Sponzorováno

Nejlepší potraviny a jídla proti průjmu 4.83/5 (12)

  • Když máte průjem, vyhněte se mastným, sladkým a kořeněným jídlům.
  • Jezte potraviny, které jsou lehké na žaludek, jako je polévka, vařená zelenina, sušenky a hodně tekutin.
  • Dieta BRAT (banány, rýže, jablečný protlak a toasty) může pomoci.

Malou misku bílé rýže si při průjmu klidně dejte

Malou misku bílé rýže si při průjmu klidně dejte

Většina z nás zažije průjem několikrát v životě, ať už je způsoben bakteriální infekcí, potravinovou alergií nebo jednoduše něčím, co jste snědli, a co vám nesedlo. Průjem obvykle není vážný a často zmizí během jednoho nebo dvou dnů.

Mámina rada je stále nejlepší, pokud jde o domácí léčbu průjmu: dejte si kuřecí polévku a slané tyčinky a dodržujte dietu BRAT – banány, rýže, jablečný protlak a toasty (bílé pečivo).

Možná si myslíte, že jídlo váš průjem spíše zhorší, ale ve skutečnosti vaše volba jídla může pomoci zmírnit vaše příznaky a zajistit, aby se vaše zdraví v důsledku toho nezhoršilo.

Při průjmu si dejte slané i sladké nápoje

Největším nebezpečím u (i krátkého) průjmu je dehydratace neboli ztráta vody a živin z tělesných tkání. Můžete být dehydravaní, pokud máte průjem více než třikrát denně a nepijete dostatek tekutin. Dehydratace může způsobit vážné komplikace, pokud není léčena.

Nejlepší způsob, jak se chránit před dehydratací, je konzumovat tekutiny, které obsahují sůl a cukr. Proč zrovna tyto dvě látky? Sůl zpomaluje ztrátu tekutin, zatímco cukr pomáhá vašemu tělu absorbovat sůl.

„Nechceme, aby lidé obecně konzumovali sůl, ale když máte výrazný průjem, chcete se ujistit, že dostáváte sůl a dostatek cukru, abyste se nedostali na pohotovost,“ říká lékař.

Volně prodejné rehydratační roztoky tuto práci udělají velmi dobře. Koupíte je klasicky v lékárně. Nebo se řiďte radou maminky a dejte si kuřecí polévku se slanými preclíky.

Dieta BRAT

Zde je další dobrá rada od maminky pro léčbu průjmu – dodržuje dietu BRAT: tedy jezte banány, rýži (bílou), jablečný protlak a toasty.

Když je vaše zdraví dobré, lékaři obvykle doporučují celozrnné potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Ale potraviny s vysokým obsahem vlákniny by mohly způsobit potíže, když máte průjem. Potraviny BRAT diety mají nízký obsah vlákniny a mohou pomoci zpevnit stolici. Banány mají také vysoký obsah draslíku a pomáhají nahradit živiny, které vaše tělo ztratilo kvůli průjmu.

Můj tip: Můžete přidat také ovesné vločky, vařené nebo pečené brambory (loupané) nebo pečené kuře s odstraněnou kůží. Jsou to jednoduchá jídla, která lidé s průjmem často snášejí velmi dobře.

Sponzorováno

Probiotika

Dalším způsobem, jak pomoci vašemu střevu zotavit se z průjmové infekce, je konzumace probiotik – potravin nebo doplňků stravy, které obsahují živé bakterie, které nahrazují nebo přidávají prospěšné bakterie, které se obvykle vyskytují v gastrointestinálním traktu.

I když je moudré vyhýbat se mléčným výrobkům, když máte průjem, existuje jedna výrazná výjimka – kvalitní jogurt nebo kefír, fermentovaný mléčný nápoj, které obsahují probiotika. Ty mohou obnovit prospěšné bakterie, které vaše tělo vyplavuje průjmem. Jen se ujistěte, že jogurt nebo kefír mají nízký obsah cukru, protože vyšší hladiny cukru mohou u některých pacientů potenciálně zhoršit příznaky nebo průjmové ztráty (to jest vody a elektrolytů).

Vařená zelenina

Syrová zelenina může být hůře stravitelná a může způsobit nepříjemné pocity v podobě plynatosti a nadýmání, takže vařená zelenina může být pro váš systém jednodušeji stravitelná, když máte průjem. Ideálně lékaři doporučují zvolit vařenou zeleninu, jako jsou zelené fazolky, brambory a mrkev.

Libové kuřecí nebo krůtí maso

Mastná jídla s vysokým obsahem tuku mohou váš průjem zhoršit, takže se rozhodněte pro nízkotučné maso, jako je kuřecí nebo krůtí maso bez kůže. Lékaři doporučují maso upéct a jíst bez koření, protože koření může dráždit váš zažívací systém. K dochucení masa můžete použít suché nebo čerstvé bylinky, jako je bazalka, petržel, tymián, rozmarýn, oregano nebo koriandr.

Vejce

Vařená vejce je bezpečné konzumovat, když máte průjem. Rozhodněte se pro přípravu vajec, která neobsahuje mnoho másla, sýra nebo koření, jako jsou míchaná vejce ochucená solí. To si nechte na jindy.

Pamatujte: Je čas zavolat lékaře, když průjem trvá déle než několik dní. Také navštivte svého lékaře, pokud pociťujete silnou bolest nebo vaše stolice obsahuje značné množství krve nebo hnisu. To jděte k lékaři.

Obyčejné těstoviny

I těstoviny si prostě dejte. Také je to vhodné jídlo při průjmu.

Co pít, když máte průjem?

Tekutiny k pití, když máte průjem:

  • Voda
  • Jablečný protlak – přesnídávka
  • Ředěná ovocná šťáva
  • Čistá polévka nebo vývar
  • Slabý čaj nebo káva bez kofeinu
  • Nápoje bohaté na elektrolyty
  • Zmrazené nanuky bez cukru
  • Kokosová voda

Sponzorováno

A co jíte proti průjmu vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Dále si o průjmu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva