právě kočka. Je to podobné, jako u Alzheimerovy choroby. I zde jsou rizikem nejenom kočičí výkaly, ale je zde rizikem také to, když se osoba s kočkou nadměrně mazlí a nedbá na hygienu.

Co přesně způsobuje Parkinsonovu chorobu není známo. Dřívější výzkum ukázal, že některé příčiny životního prostředí mohou vést k této nemoci. Při nové studii si výzkumníci pohovořili s více než 800 lidmi – 403 s Parkinsonovou nemocí a 405 bez onemocnění. Vědci zjistili, že expozice určitým zvířatům, zejména kočkám a skotu, zvyšuje riziko Parkinsonovy choroby.

Klíšťata

Vzhledem k tomu, co mohou způsobit, jsou celkem velkým problémem, který je určitě vhodné řešit. Nutno říci, že nejde ani tak o to, že by se klíště zakouslo do zvířete, poté pustilo a přelezlo na člověka. Riziko je v tom, že klíště využije krátkodobě srst zvířete jako skrýš, a při následném mazlení už přeleze na člověka, do kterého se zakousne. Rizikoví jsou v tomto směru určitě psi, jelikož právě s nimi se velmi často chodí do lesa, stejně jako na různé louky, aby měli dostatek pohybu. Jakmile dorazíte domů, je třeba důkladná prohlídka. A jako prevence se rozhodně hodí také kvalitní obojek, který dokáže psům nabídnout ochranu. K dispozici je také ochrana pro kočky.

Vzteklina

Pro pořádek ji musíme uvést, ale nutno říci, že pokud mluvíme o domácím mazlíčkovi, kterého máte třeba několik let, nebo i několik měsíců, je celkem nepravděpodobné, že by vzteklinu měl a tedy že by vás mohl vůbec nakazit. Toto riziko se týká spíše těch zvířat, která mohou budit dojem, že někomu patří, vy se rozhodnete se o ně postarat, ale poté stačí drobné kousnutí a riziko nákazy je tady. Takže na to pozor, vzteklina je velmi nebezpečnou nemocí.

Onemocnění se může šířit kontaktem se slinami z nakaženého zvířete, ať už je to od divokého zvířete nebo domácího mazlíčka.

Toxokaróza (Škrkavčitost)

Toto onemocnění je způsobeno běžným parazitem u zvířat. Původcem škrkavčitosti jsou především dva druhy oblých červů z rodu Toxocara, proto se této nemoci také říká „toxokaróza“. Kdokoliv může tuto nemoc od zvířete chytnout, ale zjišťuje se, že děti jsou vystaveni vyššímu riziku. Zvířata, která mají tyto červy, vylučují ve svých exkrementech vajíčka. U zvířat může toxokaróza způsobit poškození orgánů, respirační onemocnění a oční problémy. Zvířata, která máte doma proto nezapomeňte odčervit.

Psitakóza

Lidé dostávají psitakózu tím, že dýchají prach ze vysušeného trusu nakažených ptáků. Takže logicky majitelé ptáků a pracovníci obchodů se zvířaty jsou vystaveni zvláštnímu riziku. Psitakóza je infekční onemocnění, které se také označuje jako „papouščí nemoc“. Psitakóza se však může také šířit na holuby, kachny, krůty a jiné ptáky. Nemoc trvá obvykle jeden až tři týdny, s příznaky zahrnujícími horečku, zimnici, průjem a suchý kašel. Nebojte se, antibiotika mohou docela v pohodě léčit člověka i ptáka. U malého procenta postižených může končit i smrtí, ale to je hodně výjimečné. Obávanou, ale naštěstí relativně vzácnou komplikací je napadení srdečních dutin. Ale to je opravdu vzácné.

Brucelóza

Brucelóza může zatopit lidem, psům i hospodářským zvířatům. Brucelóza je bakteriální choroba, kterou trpí zvířata a může být přenesena na člověka. Brucelózu způsobují bakterie rodu Brucella. Obvykle se přenáší tím, že někdo vypije mléko kontaminované krávy nebo kozy, ačkoli je také možné dostat brucelózu, pokud se na kůži přichází do styku s krví nebo slinami zvířete. Výsledné onemocnění způsobuje bolest a symptomy podobné chřipce a je léčeno antibiotiky.

Kryptosporidióza

Kryptosporidióza se může šířit i na lidi, kteří přišli do kontaktu s výkaly infikovaného psa, kočky nebo hospodářského zvířete. Parazitární onemocnění může způsobit horečku, nevolnost, břišní křeče, zvracení a průjem. Kryptosporidióza obecně zmizí bez léčby, pokud nedojde k ohrožení imunitního systému osoby. Pak může být dokonce smrtící.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s nemocí přenosnou od domácího mazlíčka? Budeme rádi za vaše postřehy a komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva