Sponzorováno

Mám doma bezlepkové dítě. Co teď? 4.9/5 (10)

Mám doma bezlepkové dítěCeliakie nebo intolerance na lepek se nevyhýbají ani těm nejmenším. Jak mají postupovat rodiče, kteří se starají o dítě, které nemůže přijímat lepek?

Celiakie může začít v jakémkoliv věku, ale obvykle se projeví již v raném dětství. Dítě se musí vyhýbat tradiční čokoládě, sušenkám, pečivu i těstovinám. Na dodržování bezlepkové stravy však musí dohlížet rodiče, což nemusí být zrovna jednoduché.

Nezapomeňte, že nezdravé bezlepkové jídlo, je stále nezdravé jídlo. Mnozí rodiče mají pocit, že jejich děti budou trpět sociální deprivací, a tak naplní spíž bezlepkovými sladkostmi. Ale absence pšenice nedělá tyto bezlepkové potraviny o nic zdravější, než jsou standardní verze. Nekupujte tedy bezlepkové druhy nezdravých potravin.

Dbejte na dostatek živin

Hledejte bezlepkové zdroje železa a kyseliny listové. Rafinovaná bílá pšeničná mouka je obohacena o železo od roku 1940 a o kyselinu listovou (vitamín B) od konce roku 1990. Není divu, že moučná jídla tedy dětem chybí. Asi 75 % těchto přijatých živin pochází z obilovin, obohacených snídaňových cereálií a potravinových doplňků.

Polovina lidí s celiakií má problémy i s nedostatkem železa. Děti rychle rostou a potřebují hodně mléka, které vytlačuje v žaludku prostor pro železo. Maličcí s celiakií jsou tedy dvojnásobně ohroženi. Je tedy třeba zajistit nutričně vyváženou stravu. Pro děti je vhodné červené, kuřecí nebo krůtí maso, fazole, krevety, čočka, tofu, kešu oříšky, pečené brambory, chia semena a bezlepkové ovesné vločky.

Sponzorováno

Potraviny bohaté na kyselinu listovou jsou fazole a čočka, arašídové máslo nebo slunečnicová máslo, avokádo, pomeranče a jahody. Můžete tedy zkusit uvařit tacos s avokádem, krůtí maso s bílou fazolí, špenát s cizrnou, ořechy, pečené ovesné vločky s arašídovým máslem nebo banán s arašídovým máslem.

TIP: Čím nahradit mouku?

Pečte nadále

Zkuste dětem dělat běžné jídla z bezlepkových surovin. Dostupné jsou bezlepkové mouky vhodné na palačinky, tyčinky, koláče ale i pečivo. Zkuste hledat recepty na bázi ořechů, kokosové moučky, mandlové mouky a jiných celozrnných bezlepkových mouk, jako je rýžová nebo tapioková mouka, ale i bezlepkové prášky do pečiva.

Zásobte se jinými bezlepkovými surovinami. Hodit se vám bude bezlepková sojová omáčka, bezlepková strouhanka na karbanátky, bezlepkové těstoviny a zmiňované mouky i na obalování. S těmito surovinami po ruce můžete vytvořit bezlepkovou verzi téměř jakéhokoliv receptu. Dostupné jsou i bezlepkové směsi na pečení chleba.

Plánujte dopředu

Vaše dítě se nemusí zcela vzdát návštěv u kamarádů. Narozeninové oslavy nebudou problémem, pokud předem zavoláte hostiteli o zvláštních požadavcích vašeho dítěte. Můžete se informovat o plánovaných jídlech a připravit jejich bezlepkové verze. Některé pizzerie už mají dokonce v nabídce i bezlepkovou pizzu, takže přichází v úvahu i donáška jídla. Podobně postupujte i se stravou ve škole. Školní jídelna by měla informovat o alergenech v jídle a brát ohledy i na speciální potřeby dětí.

Lepek je jen jedním z mnoha dostupných proteinů v naší pestré stravě. Není důležitý pro lidské zdraví nebo vývoj v dětství, či neodmyslitelný. Bezlepková dieta není vždy jednoduchá ani příjemná, rodiče by měli bez váhání investovat energii do plánování vyvážené a zdravé stravy pro své dítě. To si jen takto vybuduje potřebné stravovací návyky.

TIP: Přečtěte si o bezlepkové dietě

VIDEO: Bezlepkový recept na minipizzu

VIDEO: Bezlepkové ovocné knedlíky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva