Odstranění znaménka u dětí i dospělých: Kdy je to potřeba a jak to přesně probíhá? 5/5 (14)

Sponzorováno

Odstranění znaménkaRakovina kůže je jednou z nejnepříjemnějších forem tohoto onemocnění. Nevěnujeme jí totiž tolik pozornosti, jak bychom měli a navíc se metastázy šíří podstatně rychleji než u jiných druhů rakoviny.

I z tohoto důvodu je mimořádně důležité sledovat jakékoliv změny i u malých dětí. A pokud mají na sobě nějaké rizikové znaménka, tak jich je z preventivních důvodů lepší nechat odstranit včas, pokud nezpůsobují problémy.

Která znaménka jsou riziková?

V podstatě riziko může představovat každé znaménko. Proto je důležité je pozorně a pravidelně sledovat. Pokud by začaly měnit svůj tvar, začaly se zvětšovat, změnily barvu nebo byly dokonce bolestivé na dotek, ihned zajděte za lékařem.

Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že méně rizikové jsou ta mateřská znaménka, které vystupují z pokožky. Citlivější jsou také ty znaménka, které se nacházejí na místech, kde je může mechanicky dráždit oblečení, tedy například u lemu kalhot nebo u žen v oblasti ramínek podprsenky.
Rizikové jsou i znaménka, které jsou pravidelně vystavovány přímému slunci. Pokud máte na sobě vy nebo dítě problematické mateřské znaménko, měli byste si ho pravidelně nechat kontrolovat u kožní.

TIP NA ČTENÍ: 6 jednoduchých kroků pro samovyšetření pokožky

Nejprve doporučení od kožní

U některých znamének je však z preventivních důvodů lepší, pokud si je necháte odstranit. Zejména pokud má například dítě větší vystupující znaménko, mohly by si ho při nějaké hře nedopatřením cizím předmětem poškrábat a tím si způsobit problémy. V tomto případě není vhodné věřit ani mýtům, které se tradují mezi lidmi. Podle těchto pověr není dobré nechat si odebrat znaménko, aby se tím nespustila rakovina. Pravda je však taková, že když znaménko není zhoubné, po jeho odstranění vám z něj ani nemůže nic vzniknout, protože tam už přece není.

Mýtus zřejmě vznikl kvůli tomu, že pokud bylo bohužel znaménko zhoubné, právě při tomto úkonu se to zjistilo a lidé si to tedy takto nesprávně navázalo. Neuvědomují si však, že právě díky včasné diagnostice jim může být nasazena léčba, která je účinnější než již při rozšiřování metastáz.

Sponzorováno

Pokud se tedy rozhodnete k odstranění znaménka, musíte nejdříve zajít za kožním lékařem. Ten vypíše tiskopis, s nímž pak zajdete za chirurgem, který zákrok provede. Každé znaménko je pak odesláno na histologii a výsledky z ní přijdou právě k vašemu kožnímu lékaři.

Zpoplatněné i bezplatné zákroky

Nejvhodnějším obdobím pro odstranění znaménka jsou podzimní a zimní měsíce. V létě by se totiž rána kvůli kontaktu s přímým slunce nehojila tak dobře a navíc by zůstala barevně výrazně odlišná jizvička. I proto je právě teď ten nejvhodnější čas, abyste se objednali na tento zákrok. K dispozici máte dvě možnosti.

První je bezplatné odstranění, které vám udělají ve státní chirurgické ambulanci. Jedinou nevýhodou je, že je v tom případě v závislosti na velikosti okresu i delší čekací doba. Obyčejně bývá od měsíce výše.

Pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete se objednat u soukromého lékaře nebo na klinice, kde vám znaménko odstraní laserem, ale v tom případě se zákrok zpoplatňuje. Jeho cena je v závislosti na ordinaci od 1000 Kč výše. Druhá možnost je vhodnější i u znamének, které se nacházejí na tváři, protože při jejich odstranění laserem nezůstávají viditelné jizvy.

Odstranění bez bolesti

Znaménko vám lékař odstraní ambulantně. Samotný zákrok bis umrtvením bude trvat při jednom znaménku kolem deseti minut. Vše samozřejmě závisí i na šikovnosti lékaře. Před odstraněním nemusíte dělat žádné speciální úkony.

Dostanete jen lokální anestezii, která zabere do pár sekund a následně vám lékař znaménko vyřízne a ránu sešije. Rána velmi nekrvácí, postačí vám i obyčejná náplast, kterou dostanete po zákroku. Odstranění znaménka není vůbec bolestivé. Pocítíte jen jemné vpíchnutí při umrtvování a po pár hodinách po zákroku můžete pociťovat jemné svědění. Takže obávat se ho nemusí ani vaše děti.

Za deset dní přijdete do ordinace zpět, aby vám vybrali stehy. Do té doby nemůžete ránu namočit a ani aplikovat v její blízkosti kosmetické přípravky. V tomto čase by již měly být hotové i histologické výsledky, o kterých vás bude informovat kožní lékař.

Vyžádejte si gel

Pokud se dostanete do rukou šikovného chirurga, nemusíte se obávat ani výrazných jizev. Navíc při správné péči je můžete zjemnit pomocí speciálního gelu, který budete dávat dva následující měsíce přímo na ránu.

Předepíše vám ho chirurg nebo kožní lékař a doplácet budete jen za recept. Po nanesení gelu ho necháte chvilku zaschnout a pak můžete na něj nanést i jakýkoliv kosmetický prostředek.

VIDEO: Mateřská znaménka – odstranění

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Odstranění znaménka u dětí i dospělých: Kdy je to potřeba a jak to přesně probíhá?”

    1. Zdeňka napsal:

      Dobrý den chtěla bych vědět co může znamenat. Kdy se kolem mateřského znaménka udělal býlí kroužek . ? Má to dcera je jí 7 let děkuji

      • Jde zřejmě o tzv. Halo névus.

        To je poměrně častá kožní léze, která je charakterizována bílým nebo de-pigmentovaným prstencem kolem barevné skvrny. Tyto léze postihují přibližně 1% populace a jsou považovány za benigní. Avšak díky svému neobvyklému vícebarevnému vzhledu mohou někdy vypadat podivně. Jde v podstatě specifický podtyp pigmentového znaménka (névu). Halo névus sice většinou nebývá nebezpečný, ale přesto se preventivně odstraňuje.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva