Sponzorováno

Miminka ve vedrech a v horku: Kolik vody snesou jejich nezralé ledviny? 4.83/5 (12)

Miminka ve vedrechObecně platí, že v období výhradně mléčné výživy dětičky kromě mateřského mléka jiné tekutiny přijímat nemusí, obsahuje totiž více než 80% vody a v prvních měsících zažene jejich hlad i žízeň. „Děti, které začaly přecházet na nemléčnou stravu, především ty nekojené, by však už měly kromě vody skryté v mléce a příkrmech za den přijmout i kolem 300 ml, v horkých letních měsících i do 500 ml dalších tekutin“ říká o počátcích pitného režimu u dětí do 1 roku dětská lékařka MUDr. Eva Beňová.

Naučte prcka, že nejzdravější je řidička

V začátcích kojence do pití násilím nenuťte. Tak jak začnete pouze pár lžičkami příkrmu, můžete nabídnout i pár lžiček vody. Dávku se vám jistě podaří postupně zvyšovat. Právě čistá voda by přitom měla být základem pitného režimu, na který děťátko navyknete již od prvních chvil. „Ideální volbou je kojenecká voda, kterou netřeba převařovat a obsahuje i minerální látky potřebné pro tělo děťátka, zároveň však jen v optimálním množství, aby nezralé dětské ledviny minerály příliš zatížila“ doporučuje pediatrička s 35-letou praxí.

Pomozte si hrou, ne výhrůžkami

Při vytváření návyku pít, ale také v případě, kdy děťátko neutrální chutnající vodu zpočátku odmítá, třeba být podle dětské psycholožky Mgr. Kateřiny Stergar trpělivý a zejména kreativní. Už devítiměsíční děťátko by například mělo být bez problémů schopné vodu i samo pít z pohárku se zobáčkem či s brčkem:

Sponzorováno

„Potkávám mnoho zoufalých maminek, které již bez úspěchu vyzkoušeli lahve všech možných tvarů, velikostí a materiálů. Řešení je přitom jednoduché – učte ratolest již od prvních doušků pít z malého pohárku s nástavcem, který bude pro zvědavé miminko zároveň atraktivní novou hračkou. Zarecitujte si při tom spolu básničku o vodě, nebo mu ukažte, že žízeň si řidičkou uhasí i pejsek nebo jeho plyšový kamarád.“

Pamatujte i na to, že děti se učí především pozorováním a napodobováním. Nekonečné přemlouvání a útrapy při sklence s vodou budou proto zcela zbytečné, pokud si vy vzápětí utišíte nervy pořádným hltom vychlazené koly. Jděte dítěti příkladem.

Pokud pravidelně uvidí vodu pít vás, rychle si osvojí názor, že řidička je nejlepší a bude vás chtít následovat i samo. „Vyhněte se zároveň příkazem a zákazem typu, Vypij to, protože se nepůjdeš hrát ‚. Dítě si totiž potom vodu spojí s něčím nepříjemným a automaticky k ní získá averzi, „varuje Mgr. Stergar.

Nezapomínejte tedy při přikrmování ani na vodu

Vhodně načasovaným rozvíjením pitného režimu své ratolesti pomáháte nejen správně se vyvíjet, ale zároveň děťátku vytváříte návyk pít. Pokud ho navíc dostatečně dlouho ochráníte před přeslazenými čaji či barevnými nápoji a naučíte ho brát jako samozřejmost čistou vodu, dáváte mu do budoucna ještě jeden dar – chráníte ho před obezitou a množstvím dalších potenciálních problémů.

VIDEO: Pitný režim u dětí

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva