Nepodceňujte vysoký krevní tlak v těhotenství – může být známkou onemocnění 4.88/5 (17)

Naše rada: nepodceňujte vysoký krevní tlak v těhotenství.

Naše rada: nepodceňujte vysoký krevní tlak v těhotenství.

Problémy s vysokým tlakem nemají pouze lidé se špatným životním stylem nebo senioři, ale často také těhotné ženy. Při včasné a důkladné péči nemusí výše tlaku matku ani dítě vůbec ohrozit – v opačném případě však může vést k závažnému ohrožení vývoje plodu, jako je například preeklampsie.

Co je to preeklampsie?

Preeklampsie postihuje nastávající maminky většinou po 20. týdnu těhotenství. Jedná se o velmi nebezpečný stav, ve kterém může dojít k nedostatečnému zásobení placenty krví a následnému zpomalení růstu a nízké porodní váze novorozeněte. V horším případě se může placenta předčasně oddělit a je nutné provést akutní císařský řez. Mezi další možné komplikace patří HELLP syndrom, vyznačující se kromě vysokého tlaku také nízkým množstvím krevních destiček a zvýšených jaterních enzymů a eklampsie. Při eklampsii těhotnou ženu zachvátí série křečí, která může skončit i kómatem.

Jaké jsou příznaky preeklampsie?

V raném stadiu onemocnění si příznaků možná vůbec nevšimnete. A proto musíte chodit na pravidelné prohlídky do těhotenské poradny. Lékař tento závažný stav včas rozpozná, zejména měřením tlaku. Pokud tlak opakovaně v klidu převyšuje hodnotu 140/90 a navíc je v moči přítomná bílkovina, je nutné ihned zahájit léčbu.

TIP: Podívejte se, jak snížit vysoký krevní tlak bez léků

Jak s ní bojovat?

Pokud se jedná o těžší případ preeklampsie, je nutná hospitalizace a podávání léků jak na snížení tlaku, tak na prevenci křečí. Při lehčí formě je možná ambulantní léčba, ale i tak je nutné věnovat svému stavu zvláštní pozornost, pravidelně si tlak měřit a užívat léky dle doporučení lékaře. Ideální variantou je koupě domácího tlakoměru, díky kterému můžete mít svůj tlak pod kontrolou denně. Moderní měřiče tlaku jsou cenově dostupné, měří přesně a kromě toho se velmi jednoduše používají.

Existuje prevence?

Riziko eklampsie je vysoké zejména pokud vás trápí obezita či kouříte, případně pokud máte nějaké chronické obtíže, jako jsou migrény nebo ledvinová onemocnění. Mezi ohrožené ženy patří jak mladé prvorodičky pod 20 let tak ženy, které otěhotní až po čtyřicítce. Rizikových faktorů je spoustu, avšak i v případě, že do žádné z uvedených rizikových skupin nespadáte, je nutné dodržovat zdravý životní styl a svůj krevní tlak si pravidelně kontrolovat. Zdravé a donošené miminko za to stojí. Nemyslíte?

Co si ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva