Jsou biopotraviny opravdu bio a zdravé? Jak dopadly v testech? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Jsou biopotraviny opravdu bio a zdravé? Jak dopadly v testech?Bio potraviny nebo eko potraviny jsou potraviny, které pocházejí z ekologického zemědělství. Na jejich výrobu se používají tzv. bioprodukty, čili suroviny, které jsou vypěstované nebo dochované za přísných podmínek. Ty nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, nesmí být chemicky ošetřovány a při jejich pěstování se nesmí používat žádné pesticidy. U zvířat se nesmějí používat žádné růstové hormony, antibiotika a zvířata musí mít volný výběh.

Biopotraviny se pomalu, ale jistě stávají denní součástí našich životů. Jejich koupě v nás evokuje pocit, že pro své tělo děláme něco navíc. Něco zdravého. Je to však opravdu tak?

Chutnější biopotraviny

Biopotraviny jsou ve srovnání s běžnými potravinami chutnější, obsahují podstatně méně dusičnanů a zbytků pesticidů a mají vyšší nutriční hodnotu. Podle posledních výzkumů mají až o 40% více antioxidantů, minerálů a stopových prvků, zejména železa a zinku. Při výrobě biopotravin je možné použít pouze omezený počet aditiv – 36 tzv. přídavných a pomocných látek (éčka), kterými mohou být pouze přírodní látky bez genetické modifikace.

Biopotraviny snižují chemickou zátěž organismu

Biopotravinu definujeme jako vysoce ekologickou potravinu, protože vznikají ze surovin pocházejících z ekologické produkce. Měly by být pro naše zdraví tedy o to více prospěšné. Nicméně překvapíme vás. Při testování a porovnávání s klasickými potravinami tedy nijak hvězdné neobstály.
Některé testované potraviny sice prokázaly vyšší obsah antioxidantů, tedy látek zpomalujících stárnutí, ale jejich obsah nebyl zvlášť výrazný. To však neznamená, že nemají svůj smysl a pozitivní vlastnosti. BIO potraviny jsou přísně kontrolovány, a proto se vám opravdu nemůže stát, že si koupíte biozeleninu, která byla pěstována a hnojená pesticidy.

Sponzorováno

Co znamená značka BIO

Stravovat se pouze bio potravinami by bylo ideální, pro mnohé lidi je to však nemožné ať už z hlediska finančního, nebo kvůli dostupnosti těchto potravin. Jedny z nejvíce kontaminovaných potravin běžné produkce dnes jsou jahody, brambory, jablka, hrozny, hrušky, broskve, nektarinky, celer a špenát. Proto se u těchto potravin doporučuje volit bio kvalitu.

Obecně značka BIO znamená, že produkt byl vyroben v souladu se zákonem o ekologickém zemědělství a v souladu s nařízením Rady Evropské unie o ekologické produkci a označování ekologických produktů.

BIO potraviny – výraznější chuť a vůně

Často obsahují méně vody, proto je jejich chuť opravdu výraznější a vůně krásnější. To hlavně v případě zeleniny. V případě těch opravdových, seriózních bio potravin, zejména od maličkých rolníků si přijdete opravdu na své. Výrobky snižují riziko alergií, jelikož jsou bez chemie. Proto se velmi doporučují i těhotným ženám, které takto zajistí miminku nejlepší možnou výživu již v bříšku. Mají obvykle kratší trvanlivost, což je logické. Nejsou napuštěné chemií. Jsou „živé“ a proto tento fakt. Ale v případě dlouhodobějších trvanlivých potravin, jako jsou brambory je pravda, že jsou déle skladovatelné, než běžné potraviny. Biopotraviny mají určitě své opodstatnění. Netřeba je však přeceňovat. Domácí, vlastní zeleninka a ovoce je k nezaplacení.

Biopotraviny a jejich označení

BIO produkt může být označen i slovně a to následovně: „Vyprodukovaný v ekologickém zemědělství.“ Biopotraviny z České republiky jsou označeny proužkovaným logem „BIO“ a biopotraviny z Rakouska jsou označeny znakem „Austria Bio Garantie“. Všechny balené biopotraviny v Evropské unii musí být označeny ekologickým evropským logem „hvězdami“(zelený lístek s hvězdičkami). BIO potravina musí být také řádně označena číselným kódem certifikačního orgánu (biopotraviny vyrobené v Čechách: CZ-BIO-001, CZ-BIO-002 a CZ-BIO 003 na Slovensku mají kód třeba SK-BIO-002, v Rakousku AT-BIO-301).

Závěr

A co říci na závěr? Jak již bylo řečeno. Biopotraviny mají určitě své opodstatnění. Netřeba je však přeceňovat. Pokud máte možnost, dejte si je na talíř místo „nebio“ potravin. Není však třeba zatvrzele kupovat jen bio potraviny. Ale občas si je kupte ;)

VIDEO: Vím, co jím: mýty o biopotravinách

VIDEO: Vím, co jím: mýty o biopotravinách – bonus

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva