Sponzorováno

Co dělat, když nesouhlasíte s lékařem, jeho postupy či léky? 4.8/5 (5)

Co dělat, když nesouhlasíte s lékařem, jeho postupy či léky?Nikdy jste vašemu lékaři neodporovali. Ale přišel čas, kdy začínáte pochybovat o tom, že jím vybraná terapie nebo vyšetření je pro vás v té chvíli to nejlepší. Je mylné myslet si, že jste špatný pacient jen proto, že s lékařem nesouhlasíte. Je to vaše zdraví a zdraví vaší rodiny, které může být ohroženo, pokud se neozvete. Chcete užívat určitý lék nebo se vyhnout konkrétnímu vyšetření u specialisty, ale není to jednoduché? Máte strach o zdraví, nebo si to prostě jen nemůžete dovolit? Co v takovém případě udělat? Myslete na to, že váš lékař není váš šéf. Je to partner, se kterým můžete diskutovat. Zde je několik tipů, jak vyjádřit své obavy v mnoha běžných situacích.

Lékař vám navrhne vakcínu …

… ale vy si myslíte, že můžete žít bez ní …

Očkování proti onemocnění jako HPV nebo hepatitida B vám může zachránit život, ale ne každý dospělý ho potřebuje. Zeptejte se svého lékaře, proč je třeba právě u vás. Ujistěte se, kdy jste byli očkováni proti tetanu, což je jedno z nejdůležitějších očkování vůbec.

Váš partner je v nemocnici …

… a vy máte o něj starosti ...

Pokud si myslíte, že není všechno v pořádku, kontaktujte primáře. Vysvětlete mu situaci a zjistěte, zda ve skutečnosti musí být partner hospitalizován tak dlouho. Také byste si měli zjistit, kdo má nastarosti péči v zařízení. Pokud se vám na zaměstnancích nebo jejich způsobech něco nelíbí, pokud postřehnete např. přepracovanost, nebojte se jít rovnou za vedoucím oddělení.

Lékař vás posílá drahému specialistovi …

… ale nemá smlouvu s vaší pojišťovnou …

Sponzorováno

Lékařský svět je natolik specializovaný, že není nic neobvyklého, když pokaždé skončíte v rukou nějakého specialisty, jehož terapie nemusí pokrývat pojištění. Pokud se tak stane a vy si ho nemůžete dovolit, nechte si doporučit někoho jiného. Pokud nelze udělat změnu, zeptejte se v pojišťovně, jestli se nedá udělat výjimka.

Chtěli byste vyzkoušet alternativní medicínu …

… ale lékař vám to nedoporučuje …

Lékaři o vašem zdraví vědí ve skutečnosti mnohem více, než si myslíte a než byste v některých případech i měli vědět. Pokud cítíte, že se potřebujete o vašich zdravotních problémech poradit i s odborníky v jiné oblasti, udělejte to, ale nenechte se hned léčit. Oznamte vaši alternativní návštěvu u svého ošetřujícího, nic mu nezatajujte, aby vás nasměroval správně a vy jste si nijak neublížili. Mnoho „odborníků“ z alternativní medicíny nemá v úmyslu vás léčit, ale od vás vytáhnout peníze.

Lékař vám předepíše antibiotika …

… ale vy je nechcete užívat …

Jde o oprávněné obavy. Nadužívání antibiotik vede k rezistentním kmenům bakterií. Někteří lékaři vám mohou dát další a další antibiotika, protože vás chtějí konečně zbavit infekce a vyřešit váš problém. Nebojte se zeptat svého lékaře, zda další léky skutečně potřebujete. Pokud na nich lékař trvá, domluvte se alespoň na jakési pauze mezi další dávkou, aby si tělo vydechlo.

Chcete mamografii …

… ale lékař říká, že je to zbytečné …

Ženy nad 50 let by měli chodit pravidelně na mamografii. Poraďte se se svým lékařem, co mu říká směrnice a jaké jsou výhody a nevýhody testu, na který vás nechce poslat. Pokud vám nedá žádanku on, můžete si test zaplatit v plném rozsahu sama.

Lékař navrhuje CT …

… ale vy máte obavy o rtg záření …

Nejste jediní. CT vyšetření dodává do těla obrovské množství záření. Dětem do určitého věku je zakázáno, protože se jejich buňky ještě vyvíjejí, což by mohlo způsobit riziko vzniku rakoviny. Pokud máte strach o zdraví, zeptejte se na jiné možnosti vyšetření, například magnetickou rezonanci, která není pro organismus tak zatěžující.

Sponzorováno

Platí důležitá zásada: VŽDY SE OZVĚTE.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva