Sponzorováno

Tardivní dyskineze – mimovolné pohyby, která souvisí s užíváním určitých léků – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

Tardivní dyskineze je mimovolní pohybová porucha charakterizovaná choreatickými pohyby.

Tardivní dyskineze je mimovolní pohybová porucha charakterizovaná choreatickými pohyby.

Tardivní dyskineze je nedobrovolná neurologická pohybová porucha způsobená užíváním léků blokujících dopaminový receptor, které jsou předepisovány k léčbě určitých psychiatrických nebo gastrointestinálních stavů. Dlouhodobé užívání těchto léků může vyvolat biochemické abnormality v oblasti mozku známé jako striatum (hluboká oblast šedé hmoty uvnitř hemisfér koncového mozku). Důvody, proč někteří lidé, kteří užívají tyto léky, mohou trpět tardivní dyskinezí a někteří ne, jsou neznámé.

Tardivní dystonie je závažnější forma tardivní dyskineze, u níž jsou výrazné pomalejší otáčení svalů krku a trupu.

Příznaky

Tardivní dyskineze je charakterizována nedobrovolnými a abnormálními pohyby čelisti, rtů a jazyka. Mezi typické příznaky patří šklebení obličeje, vyplazování jazyka, sání nebo pohyby úst podobné rybám. V některých případech mohou být i ruce a / nebo nohy ovlivněny také nedobrovolnými rychlými, trhavými pohyby (chorea) nebo pomalými, svíjejícími se pohyby (atetóza). Mezi příznaky tardivní dystonie pak patří pomalejší pohyb větších svalů krku a trupu i obličeje.

Příčiny tardivní dyskineze

Tardivní dyskineze je způsobena dlouhodobým užíváním skupiny léků známých jako neuroleptika. Neuroleptika jsou často předepisována pro léčbu určitých duševních, neurologických nebo gastrointestinálních poruch. Metoklopramid a prochlorperazin jsou léky používané při chronických gastrointestinálních stavech, které mohou způsobit tardivní dyskinezi. Neuroleptika blokují dopaminové receptory v mozku. Dopamin je neurotransmiter, což je chemická látka, která pomáhá mozkové buňce komunikovat. Ačkoli většina případů se objevuje až poté, co osoba užívala tyto léky po dobu několika let, některé případy se mohou objevit s kratším užíváním neuroleptik.

Sponzorováno

Kolik lidí jí trpí?

Tardivní dyskineze většinou postihuje jednotlivce, kteří užívají neuroleptická léčiva po dlouhou dobu. Vysoké procento schizofrenních lidí, kteří strávili dlouhou dobu užíváním zmíněných léků, má vysoké riziko rozvoje tardivní dyskineze. Neuroleptická léčiva jsou však také předepisována pro depresi, některé poruchy trávení a jiná neurologická onemocnění. I zde je riziko tohoto problému.

Podobné nemoci

Jsou i jiné nemoci způsobující neobvyklé pohyby. Jako například:

Léčba

Léčba tardivní dyskineze spočívá zpočátku v přerušení léčby neuroleptiky, jakmile jsou u lidí, kteří užívají neuroleptika, zjištěny nedobrovolné pohyby obličeje, krku, trupu nebo končetin. K přerušení se přistupuje, pokud je to psychiatricky bezpečné. Používání nějakého „atypického“ neuroleptického léčiva se často používá místo tradičních neuroleptik, pokud je to psychiatricky vhodné. I tato „atypická“ neuroleptická léčiva jsou však také schopna vyvolat nebo udržovat tardivní dyskinezi. V některých případech mohou být lékaři nuceni obnovit užívání neuroleptického léčiva – pokud příznaky tardivní dyskineze nezmizí.

V roce 2017 byl přípravek Ingrezza (valbenazin) schválen k léčbě dospělých s tardivní dyskinezí v USA.
V roce 2017 byl Austedo (deutetrabenazin) schválen pro léčbu tardivní dyskineze u dospělých v USA.

Co říkají nové studie?

Probíhají studie za účelem stanovení možných nových léků pro léčbu tardivní dyskineze. Cholin, lithium, bromokriptin, baklofen, methyldopa, valproát, klonidin, propranolol, amantadin, klonazepam a nifedipin byly občas užitečné, ale ve většině případů nezlepšují dyskinezi.

Sponzorováno

Tetrabenazin je často užitečný pro symptomatickou léčbu tardivní dyskineze a je v současné době k dispozici pro použití v USA. S sebou však nese riziko vyvolání nebo zhoršení deprese. I další experimentální léky jsou testovány za účelem snížení nebo odstranění symptomů tardivní dyskineze.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva