Sponzorováno

Kojení nesmí bolet! Kde děláte chybu? 4.9/5 (10)

Kojení nesmí bolet! Kde děláte chybu?Každé nepohodlí při krmení děťátka konzultujte raději s laktační poradkyní. Až totálně rozdrážděné bradavky dohnaly Anku, aby vyhledala na internetu laktační poradkyni a poprosila ji o návštěvu. „Neměla jsem tušení, že něco takového se může stát. Obě mé sestry odkojily po dvě děti a nikdy kolem toho nedělaly vědu. Ale mně se synkem to nějak nešlo. Jen díky poradkyni jsme to zvládli, protože já už jsem od bolesti šílela a malý byl stále hladový,“ říká mladá maminka, která si s kojením vytrpěla své. Podle laktační poradkyně Mgr. Lucie Michoňkové se Anka vůbec nemusela dostat do takového žalostného stavu.

Zkuste nenaběhnout na zlozvyky

„Nejlepší je hned na začátku, když se to s miminkem oba teprve učíte, zkontrolovat, zda děláte vše správně. Neocenitelnou pomocí je proto konzultace se zkušenou laktační poradkyní, která zažila množství různých situací a umí je řešit. Pokud se problémy zachytí hned na začátku, vyžadují jen minimální korekci,“ vysvětluje Michoňková. Po porodu se vy i děťátko pouze seznamujete s technikou kojení a různé zlozvyky vznikají právě v prvních dnech. Pokud je nepodchytíte, podle laktační poradkyně se později těžko odstraňují.

„Nejčastějším problémem, který zejména u prvorodiček řešíme, jsou právě bolestivé prsy. Setkala jsem se už i s tvrzením, že bolestivé kojení je ze začátku normální. Ale není to pravda! Pokud je technika kojení správná, nemá proč bolet,“ říká poradkyně. Proto i při náznacích bolesti zpozorněte, zkontrolujte jednotlivé kroky při kojení – zejména přisátí a polohu – a pokud se bolest neztratí do dvou dnů, kontaktujte pro jistotu laktační poradkyni. „Někdy můžete něco nechtěně přehlédnout a tehdy pomůže, když se na vaše kojení někdo podívá z jiného pohledu,“ povzbudivě radí.

Čtěte: Do kdy kojit?

Sponzorováno

Strach je třeba překonat

Bolavá prsa, zejména bradavky, mohou způsobit, že se začnete kojení přímo bát. Už při pomyšlení na hroznou bolest, kterou byste měli podstoupit, se dostanete do stresu, což podle Lucie Michoňkové vede k problémům s uvolňováním mléka, dokonce až k přehrazování spouštěcího reflexu, bez kterého není možné úspěšně kojit. Ale dokud vám mléko samovolně odkapává, je reflex v pořádku. Dobrým příznakem je i mravenčení v prsou a v podbřišku. Nicméně stres, obavy, únava, ale i dokrmování umělým mlékem či omezování kojení na přesný režim tento reflex tlumí. Mléka se následně tvoří méně, vaše dítě je nespokojené a vy si přestáváte věřit.

„Obvykle se reflex přechodně sníží kolem druhého až třetího týdne, zvláště pokud byly na začátku s kojením problémy. Ale pokud se setkáte s laskavým zázemím a trpělivým přístupem, můžete to překonat i bez toho, abyste kojení nakonec vzdali. Hlavně byste měli vědět, že toto období je přechodné. Pomoci mohou teplé obklady na prs před kojením, masáže prsů krouživým pohybem a kojení dítěte kdykoliv na požádání,“ radí laktační poradkyně.

Čtěte také: Jak správně kojit?

Věřte si

Abyste se s bolestivými prsy nikdy nesetkali, pomohou v podstatě velmi jednoduché a hlavně přirozené zásady, které nejsou časově ani finančně nákladné. „Je třeba, abyste začali kojit co nejdříve po porodu a byli neustále v kontaktu s dítětem. Kojte ho na požádání a neomezujte mu čas na prsu. Samozřejmě, kromě mateřského mléka miminku nedávejte žádné jiné tekutiny a nepoužívejte lahve ani dudlíky. Celé je to jen o tom, abyste na začátku zavedli správnou techniku ​​kojení a věřili si,“ optimisticky říká Michoňková.

A co si o kojení ještě přečíst?

VIDEO: KOJENÍ – správné polohy při kojení ✅

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva