Sponzorováno

Psi vycítí rakovinu již v zárodečném stádiu 4.92/5 (13)

pes vycítí rakovinuPsi vycítí rakovinu již v zárodečném stadiu nebo ve fázi nula. Vědci se nyní snaží využít jejich schopnost na včasné odhalení zhoubné nemoci. Skupina amerických výzkumníků pracovala při určování rakoviny vaječníků se psy a s pomocí chemické nanotechnologie a analýzy. Hlavními hrdiny výzkumu byly pracovní psi, špringršpaněl McBaine, labradorský retrívr Ohlin a německý ovčák Tsunami. Výzkum se uskutečnil v Centru veterinární medicíny na Pennsylvánské univerzitě. Pacientky s rakovinou i bez ní souhlasily s darováním tkání a krevních vzorků Centru pro pracovní psy.

Výsledky pokusů

Výsledky pokusů byly překvapivě přesné, psi čichem odhalili rakovinu až s 99,2-procentní úspěšností. V časných stádiích rakoviny vaječníku se totiž mění složení těkavých organických látek, vylučovaných tělem. Předchozí studie ukázaly, že vycvičení psi jsou schopny detekovat i nepatrné množství těchto látek přesněji jako špičkové elektronické zařízení.

Sponzorováno

Proč je pes schopen vyčmuchá rakovinu?

Toto zvíře žije po boku člověka přes sto tisíc let. Člověk mu odjakživa poskytoval jídlo a přístřeší a pes na oplátku varoval člověka před nebezpečím, upozorňoval na kořist a jídlo a hlídal dobytek a úrodu. Vždy používal nos v náš prospěch. Pokud je tedy s námi něco v nepořádku, pes ví, že to bude mít vliv na jeho osud. Psi mají úžasný čich. Vycítí méně než jednu kapku krve v množství vody, které by naplnilo 20 olympijských bazénů. Vycvičili jsme je, aby vyčmuchali střelný prach, narkotika, pohřešované osoby a nyní i nemoci. Zajímavé na tom je, že rakovina vůbec nemá vůni! Většina onkologů vám řekne, že se v pacientově dechu dá vycítit rakovina v pozdějších fázích, asi ve stádiu 3 až 4. Pes ji však odhalí ve fázi 0, 1 nebo 2.

Rakovina vaječníků tvoří kolem 3 procent všech nádorů u žen, rozvíjí se zejména u starších žen ve věku nad 63 let. Podle American Cancer Society v příštím roce ve Spojených státech diagnostikují nové případy rakoviny vaječníků u 22 240 žen a 14 230 žen na tuto nemoc zemře. O důvod víc, proč si vážit psů.

VIDEO: Pes, který umí detekovat rakovinu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Psi vycítí rakovinu již v zárodečném stádiu”

  1. […] je, že psi dokáží vyčenichat rakovinu. Nejnověji portugalští lékaři tvrdí, že včely mají čich ještě citlivější než psi. […]

  2. […] TIP: Psi dokáží vycítit i rakovinu v ranném stádiu […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva