Sponzorováno

Které potraviny vám dodají kvalitní energii? 4.63/5 (27)

Banány jsou jednou z nejlepších potravin pro dodání zdravé energie.

Banány jsou jednou z nejlepších potravin pro dodání zdravé energie.

Zejména v zimním období, kdy je nedostatek slunečního světla, málo tepla a sluníčka, se často cítíme unavení a bez energie. Jak „přežít“ den bez neustálého zívání a překonávání únavy? Nemusíte chodit do lékárny ani k doktorovi, existují potraviny, které dokážou náš organismus doslova „nakopnout“ a dodat mu tolik potřebný zdroj energie na hodně dlouhou dobu.

O které potraviny se jedná a jak je možné, že mají tyto vlastnosti? Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

Banány pro lepší náladu

Možná si říkáte, „obyčejný banán“, ale právě tato obyčejná potravina má neobyčejné schopnosti. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, draslíku a přírodních cukrů. Přírodní cukr je snadno stravitelný, vaše tělo však dokonale zasytí a dodá mu potřebnou energii na dlouhou dobu.

Banán je tedy ideální svačina, která vás „nakopne“ množstvím energie. Navíc čerstvé a zralé banány jsou velice chutné, můžete je konzumovat samotné, s jogurtem nebo si z nich udělat ovocný salát. Banány chutnají také malým dětem, proto jim je pravidelně dávejte. Ty potřebují energii doplňovat neustále.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda je další skvělá potravina, která je zdravá a navíc působí blahodárně na naše tělo. Obsahuje velké množství sacharidů, které dodají tělu energii. Kakao má v sobě trochu kofeinu, což je látka s velice povzbuzujícími účinky.

Nejzdravější je čokoláda, která má velký obsah kakaa, více než 60 či 70 %. Tato čokoláda už není tak sladká a chutná, jako mléčná, zároveň se po ní však netloustne v takové míře. Nedostatek energie často pociťují lidé, kteří mají větší energetický výdej, například při sportu. V takovém případě je vhodné mít po ruce vždy kousek hořké čokolády.

Ovesné vločky

Víte, proč se ovesné vločky doporučují k snídani? Protože představují obrovský zdroj energie, která pomůže našemu rozespalému organismu v raním „rozjezdu“. Ovesné vločky obsahují mnoho vápníku, draslíku a hořčíku, nechybí ani vitamín E a B, samozřejmostí je také tolik potřebná vláknina.

Sponzorováno

Je třeba zdůraznit, že oves nefunguje pouze jako univerzální dobíječ energie, ale také pomáhá soustředit se, zvyšuje pozornost a má mírné antidepresivní účinky. Pokud paříte mezi aktivní sportovce, měli byste zvýšit příjem potravin s vločkami. Ideální je mít po ruce kvalitní müsli tyčinku.

Mnohem více energie potřebují také ženy v těhotenství nebo při kojení. Navíc ovesné vločky podporují trávení. Pokud potřebujete doslova „dobít baterky“, udělejte si ovesnou kaši s banánem a medem. Je to chutné, zdravé a na dlouho vás to zasytí.

Čočka

Čočka je hodně kontroverzní potravinou, někteří ji milují, jiní ji nemohou ani „cítit“. Je to však škoda, neboť čočka je velice hodnotná potravina, která je dokonalou alternativou těstovinám a rýži.

Navíc je také mnohem zdravější. Zejména pak červená čočka, která je o něco dražší. Své místo v jídelníčku s vysloužila díky vysokému obsahu železa. Čočka zajistí, abyste se necítili tolik unavení a bez energie. Lze dokonce říci, že čočka se díky svému obsahu železa vyrovná dokonce masu. Proto by ji měli do svého jídelníčku zařadit lidé, kteří trpí chudokrevností. Kromě bílkovin a železa obsahuje také vápník, draslík, hořčík, zinek a další potřebné vitamíny.

Navíc ji lze konzumovat na mnoho způsobů. Jako přílohu, do polévky, nebo si udělat výtečnou čočkovou pomazánku. Zejména, pokud máte malé děti, čočka by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět.

Potravin, které nás zásobí energií, je samozřejmě mnohem více. Můžeme jmenovat také mandle, brokolici, oříšky a mnoho dalších. Výše jmenované jsou však běžně dostupné v každé domácnosti.

Pokud jste dosud zaháněli únavu pouze kávou, je nejvyšší čas to změnit. Spojte zdravé potraviny, které mají povzbuzující účinky, a dopřejte svému tělu to nejlepší.

Co si o dodání energie tělu můžete ještě přečíst?

VIDEO: Cviky na dodání energie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva