Sponzorováno

Jak posílit slezinu? 4.43/5 (7)

 • O posílení sleziny se často mluví v tradiční medicíně, zejména v tradiční čínské medicíně.
 • Preferujte teplé, snadno stravitelné pokrmy, jako jsou polévky, kaše a dušené zeleniny.
 • Vyhýbejte se nadměrnému množství studených a syrových potravin, které mohou oslabovat slezinu.
 • Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a komplexní sacharidy, jako je celozrnná rýže a quinoa.
 • Mírné cvičení, jako je chůze nebo jóga, může podpořit cirkulaci a celkové zdraví.
 • Snížení stresu prostřednictvím relaxačních technik, jako je meditace nebo hluboké dýchání.
 • Byliny jako ženšen nebo zázvor se v TCM používají k podpoře funkce sleziny. Před užitím bylin se poraďte s odborníkem.

Zdravá slezina podporuje tělo tím, že ničí poškozené krvinky, zabraňuje infekci a uchovává zdravé červené krvinky. Slezina, která se nachází pod hrudním košem, je důležitá pro filtrování krve a podporu imunitního a trávicího systému. Tento malý orgán můžete posílit pomocí různých doplňků, čímž obecně zlepšíte celkové zdraví a pohodu vašeho těla. Také zdraví sleziny podpoříte zdravým jídelníčkem.

Umístění sleziny v těle

Umístění sleziny v těle

 

Vhodné doplňky pro zdraví sleziny

Začlenění potravin šetrných ke slezině do vašeho jídelníčku je snadný způsob, jak začít aktivně podporovat vaši slezinu. Lékaři také doporučují jíst častěji menší jídla a jídlo důkladně žvýkat. Užívání vitamínů a dalších doplňků výživy může také podpořit silnější slezinu. Ale o tom si již promluvte se svým lékařem, je to hodně individuální.

1. Vitamin B-12

Tělo potřebuje vitamín B-12 pro tvorbu červených krvinek, neurologické funkce a syntézu vaší DNA. Pokud jsou vaše hladiny B-12 příliš nízké, tělo začne vytvářet abnormální červené krvinky. Poškozené červené krvinky se shromáždí uvnitř sleziny a způsobí, že orgán bude muset až příliš pracovat. Proto podpora hladiny B-12 udržuje vaši krev a slezinu zdravou.

2. Vitamín C

Vitamin C, který je běžně propagovaný jako posilovač imunity, umožňuje tělu lépe absorbovat železo, čímž pomáhá předcházet anémii a zvětšené slezině. Se zvětšenou slezinou se zvyšuje vaše šance na infekci a snižuje se hladina bílých a červených krvinek. I když vitamín C se nachází v citrusových plodech a zelené listové zelenině, užívání vhodného doplňku stravy vám může pomoci získat více než doporučených 75 až 90 miligramů denně.

3. Železo

Železo, které se často nachází v doplňcích stravy pro podporu zdraví sleziny, je důležité pro produkci hemoglobinu a pokračující transport kyslíku v červených krvinkách po celém těle. Nedostatek železa může vést ke zvětšení sleziny. Slezina je již tak snadno poškozena vzhledem k měkkosti tkáně, ale zvětšená slezina činí orgán ještě více náchylnější k poškození a prasknutí. Vážné obavy o slezinu by mohly vést k nutnosti chirurgického odstranění sleziny.

4. Vitamín A

Vitamin A jako živina pomáhá tělu s růstem kostí, dělením buněk, vývojem zubů a dalšími. Je však důležité mít pod kontrolou, kolik vitaminu A jíte. Příliš mnoho může způsobit oslabení sleziny.

5. Červený ženšen

Červený ženšen, oblíbený doplněk stravy, působí na obnovení energie a oživení sleziny. Tento orgán se může snadno přetěžovat během období stresu a úzkosti. Uklidnění stresu nebo nervové energie může udržet slezinu v optimálních podmínkách. Ženšen také podporuje váš trávicí systém a oběhový systém. Když těmto systémům pomůžete lépe pracovat, zmírníte zátěž na slezinu.

Sponzorováno

6. Lékořice

Kořen lékořice může mít detoxikační vlastnosti s jedinečnou směsí bioaktivních sloučenin, které by mohly být prospěšné pro zdraví sleziny a dalších trávicích orgánů. Tento doplněk podporuje zdravý průtok krve v celém těle a zajišťuje, že slezina není přetížená poškozenými krvinkami. Lékořice se přirozeně nevyskytuje v potravinách, takže zkuste třeba čaj z lékořice nebo tinktury.

7. Kozinec blanitý (Astragalus)

Tradiční čínská medicína používá tuto bylinu k posílení imunitního systému. Věří se však, že podporuje slezinu tím, že ji omlazuje a obnovuje její funkci. To platí zejména v případech, kdy jste ztratili chuť k jídlu nebo pociťujete opravdu silnou únavu. Vyberte si ze všech druhů astragalus membranaceus, má skvělé přínosy pro zdraví.

Potraviny, které posilují slezinu

Úprava vašeho jídelníčku je skvělý způsob, jak posílit zdraví vaší sleziny, a to jak začleněním potravin šetrných ke slezině, tak i stravováním, které snižuje zátěž na slezinu. Dobrá tepelná úprava jídla pomáhá snáze a rychleji se rozkládat v trávicím systému, takže slezina má méně práce.

Pro lepší zdraví sleziny zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny:

 • Zelenina jako brokolice, špenát, paprika a chřest
 • Ovoce jako banány, citrusové plody, bobule a jablka
 • Celozrnné potraviny jako quinoa, oves, ječmen a hnědá rýže
 • Škrobová zelenina jako máslová dýně a sladké brambory
 • Luštěniny a semínka jako čočka, černé fazole, dýňová semínka nebo mandle
 • Libové živočišné bílkoviny jako krůtí maso, kuřecí maso, ryby nebo vejce

Nezapomeňte začlenit do jídelníčku i zdravé tuky z avokáda nebo olivového oleje a omezte spotřebu nezdravých tuků, rafinovaného cukru a rychlého občerstvení. Omezte příjem zpracovaného masa a příliš zpracovaných balených potravin. Kořením jídla teplými bylinkami, jako je skořice, kardamom, pepř, hřebíček, rozmarýn, kurkuma, šalvěj a česnek, může také podpořit silnější slezinu.

Cvičení pro posílení sleziny

Kromě zvýšení příjmu některých doplňků stravy a úpravy vašeho jídelníčku, zvažte tyto další změny ve svém životním stylu pro posílení sleziny.

Všímavé stravování

Můžete své slezině pomoci tím, že budete jíst všímavě, pozorně. Je důležité jíst častěji malá jídla, abyste se vyhnuli přejídání. Ideální je jíst malé množství každé dvě až tři hodiny. Měli byste také pomalu a důkladně žvýkat, abyste pomohli jídlo správně a úplně strávit.

Pečlivě plánujte svůj jídelníček

Dobré množství bílkovin ve vaší stravě pomůže slezině s trávením. Usnadňuje také vstřebávání potřebných živin z jídla, které konzumujete, pro posílení těla. Zařaďte do svého jídelníčku žluté zdroje potravy, jako jsou vaječné žloutky, ananasový meloun, letní dýně a sója, protože tyto potraviny napomáhají trávení a jsou bohaté na vitamín C.

Pozor na stres, ubližuje vám

Stres negativně a vážně ovlivňuje trávicí systém. Zmírnění stresových faktorů ve vašem životě, jako je omezení některých stresových aktivit, může pomoci chránit vaši slezinu před přetížením a zaplavením škodlivými stresovými hormony. Pozorné dýchání, odpojení od technologií a cvičení mohou také pomoci zmírnit stres.

Takže, nyní už víte, jak můžete pěkně a efektivně posílit svoji slezinu.

A dále si o slezině přečtěte

VIDEO: Jak posílit slezinu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva