Sponzorováno

Může za vaše kvasinky strava nebo nová antikoncepce? 4.75/5 (8)

Může za vaše kvasinky strava nebo nová antikoncepce?Neumíte se zbavit kvasinek ať už je zima, či léto a pronásledují vás okamžitě po jejich opětovném přeléčení? Kde je problém, který je třeba v první řadě odstranit? Mnoho žen si myslí, že je na vině jejich přeslazená strava, kterou však nechtějí měnit a raději se spolehnou na chemické léky aplikované v oblasti genitálií.

Může za kvasinky strava?

Ačkoli zní tato myšlenka docela rozumně, pouze strava samotná nemá žádný vliv na zvýšenou tvorbu kvasinek v pochvě. Kvasinky se vám mohou rozšířit i v případě, že máte nechráněný sex s několika partnery během krátkého času za sebou.

Antikoncepce

I příliš těsné spodní prádlo může vytvořit živnou půdu pro kvasinky, plus drsné čisticí prostředky, které používáte. Užívali jste v nedávné době léky jako antibiotika nebo antikoncepční pilulky? I ty může narušit rovnováhu bakterií „tam dole“ a způsobit přemnožení kvasinek. Promluvte si se svým lékařem o jiných alternativách antikoncepce.

Jogurt v pochvě vyléčí infekci?

Zatímco kvasinky se přirozeně vyskytují ve vagíně, jako ochrana pH prostředí, jejich přemnožení je problém, který je třeba nutně léčit. Pokud si všimnete změny v barvě, množství, nebo zápachu vašeho vaginálního výtoku, nebo se zvýšilo vaginální svědění nebo podráždění, obraťte se na svého gynekologa.

Jen on vám může správně diagnostikovat kvasinkovou infekci, a předepíše protiplísňové léky. Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že aplikace jogurtu přímo do pochvy může zabránit nebo vyléčit kvasinkovou infekci. Nicméně, pokud budete potřebovat dočasnou úlevu od svědění a podráždění, stačí si do pochvy vložit na chvíli tampon, který absorbuje infikované výměšky.

Kvasinkové infekci se čas od času nevyhne žádná žena. Kdy je možné, že se vám ještě objeví, i když ji nečekáte? Teplý, vlhký rozkrok je ideální prostředí pro jejich přemnožení. Takže, když nosíte prádlo, nebo tvarující oděv z pevné syntetické tkaniny, která „nedýchá“, čekejte problémy v rozkroku.

Rizikové faktory kvasinkové infekce

Rizikové faktory můžeme rozdělit dle jejich účinku:

1. snížení odolnosti organismu – při chemoterapiích, při onemocnění AIDS, diabetu, při nemoci z ozáření, imunosuprese (potlačování imunity) po transplantacích, oslabení střeva, těhotenství, stres, kouření..

Sponzorováno

2. zničení dobrých bakterií – užívání antibiotik (dlouhodobé), antikoncepce, steroidy, koupání v chlorovaných bazénech může vypláchnout (vydesinfikovat) mikroflóru v ženské pochvě a tak nastartovat plísňový vaginální zánět.

3. přímé zanesení – z cévních katertrů či infuzních roztoků

4. dodání potravy candidě – příjem přílišného množství cukrů

Léčba kvasinkové infekce

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.

Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení.

TIP: Na kvasinky pomáhá i kokosový olej

Základní vlastností diety je vyloučení cukrů a bílé mouky. Toto však stále ještě nestačí. Neboť vyhubíme-li candidu pouze takto, je vysoce pravděpodobné, že při první příležitosti se v nás usídlí a pomnoží znovu, neboť máme sníženou imunitu a rozházenou rovnováhu střevní mikroflóry. Proto je potřeba myslet při léčbě i na toto. Tedy zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Co dělat při kvasinkové infekci?

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader.

Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba. Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba. Zní to jako ideální způsob léčby.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky).

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na článek o protikvasinkové dietě.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva