Sponzorováno

Kdy přestat kojit? Kdy je už načase? 3.82/5 (17)

Kdy přestat kojit? Je už načase?Z vašeho maličkého miminka se stává stále samostatnější dítě a vy přemýšlíte nad tím, kdy je ten správný čas ukončit kojení? Samozřejmě, většina matek touží po tom, aby odstavování nebylo traumatizující pro dítě, ale ani bolestivé pro ně samotné. Vždyť taky, pokud kojíte déle než půl roku, či rok, určitě se tento rituál stal důležitou součástí vašeho soužití.

Kdy a jak tedy na to?

Obecně platí, že pro dítě do věku šesti měsíců je mateřské mléko jedinou stravou i nápojem. Samozřejmě, pokud kojíte. V případě, že vaše děťátko z různých důvodů nekojíte a je na umělém mlíčku, jste o problémy s odstavováním lehčí. Tyto děti si lépe zvykají i na režim, celonoční spánek, avšak mateřské mléko a kojení má mnoho jiných výhod, které všechny dobře známe. Z fyziologického hlediska přibližně v období šestého měsíce již samotné mateřské mlíčko nestačí k pokrytí potřeb organismu děťátka, tehdy se začíná kašičkou na večer a od ukončeného 6. měsíce přikrmováním (v případě nekojených dětí po 4. měsíci).

Kojte alespoň půl roku

Některé maminky nemají na kojení trpělivost, časté noční kojení je nejednou vyčerpávající nebo potřebují nastoupit do práce, což se při kojení dá jen těžko (zde je však ještě možnost odsávání mléka a podávání v době matčiny nepřítomnosti z láhve ošetřovatele). Ale pokud nemáte žádný vážný důvod – zdravotní problémy a podobně – snažte se své děťátko kojit alespoň zmíněných 6. měsíců, když dítě vaše mlíčko opravdu potřebuje. Jsou však i případy, kdy miminko odmítne mléko matky a je třeba přejít na umělou výživu. Učiňte tak pouze na základě konzultace s lékařem, který vám poradí i náhradní výživu. Nejednou jde jen o dočasné odmítnutí.

Kdy je čas skončit?

Správný čas na odstavení dítěte se nedá nijak generalizovat, je to výsostně individuální záležitost. Měli byste s ním začít, když jste opravdu přesvědčená, že to chcete a jste připravená. Po půl roce mateřské mléko již neobsahuje tolik živin jako v prvních měsících kojení, avšak stále má důležité látky. Kromě toho poskytuje děťátku jedinou jistotu v novém světě, psychickou podporu a lásku, kterou mu dává těsná blízkost mámina těla. Je mnoho dětí, které již mají více než rok a potřebují si „cucnout“ například, když se udeří, poraní nebo leknou – uklidní se.

Avšak takové „cucnutí“ dvoj nebo víceletého dítěte již mohou být pro matku skutečně omezující a vyčerpávající, a jelikož mléko již svou úlohu splnilo, je čas na ukončení kojení. Kdy přesně to uděláte, záleží na vás, na vašem režimu, zvycích a pocitech. V případě, že to vám i vaší ratolesti vyhovuje, můžete pokračovat s kojením až do dvou let, maximálně do tří. Později to již není nejen potřebné, ale ani vhodné.

Sponzorováno

Jak na to?

Připravte se na to, že „závisláka“ na vašem prsu věru nebude jednoduché odnaučit od této dobroty. Zejména v případech, že je zvyklý cucnout si i několikrát v noci nebo na prsu usínat. Snad nejtěžší to mají matky, které naučili dítě spát spolu s nimi v posteli, přímo u zdroje a mohou si své „mňam“ dát kdykoliv. Možnosti odvykání od prsu jsou v podstatě dvě: buď si vyberete rychlý rázný způsob, nebo postupný, který je citlivější a preferovanější. Pokud máte velkého jedlíka, který vyžaduje mlíčko velmi často, je to asi nejoptimálnější způsob.

Postupně a pomalu

Tento způsob je založen na tom, že postupně snižujete počet kojení. Postupně naučte dítě pít z láhve (nejlépe s pítkem, ne dudlíkem) nebo z hrnečku a své mléko nahrazujte umělým. Některé děti však hrnek či láhev odmítají, takže to chce hodně trpělivosti. S postupným snižováním „dávek“ kojení by se mělo začít při podávání příkrmů. Není to nutné hned, ale přibližně dva-tři měsíce po zahájení přikrmování, dokud dítě nesní na oběd plnou misku. Postupně ovocná či mléčná svačinka nahradí dopolední kojení, svačina zase odpolední tak, že kojit budete jen ráno a večer. Pokud si v prvních měsících ještě dítě říká o kojení i mezi jídly, je mu vhodné je dopřát.

Rázné odstavení kojení

V případě, že se vám nepodaří postupně nahradit kojení jídly, nastává horší situace – druhá možnost jako dítě odstavit, a to drastičtější, rázná. Znamená to, nechat dítě, když vyžaduje prs, plakat. To však mnozí rodiče těžce snášejí a jistě je to traumatizující i pro samotné děti. Je třeba být však na to připraven, protože mnohé děti, které již konzumují tuhou stravu se i v noci budí s pláčem na kojení nebo chtějí usínat. Tyto zvyky je dobré postupně nahrazovat jiným rituálem.

TIP: Kojení nesmí bolet. Kde děláte chybu?

Potřebuje více lásky

Nejtěžší je odnaučit dítě usínat u prsu nebo od večerního kojení. Zkuste postupně zkracovat délku tohoto procesu, a když se probudí nebo začne plakat, utišujte ho jiným způsobem. Věnujte děťátku během přeučování hodně lásky a pozornosti, aby to nebylo pro něj velmi bolestivé. A připravte si různé zábavné „odvykací“ metody, které dítě zaujmou.

Na řadě je partner

Velmi dobrým pomocníkem při vyřazování může být partner, či manžel. Společně to zvládnete lépe. Některé matky dokonce odjíždějí na pár dní mimo domov, když chtějí dítě odnaučit od prsu a stará se o něj otec. Nemusíte však odcházet, stačí, když například při nočním buzení, podá děťátku lahvičku s čajem on nebo utiší jej jiným způsobem.

Jak snížit tvorbu mléka?

Většinou se sníží sama tím, že postupně omezujete počet kojení. Ani v případě, že se vám prsa nalévají a bolí vás, si však mléko neodsávejte ani neodstraňuje, protože to laktaci jen posílí a vy se ocitnete v bludném kruhu. Pomáhají studené obklady, snížení přívodu tekutin na přibližně dva dny. Existují i homeopatika a injekce – ovšem dá se to zvládnout i bez nich, takže zbytečně nezatěžujte organismus. Na snížení laktace se používají i bylinkové čaje – například mátový, šalvějový, ale i petržel a česnek.

Kam dál?

VIDEO: Zajímavé informace o kojení

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva