Sponzorováno

Nejtučnější děti: 6-letá dívka vážilo 100 kilo! 4.8/5 (5)

Nejtučnější dětiO dětské obezitě se ve světě hovoří jako o epidemii. Ve světě postihuje každé třetí dítě, ani Česko není výjimkou. Děti přitom vědí, co je příčinou.

Je tu tučná epidemie

Nadváhu má přes pět procent a obezitu přes dvanáct procent českých dětí a teenagerů. V Německu má nadváhu patnáct procent dětí od tří do sedmnácti let, každý třetí z nich je již obézní. Ve velké Británii má kila navíc také každý třetí žák, který opouští základní školu. V České republice se počet obézních dětí sice nezvyšuje, ale stoupá výskyt nejtěžších stupňů obezity. V současnosti žije v EU přes dvaadvacet milionů dětí s obezitou. V mezinárodní klasifikaci nemocí už otylost má své označení – E66.

Sladké mají každý den

Třináctiletí školáci z Prahy odpověděli „z břicha“ mnohým vrstevníkům. Co prozradilo dvanáct dívek a devět chlapců?

Sponzorováno

 • V top žebříčku oblíbených sladkostí vede čokoláda, následuje zmrzlina. Děcka jedí sladkosti každý den, nenašel se nikdo, komu nechutnají. Většina dětí jejich konzumuje bezmezně, menší část rodiče omezují. Mezi kontrolovanými je více chlapců než dívek. Mezi těmi, kterým doma sladkosti vůbec nezakazují, byly i odpovědi typu: „Mohu, ale nepřeháním to“ či „Mám vlastní rozum“.
 • Ve většině rodin jsou sladkosti volně dostupné. Před některými jejich rodiče schovávají, opět to bylo více chlapců. Všichni teenageři mohou pít slazené nápoje, většina bez omezení, osm jen občas. Tvrdí, že každý den pijí i vodu, minerálky a neslazené nápoj , někteří s komentářem: „Bohužel.“
 • Snídají všichni, kromě dvou. Sladké snídani si většina dopřeje občas, pět každý den, dva nikdy. Osmnácti dětem připravují svačinky rodiče, pouze jeden chlapec si ji chystá sám a dvě dívky si něco pod zub koupí ve školním bufetu. Většinou jde o rohlík, chléb se šunkou nebo se sýrem, šest dětí dostává i zeleninu a ovoce, asi polovina sladké. Každé dítě přiznává, že chodí do školního bufetu alespoň občas, mnohé každý den.
 • Alespoň jednou týdně spolu stolují rodiny devatenácti dětí. Mámy nebo babičky pečou dobroty téměř u všech, většina rodičů, zejména mám, si na sladkém i pochutná. Všichni dotázaní vědí, že ze sladkého se kazí zuby a tloustne se. Dvěma chlapcům je to jedno, dvě dívky si dávají pozor na hmotnost, a dvě tvrdí, že štíhlost mají v genech. Jedna slečna je z rodičovských upozorněni evidentně dokonale otrávená: „Ano, říkali mi to nejméně tisíckrát!“

TIP: Jak vybrat vhodný sport pro dítě?

VIDEO: Dětská obezita, 1. díl

VIDEO: Pětileté dítě má přes 75kg

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva