Sponzorováno

Jaké vitaminy dostanete z jednoho vajíčka? 4.75/5 (4)

Jaké vitaminy dostanete z jednoho vajíčka?Za chvíli jsou zde Velikonoce a budeme mít vajíček jako máku. Kolik nám toho jedno jediné vajíčko může dát? Jako součást vyvážené stravy, jsou právě slepičí vejce mimořádně výživná součást našeho jídelníčku, ať už syrové, vařené nebo smažené.

Vzhledem k jejich vysokému obsahu bílkovin, patří do kategorie kam i masné výrobky a poskytují mnoho stejných živin, které nám nabízí maso. Jedno velké vejce obsahuje značné množství vitamínů. A které to jsou?

Riboflavin

Vitamin B2, také známý jako riboflavin je nezbytný pro získávání energie z potravy a při udržování zdravé pokožky. Jedno velká vejce obsahuje přibližně 0,24 mg riboflavinu, což je téměř 20 procent jeho denního požadovaného příjmu.

Vitamin B12

Vitamin B12 se nachází hlavně ve vejcích. B12 je zásadní pro zdravý vývoj RNA a DNA. Vitamín také pomáhá metabolizovat tuky a bílkoviny tak udržovat pokožku, oči, srdce a játra v pořádku. Jediné velké vejce nabízí 0,65 mcg vitaminu B12, nebo okolo 27 procent celkového denního požadovaného množství.

Kyselina pantothenová

Jedno velké vejce obsahuje asi 0,7 mg dalšího důležitého vitaminu s názvem kyselina pantotenová, což je přibližně 15 procent denní dávky potřebné pro dospělého člověka. Kyselina pantothenová je nezbytná při metabolismu potravy na energii v těle a produkci některých hormonů.

Sponzorováno

Kyselina listová

Kyselinu listovou potřebujeme na tvorbu červených krvinek a genetického materiálu v RNA a DNA. Kyselina listová je často součástí jídelníčku jako doplněk stravy těhotných žen. Pomáhá při prevenci vrozených vad novorozence. Vejce obsahuje 23 mikrogramů kyseliny listové nebo přibližně 6 procent z množství, kolik průměrný dospělý člověk potřebuje za den.

Další vitaminy a živiny v jendom vejci

Jako součást vyvážené stravy, vejce nám dávají i několik dalších důležitých vitamínů, ale už v menších množstvích, a to vitamin A, vitamin D, vitamin B6, vitamin E a thiamin.

Vaječný bílek je zdrojem kvalitních bílkovin, žloutek zase nenasycených mastných kyselin, fosfolipidů a vitaminů rozpustných v tuku.

Kolik vajíček můžeme sníst?

Samozřejmě, že otázka kolik vajíček máme jíst je stále aktuální. Dnešní doporučené dávky se pohybují mezi pěti až deseti týdně, s tím, že jde o dávku určenou pro zdravého dospělého člověka, a která zahrnuje i vajíčka obsažená v různých potravinách, jako jsou například moučníky či těstoviny.

Počet vajec, která naše tělo dobře stráví je navíc ovlivněn i naším jídelníčkem. Pokud ten obsahuje větší množství masa a tučné mléčné výrobky, tak bychom jich měli jíst trochu méně, pokud se stravujeme hlavně saláty a ovocem, klidně si jich můžeme dát trochu více.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi vajíčka? Jak často je jíte? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva