Delamanid – nový lék na nejnebezpečnější formu tuberkulózy 4.87/5 (15)

Sponzorováno

tuberkuloza-novy-lekDějiny tuberkulózy, která se označuje také jako souchotiny, výstražným způsobem odráží hlavně diskuse a vývoj medicíny při přechodu od starých tradic k přírodovědně orientované moderní medicíně. Zdrojem nákazy je nejčastěji nemocný člověk, který vykašlává mykobakterie. Není výjimkou ani přenos infekce z ptáků (zejména holubů), koček nebo jiných zvířat, tak z ovzduší. Na celém světě umírají ročně na následky tuberkulózy 3 miliony lidí. Špatná situace týkající se výživy, nízké sociální poměry a oslabený imunitní systém podmiňují infekci a onemocnění. Kvůli značné hustotě obyvatel ve městech současné průmyslové revoluce, hrála tuberkulóza velkou roli při úmrtnosti lidí, hlavně v posledním století a prvních desetiletích tohoto století. V zemích Třetího světa hraje tuberkulóza stále velkou roli při úmrtnosti obyvatelstva. Kromě toho je v posledních letech patrný dramatický vzestup hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu. Mimořádně špatná situace je zejména ve věznicích této země.

Příznaky tuberkulózy

Mykobakterie vstupují do organismu dýchacími cestami. Rozmnoží se, vyvolají zánětlivou reakci a vznik zánětlivého ložiska v plicích. Šíří se dál, do lymfatických uzlin a do krve. Taková primární ložiska se mohou vyhojit nebo perzistovat v organismu a po určitém čase vyvolají postprimární tuberkulózu. Protože je symptomatika tuberkulózy přece jen spíše necharakteristická, přičemž v 10% případů neexistují žádné potíže, jsou chybné diagnózy relativně časté.

Příznaky tuberkulózy tedy jsou:

Sponzorováno

 • únava,
 • malátnost,
 • zvýšená teplota,
 • pocení, zejména během spánku,
 • nechutenství
 • kašel

Vykašlávání hlenu (tzv. sputa) nejprve hnisavého – hlenového, později vykašlávání červeného sputa nebo krve. Mohou se objevit bodavé bolesti za hrudní kostí, pod lopatkami a mezi lopatkami. Kromě plic mohou být postiženy i jiné orgány a tkáně, např. mozek, kosti a klouby, močový-pohlavní systém, trávicí systém, kůže a jiné.

Klasická léčba tuberkulózy ve třech režimech

Krátkodobý režim

V první fázi se podává isoniazid, rifampicin, pyrazinamid, streptomycin během dvou měsíců. Dále se pokračuje v léčbě isoniazidem a rifampicinem. Celková délka léčby je 4 – 6 měsíců.

Zkrácený režim

Je indikován při alergii na rifampicin, když se nemůže tento lék podávat po celou dobu léčby. Léčba trvá 7 – 9 měsíců.

Dvanáctiměsíční režim

Pokud nelze vůbec podávat rifampicin. Podávají se pouze kombinace ostatních antituberkulotik.

Nový lék na tuberkulózu

Svět má nový lék na TBC (delamanid). Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) je znepokojena vysokou cenou, za kterou bude dostupný tento nový lék proti tuberkulóze. Více než dva roky poté, co byl delamanid schválen, ho na celém světě dostalo jen 180 lidí. Japonská farmaceutická společnost Otsuka ho chce poskytnout některým rozvojovým zemím, za cenu 1.700 amerických dolarů za léčebnou kúru.

Co je delamanid?

Delamanid je jeden ze dvou nových léků proti tuberkulóze, které se objevily za poslední půlstoletí. Je účinný v léčbě nejnebezpečnějších forem tuberkulózy, rezistentních vůči mnoha dalším lékům. Aby byla léčba rezistentní tuberkulózy (DR-TB) efektivní, musí se delamanid užívat s několika dalšími léky. Ony samy (bez delamanidu) přitom stojí 1.000 až 4.500 amerických dolarů za léčebnou kúru, pokud mluvíme o nejnižších cenách pro rozvojové země. Odhaduje se, že až dvěma třetinám z téměř půl milionu lidí, kteří každoročně onemocní na rezistentní tuberkulózu, by mohl delamanid prospět.

VIDEO: Tuberkulóza – komunitní léčba v Jihoafrické republice

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva