Sponzorováno

Péče o genitál u malých holčiček – jak na to? 4.84/5 (19)

Péče o genitál u malých holčiček - jak na to?Maminky možná mohou snadno získat pocit, že když se jim narodila dcerka, je pro ně přece péče o jejich genitálie úplně jasná. Disponují sice stejnými orgány, avšak u malých dětí má hygiena svá specifika. Blíže se zaměříme pohled na to, na co je třeba při každodenní péči dbát, a jaká jsou rizika, když kroky rodičů nebudou zcela adekvátní.

Každodenní péče o tuto oblast

Zde je možné se setkat s dvěma zcela protichůdnými názory. Někdo vám řekne, že do oblasti pochvy se děvčátkům při mytí zasahuje co nejméně, že tato oblast má sama čistící schopnost. Na straně druhé panuje názor zcela opačný – nutno říci, že podpořený odborníky a tím, že při něm méně často dochází ke komplikacím, které později zmíníme.

Je tedy vhodné odhodit stud a již malým dívkám objasnit, že je třeba, aby tuto část těla rodiče (a později ony samy) důkladně omývali a čas od času kontrolovali. Při koupání je podstatné vymýt nahromaděnou hrudkovitou bílou hmotu (tzv. smegma) z oblasti mezi stydkými pysky. Nejvhodnější je použít k omytí pouze čistou vodu nebo přípravky určené vyloženě pro intimní hygienu dětí. Nemyjte zde dívenky žínkou, ve které se mohou postupně hromadit původci onemocnění. K očištění oblasti mezi stydkými pysky je možné použít i vatovou tyčinku namočenou v dětském olejíčku.

Při výměně plenky je třeba důkladně očistit veškeré zbytky stolice nebo moči. Očista probíhá vždy směrem zepředu dozadu, tedy směrem ke konečníku. Plenky je na místě měnit pravidelně a snažit se předejít vzniku opruzenin. Při používání látkových plen je důležité myslet i na jejich adekvátní vyprání v pracím prostředku určeném pro citlivou pokožku dětí. Abychom minimalizovali riziko vzniku srůstů, je vhodné pochvu pravidelně promazávat olejíčkem.

Sponzorováno

Možné nepříjemné komplikace, na které je třeba dávat pozor

1. Srůst poševního vchodu

U dívek do šesti let věku je poměrně velké riziko srůstu poševního vchodu, tzv. synechie. Dochází k tomu z důvodu, že tělo v tomto věku ještě není pod vlivem estrogenu, který se začne později produkovat. Může dojít ke slepení protilehlých okrajů poševní sliznice nebo spojení malých stydkých pysků. Nejprve je spojení patrné jen jako tenká blanka, postupem času se stává pevnějším. Může dojít až k tomu, že je částečně překryto ústí močové trubice a dívenky při močení čůrají nezvykle směrem vpřed („přečůrávají“ nočník).

Pokud je srůst ještě v počátku, je možné jej odstranit odtržením. Nesnažte se však o toto sami, je nutné obrátit se na lékaře. V pozdějších stádiích již je třeba provést rozrušení spojení v narkóze nebo při místním znecitlivění. Je tedy jistě vhodnější dbát na prevenci, aby malé dívenky nemusely tyto zákroky absolvovat. Bohužel u někoho může být tendence ke srůstání opravdu vysoká a ani sebelepší hygiena tomu nedokáže zcela zabránit.

2. Infekce pochvy

Problematické jsou též infekce pochvy nebo zevního genitálu. Ty bývají obvykle způsobené střevními bakteriemi zavlečenými do těchto míst při nesprávné hygieně z konečníku. Dalším možným původcem jsou bakterie z moči, pokud se u dítěte zároveň vyskytuje infekce močových cest. Mezi charakteristické projevy patří svědění, pálení, zarudnutí a výtok. Léčba je vždy v rukou lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Nejčastěji je třeba volit vhodnou lokální antibiotickou léčbu.

Znalí by měli být všichni

O průběhu hygieny dívek by měli být poučeni všichni členové rodiny. Problémy mohou nastat i třeba v době, kdy se o dítě týden stará babička nebo dcerku začne pravidelněji omývat tatínek. Mnohdy je u lidí přítomný pocit, že je lépe do oblasti genitálu příliš nezasahovat a panuje zde jakýsi stud nebo obava, abychom dítěti ještě nějak neublížili. Bohužel problémy mohou nastat spíše v případech, kdy nutná opatření opomíjíme – ať již z nevědomosti nebo strachu.

VIDEO: Vše co jste potřebovali vědět o látkových plenkách

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva