Sponzorováno

Až 40% českých teenagerů ráno nesnídá 4.88/5 (8)

Až 40% českých teenagerů ráno nesnídáFitness trenérka Zora Czoborová během minulých devíti měsíců navštívila jako ambasadorka edukačního projektu Nebuď líný několik českých základních škol, kde učila teenagery zásady správné životosprávy a aktivního životního stylu.

Z výsledků průzkumu organizovaného během tohoto projektu vyplynulo, že až 40 procent žáků vůbec nesnídá. Alarmující je i nízká konzumace ovoce a zeleniny a zajímavým zjištěním je také skutečnost, že až 48 procent žáků při jídle dívá televizi a 22 procent je on-line.

Do projektu se zapojilo celkem 729 žáků, přičemž získané údaje jsou výsledky dvou dotazníků, které teenageři vyplňovali před začátkem projektu a po jeho skončení.

Více než polovina respondentů (57 procent) si po projektu uvědomuje, že správná životospráva v sobě zahrnuje dostatečný pohyb a spánek, zdravé stravování a správný pitný režim. Až 94 procent žáků se díky tomuto projektu naučilo, že by měli jíst pětkrát denně menší porce jídla, přičemž pouze dvě procenta po projektu tvrdí, že snídat nemusí.

Zatímco před zahájením projektu uvedlo čistou vodu jako základ pitného režimu pouze 51 procent žáků, po jeho skončení to bylo až 84 procent. Skutečnost, že zdraví škodí příliš tučného, ​​mastného a smaženého jídla, schváleno 71 procent dotázaných a 60 procent uvedlo i sladkosti a slazené nealkoholické nápoje.

Sponzorováno

Až 97 procent dotázaných si po projektu uvědomilo, že sportovat jen na hodinách tělesné výchovy není dostatečné.

Projekt Nebuď líný iniciovala nezisková organizace Sluníčko s finanční podporou Nadace Coca-Cola. Odborným garantem projektu byla pediatrička Renáta Gerová, která je předsedkyní organizace Sluníčko.

„Hodně mladých lidí bojuje s nadváhou až obezitou, setkávám se s nimi i v mé ambulanci. Obezita je přitom typické onemocnění, kde je prevence mnohokrát účinnější než léčba. Teenageři již mnohokrát odpovídají za svůj život do takové míry, že ovlivňují svůj jídelníček tak aktivity ve volném čase. Doufám, že po naší návštěvě se většina rozhodne správně a pacientů s nadváhou tak bude ubývat“ uvedla Gerová.

„Během projektu jsme potkali mnoho mladých lidí, kteří projevili zájem o své zdraví a kondici. Pozitivní reakce mě utvrdily, že mluvit s teenagery na toto téma se dá, dokonce je to nutné. V současné době je mnohem obtížněji věnovat se sportu a pohybu pravidelně, mladí mají tolik lákadel. Ale právě přes projekt Nebuď líný si, doufám, mnozí uvědomili, že pohyb a zdravé stravování je opravdu důležitou součástí každého z nás“ dodala Czoborová.

A co vy a ranní snídaně? Jíte ji?

TIP: Zkuste kardio cvičení

VIDEO: Kardio cvičení z projektu Nebuď lenivý

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Až 40% českých teenagerů ráno nesnídá”

  1. […] teenageři, kteří nesnídají, jsou tlustší, než ti, kteří snídají optimálně […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva