Sponzorováno

Kdy a jak dát dítěti či miminku náušničky? 4.56/5 (9)

Kdy a jak dát dítěti či miminku náušničky?Ačkoliv v dospělosti je pro ženy obvykle nošení náušnic úplnou samozřejmostí, nasazení náušnic malé holčičce nemusí být vždy zcela bez dilemat. Řešeno bývá, zda dát dítěti náušnice již v dětství nebo to nechat, až se pro to samo rozhodne. Otázkou může také být, zda nechat ouška propíchnout nebo raději náušnici nastřelit, a kdy vůbec je vhodné tento krok podniknout.

Náušničky patří mezi velmi častý dárek pro malé dívenky. V některých rodinách se dědí z generace na generaci, někdy je zvykem, že je dívce kupuje třeba babička. Maminky mnohdy vnímají nasazení náušnic jako zřejmé určení toho, že jejich miminko je holčičkou a právě náušnice to mohou demonstrovat na první pohled.

Kdy je nejvhodnější doba pro dětské naušnice?

Dříve bylo zvykem propichovat miminkům ouška krátce po narození, někde je toto běžné i dnes. Nejčastěji se však jako doba, kdy nasadit náušničky doporučuje 3. – 6. měsíc věku dítěte. Dítě již má lépe funkční imunitní systém a obvykle má za sebou i první očkování. Ouška jsou v tuto dobu již trochu větší a je možné odhadnout ideální rozmístění dírek, aby byly souměrně na obou uších. Propichuje se střed ušního lalůčku, kde je pouze minimum akupunkturních bodů.

Pokud někdo odmítá propíchnutí oušek u dítěte, obvykle je to z důvodu, že chce nechat o vlastnictví náušnic rozhodnout až dívku samotnou nebo se obává, že si dítě bude na ouška sahat a bude za náušničky tahat. Lékaři však obvykle doporučují nechat dát dítěti náušničky v dětství. Píchnutí oušek nebo nastřelení náušnic je v tuto dobu vnímáno jen na krátký okamžik, dítě na utrpěnou bolest brzy zapomene. Pokud je právě způsobení bolesti pro rodiče traumatické, mohou nechat dítěti ouška lokálně umrtvit.

Píchnutí či nastřelení dětských náušnic?

Pokud už se rodiče rozhodnou pro nasazení náušnic své dcerce, je ještě třeba zvolit, jakou metodou se toto provede. Buď je možné zvolit klasické propíchnutí oušek jehlou, nebo nastřelení náušnic.

Sponzorováno

1. Propíchnutí oušek jehlou

Propíchnutí jehlou bývá levnější a můžete dát dítěti do ouška ihned náušničky, které si vyberete. Obvykle se volí zlaté náušnice bez obsahu niklu, který může způsobovat alergickou reakci. Je dobré vybrat i jejich vhodnou velikost, aby nedocházelo k jejich zatrhávání za oblečení, nechtěnému zachycení, a aby dítěti nepřekážely.

2. Nastřelení naušnic

Aplikace náušnic nástřelem je nyní zřejmě voleno častěji. Nejprve je na oušku označen bod, kde bude umístěna dírka. Poté je do ouška pomocí speciální pistole vpravena prozatímní náušnička. Propíchnutí samo o sobě je velmi rychlé, ranka na oušku nijak nekrvácí. Prozatímní náušničku je možné za 5 – 6 týdnů vyměnit za klasickou náušnici.

Jak poté pečovat o ouška a náušničky?

Při píchnutí oušek jehlou je vhodné zvolit pro dítko náušničky se zapínáním vpředu, aby bylo možné je protáhnout dírkou směrem zezadu hned s vysouváním jehly. Před nasazením by měly být náušničky alespoň po dobu 48 hodin ponořené v lihu. Po píchnutí je třeba náušničkou každý den trochu pohnout v dírce a ouška pravidelně dezinfikovat.

Při umývání se nijak bát nemusíte, ouško by jen nemělo být ve vodě ponořené příliš dlouho. Po nastřelení náušnic ouška obvykle žádnou další péči nevyžadují. Málokdy zde dochází k zanícení a hnisání. Na rozdíl od píchnutí jehlou u praktického lékaře dítěte, je možné nastřelení provést i v kosmetickém salonu. Volte ale vždy takový, kde mají s touto činností dostatek zkušeností.

Z dírky může pár dní vytékat čirá tekutina. Toto je však běžnou součástí procesu hojení. Pokud je ale výtok z dírky hustý a má nazelenalou barvu, pravděpodobně zde dochází k rozvoji infekce. Ta se dále projevuje zarudnutím, otokem a bolestivostí daného místa. Dítko může být neklidné, rukou si může na ouška sahat. Pro dírky vždy platí, zvláště v dětství, že by neměly být delší dobu bez nasazených náušnic. Velmi rychle totiž mohou zarůst a je pak nutné celý krok opakovat.

Sponzorováno

A co vy? Kdy děvčátkům propichujete ouška vy? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Kdy a jak dát dítěti či miminku náušničky?”

  1. Dětské náušnice napsal:

   Děkuji za rady, naší malé jsou 4 měsíce a chce jí nechat propíchnout ouška. Trochu se toho bojím, hlavně aby nebla alergická jako já. Tak snad to bude OK. Simona

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva