Sponzorováno

Onemocnění ledvin 4.67/5 (6)

Anatomie ledvin

Zánětlivá onemocnění ledvin

Zánětlivá onemocnění se dají v literatuře, případně podle názvů v latině identifikovat podle koncovky-ITIS (-itída). Jedná se zejména o dvě základní skupiny nemocí – infekční a neinfekční. Vyvolávající příčinou infekčních chorob jsou mikroorganismy – např. baterie, viry a podobně. Neinfekční ledvinové nemoci je indukována bez přímé účasti mikroorganismů imunologickou cestou, případně chemikáliemi, včetně léků.

Akutní onemocnění ledvin

Akutní onemocnění jsou charakterizovány rychlým vznikem nemoci močových cest. Jde o hodiny, případně dny od projevení se chorobného děje na onemocnění některého orgánu. Patří mezi ně zejména zánětlivé choroby, např. zánět močového měchýře, prostaty, ledvin. Ty mohou i rychle proběhnout a nemocný orgán může být bez dalších následků, případně mohou orgán vyřadit s funkce – přechodně nebo trvale. Z nezánětlivých nemocí to mohou být například: akutní selhání ledvin, úrazové stavy, renální koliky.

Chronická onemocnění ledvin

Chronické nemoci jsou charakterizovány délkou trvání nemoci déle než 3 měsíce (některé definice udávají více než 6 měsíců). Mohou vznikat od začátku jako chronické, případně může průběh akutní nemoci nabýt charakter chronické nemoci. Můžeme sem zařadit chronické záněty, nádory, metabolické choroby.

Sponzorováno

Selhání ledvin

Zdravé ledviny mají poměrně hodně funkcí na to, aby udržely v těle rovnovážný stav. Jsou z velké části zodpovědné za vylučování vody a zplodin metabolismu močí – tzv. exokrinní funkce, tvoří se v nich některé hormonální látky. Tedy tzv. endokrinní funkce – některé látky se v ledvinách metabolizují a ledviny se významnou měrou podílejí na regulaci krevního tlaku.

Kterákoli z nemocí ledvin může navodit porušení některé funkce. Od toho je odvozen i klinický projev dané choroby. Z pohledu časového průběhu se klinicky dělí na akutní, rychlonastávající a chronické. Dělí se podle toho, za jaký čas od předpokládaného začátku nemoci došlo k porušení funkce ledvin, případně k její ztrátě. Buď je to ve dnech, týdnech nebo měsících. Od vyvolávající příčiny a klinického obrazu je odvozen i postup na ovlivnění průběhu nemoci. Vyvolávající příčiny jsou velmi rozmanité – od otrav až po chronické nemoci ledvin např. při hypertenzi. I opatření na ovlivnění choroby jsou podle toho různorodé.

Kdy mluvíme o selhání ledvin

Při poklesu funkce na 10-20% mluvíme o selhání ledvin. Ztrácejí schopnost vylučovat odpadní látky a vodu a naruší se rovnováha solí a kyselosti organismu. Může se snížit množství moči, organismus zadržuje vodu, v důsledku čehož vznikají otoky. Hromadění vody v plicích může dokonce ohrozit život. Zvyšující se koncentrace odpadních látek může poškozovat srdce a mozek.

VIDEO: Nemocné ledviny nebolí

Sponzorováno

Zdroj obrázku: fotolia.com

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva