Sponzorováno

Neplýtvejte jídlem! Víte o čem mluví datum spotřeby? 4.78/5 (9)

Neplýtvejte jídlem! Víte o čem mluví datum spotřeby?Datum spotřeby každoročně přispívá k neskutečné plýtvání s jídlem. A přitom jde většinou pouze o orientační datum vrcholu svěžesti potraviny. Nová zpráva z Rady pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC) a Harvard Law School, části pro potravinové práva, varuje před předčasným vyhazováním potravin. Problémem je nejasnost vypršení záruky. Většina spotřebitelů se totiž mylně domnívá, že datum spotřeby na jídle ukazuje, jak bezpečné je potraviny konzumovat, i když ve skutečnosti tato data nejsou spojeny s rizikem otravy jídlem.

Potřebujeme vůbec datum spotřeby?

Datum spotřeby se objevil v roce 1970. Data ukazují pouze svěžest a oznamují, kdy je výrobek na svém vrcholu. To znamená, že jídlo pak není nepoživatelné. Pro nechlazené potraviny nenastává žádný rozdíl v chuti nebo kvalitě a nezpůsobí zdravotní problémy.

Ale podle nové analýzy, kterou přinesl portál time.com, jsou slova „spotřebujte do“ použité tak nedůsledně, že přispívají k rozšířené nesprávné interpretaci, a tedy k plýtvání s jídlem. Až 90 % potravin se vyhazuje předčasně právě kvůli data spotřeby. Například vejce je třeba zkonzumovat do tří až pěti týdnů po zakoupení, i když obal radí něco jiného.

„Výsledkem je mozaika nejrůznějších pravidel pro různé výrobky. Někdy výrobek potřebuje data, někdy ne. Někdy může být výrobek prodán i po uplynutí daného data, a někdy je ho třeba dodržet, neboť suroviny v něm ztrácejí svou výživovou hodnotu. Výsledkem je zmatená veřejnost a mnoho promarněných potravin,“ řekla spoluautorka studie Dana Gundersová, vědecká pracovnice z NRDC.

Čtěte také: Můžeme jíst prasklá vajíčka?

Sponzorováno

Není datum jako datum

Oprava těchto mylných představ ale nebude lehká. Převýchova by měla začít s pochopením významu dat. „Spotřebovat do“ je datum, které byste měli sledovat v domácnosti. Ale pozor, považuje se za hranici maximální čerstvosti, tedy nenaznačuje, že by byl pak výrobek zkažený a nebezpečný ke konzumaci.

„Prodat do“ je datum nápomocný prodejcům, ne spotřebitelům. Jde o nástroj řádného skladování a marketingu, aby se zajistil obrat produktů v obchodě. Reálná spotřeba pro kupujícího však trvá déle. Ideální by bylo, kdyby spotřebitelé toto datum neviděli, protože je může splést.

I když je jídlo po uplynutí záruky, není hned škodlivé. Jahodový nápoj může ztratit svou červenou barvu, ovesné vločky v tyčince ztratit svou křupavost, nebo čokoláda zbělá. I když to už nevypadá chutně, tyto potraviny jsou stále bezpečné a jedlé. Rozdíl mezi kvalitou a bezpečností potravin je prostě matoucí.

Zajímavost: Éčka v potravinách

Zpráva z dílny Natural Resources Defense Council (NRDC) a Harvard Law School ukazuje, že lidé se mylně domnívají, že datum expirace je o bezpečnosti potravin, i když se používá pro odhad svěžesti. Většinou můžete jíst potraviny s prošlou spotřebou i bez změny v chuti a kvalitě. To však platí zejména pro potraviny, které není třeba skladovat v chladu.

Například ovesné vločky by se daly jíst i rok po uplynutí záruční doby, a stále by chutnaly dobře. A tedy jen proto, že se jedná o zabalenou potravinu, neznamená to, že vám bude špatně. Autoři zprávy nejsou proti současnému označování potravin. Tento systém byl vytvořen s cílem poskytnout více informací spotřebitelům, ale je důležité, aby lidé věděli, jak používat tato data.

VIDEO: Dokument o plýtvání potravinami

VIDEO: Proč se třetina potravin vyhazuje?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva