Outdoorové oblečení na zimu – co je u něj důležité? 4.76/5 (17)

Sponzorováno

Co je důležité při výběru outdoorové bundy?

Co je důležité při výběru outdoorové bundy?

Pokud patříte mezi milovníky outdoorových sportů, zejména těch zimních, pak je ideální čas si pořídit výbavu právě teď. Za pár týdnů už ji budete moci využít v praxi. Vysokohorská turistika se stala jedním nejoblíbenějších outdoorových sportů, neboť ji může provozovat téměř každý.

základní zimní outdoorová výbava

Základní zimní výbavu zahrnuje zejména velmi kvalitní bundu, kalhoty a obuv. Tyto tři věci tvoří jakýsi základ. Samozřejmě budete potřebovat také kvalitní batoh, mikinu, čepici, brýle a mnoho dalšího. Zkusme si jednotlivé věci blíže popsat. Pravděpodobně nebudete kupovat vše najednou.

Pokud chcete pořídit skutečně kvalitní výrobky, na které je spolehnutí, není na místě šetřit. Je lepší nakupovat ve specializovaných sportovních prodejnách. Nejlépe si je pořádně vyzkoušet v kamenné prodejně a poté pořídit levněji přes internet.

Jak se pozná kvalitní outdoorová bunda

Outdoorová bunda musí splnit několik základních kritérií. Měla by být zejména prodyšná, aby tělesné výpary mohly jednoduše odcházet z těla ven. Nepocítíte tak pot, ale zároveň vám nebude zima. Spodní vrstvy musí zůstat vždy suché a poskytnout tak maximální komfort. Ovšem jak poznat prodyšnost bundy?

Výrobce by ji měl vždy přesně uvádět, měří se v jednotkách PA x M2/W – hodnota Ret. Vyjadřuje energii potřebnou pro odvod vody, čím je nižší, tím je materiál prodyšnější. Ideální je, když je tato hodnota menší než 6. Pokud je naopak vyšší než 20, bundu raději nekupujte.

Dalším neméně důležitým aspektem je nepromokavost outdoorové bundy. Musí být maximálně nepromokavá, neboť v terénu se vám může snadno stát, že buď zmoknete, nebo budete chodit v závějích a to nemluvě o padání do sněhu. Nepromokavost je uvedena výškou vodního sloupce, při kterém již tkanina nepropustí vodu. Minimální výška tohoto vodního sloupce by měla činit alespoň 1300 mm vodního sloupce, samozřejmě čím je vyšší, tím lépe.

Při výběru zimní outdoorové bundy je třeba brát v potaz také tepelnou odolnost Rct, která vyjadřuje rozdíl teplot mezi dvěma povrchy materiálu. Outdoorová bunda by také měla mít ideální propustnost vodních par, díky kterým odvádí pot. S těmito aspekty si nechte poradit od zkušených prodejců.

Sponzorováno

Outdoorové kalhoty

Mezi základní vybavení pro vysokohorskou turistiku či jiné aktivní sporty, patří také kvalitní kalhoty. Ty musí mít v podstatě podobné vlastnosti jako zimní bunda. Outdoorové kalhoty v zimě by měly chránit před zimou, zároveň být dostatečně prodyšné a zejména odolávat nepříznivému terénu (kamením, trávě, trnům a dalším). Nejdůležitější je, abyste se v nich cítili pohodlně.

Nezapomínejte na to, že univerzální celoroční kalhoty prakticky neexistují. Je tedy vhodné shánět takové, které jsou určeny pro zimní období. Ideálně by měly být funkční, nadčasové, odolné a zároveň cenově přijatelné. Nejvýhodnější ceny lze očekávat mimo sezónu, proto čím dříve kalhoty pořídíte, tím nižší cena bude. Ovšem zároveň také menší výběr.

Zimní outdoorové kalhoty bývají několikavrstvé a mají ideálně celozapínací nohavice, které usnadní možnost oblékání bez vyzouvání obuvi. Kalhoty jsou zateplené a některé dokonce vybaveny kšandami. Zadek a kolena bývají zesíleny, jako ochrana proti prodření.

Vsaďte na kvalitu

Vyzkoušejte například maximálně teplé péřové kalhoty od značky Kjerag. Jde o norskou značku a jak je známo, Norové jsou přímo mistři v zimním oblečení. Tyto kalhoty jsou určeny do velmi chladného počasí, lze říci až do extrémních teplot. Vyznačují se minimální hmotností a těmi nejlepšími vlastnostmi, které umožňují radost z každého pohybu.

Při výběru bundy je třeba brát v úvahu také lehkost. Ultralehká péřovka je ideální pro aktivní sportovce, kteří tráví hodně času venku. Značka Apron přináší bundy pro muže i ženy, které jsou maximálně funkční, lehké a mají ideální vlastnosti.

Nabídka na trhu je samozřejmě mnohem více pestrá, zkuste se podívat na různé outdoorové vybavení a najděte inspiraci. Důležité je, abyste byli v teple a v suchu!

Co si dále přečíst na téma výběru outdoorových věcí?

VIDEO: Jak si správně vybrat péřovou bundu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva