Sponzorováno

Jste držitelem karty ZTP či ZTP-P? 4.75/5 (4)

Při vleklých zdravotních potížích je možné požádat o průkaz zdravotně těžce postiženého nebo zdravotně těžce postiženého s doprovodem (ZTP a ZTP-S).

Postup vyřizování uvedeného průkazu spočívá v tom, že je třeba podat žádost (která je k tomu předtištěna) spolu s lékařským nálezem (může být i fotokopie). Žádost se podává na oddělení posudkových činností Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny v místě trvalého bydliště, na kterém následně probíhá přehodnocování zdravotního stavu daného žadatele za účelem vydání průkazu. Lhůta pro vydání průkazu je 30 dní.

Cestování s průkazem ZTP (ZTP-P)

Držitelé průkazu ZTP a ZTP-S mají v některých městech (např. Praha) cestování v MHD bezplatné. Potřebné je prokázat se platným průkazem a dokladem totožnosti (občanským průkazem). Cestujícím, kteří jsou držiteli průkazu ZTP, poskytují České dráhy slevu až 75% z obyčejného jízdného ve 2. vozové třídě vlaků osobní dopravy. Více se dozvíte přímo na webu Českých drah v kategorii jízdné a slevy. Držitel průkazu ZTP-P má nárok i na bezplatnou přepravu svého průvodce a invalidního vozíku ve služebním voze. Při cestování prostředky MHD je nutné předem se informovat na příslušných prodejních místech ohledně možné slevy lístku. Více o slevách v MHD na webu Václava Krásy.

Sponzorováno

Kulturní a sportovní akce s průkazem

Bývá běžnou praxí organizátorů různých kulturních nebo sportovních akcí poskytovat slevy pro držitele ZTP nebo ZTP-P. Například divadelní představení, koncerty a různé jiné společenské nebo veřejné akce. Doporučujeme proto vždy se přímo informovat u organizátora akce. Pořadatelé si sami určují míru slevy.

Koncesionářské poplatky

Od uvedených poplatků je občan se ZTP osvobozen podle zákona o úhradě za služby veřejnosti. O bližší informace můžete požádat například na poště nebo u vyberateľe poplatků.

Poplatek za komunální odpad

O poskytování výhod rozhoduje město nebo obec. Doporučujeme informovat se na příslušných úřadech v místě bydliště.

Osvobození od správních poplatků

Například poplatek za podání žádosti o vydání občanského průkazu v případě jeho ztráty nebo odcizení, poplatek za vydání stavebního povolení na změny staveb pro bydlení, zápis prvního a dalšího držitele motorového vozidla do evidence a jiné.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na slevu pro držitele karet ZTP či ZTP-P.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva