Sponzorováno

Projevy rakoviny – jak ji můžete poznat? 4.78/5 (9)

Bojíte se, že máte rakovinu? Zajděte si na vyšetření!

Bojíte se, že máte rakovinu? Zajděte si na vyšetření!

Když vykašlete krev, asi se k doktorovi vydáte – rakovina vám však nedá vždy tak silný „kopanec“, abyste udělali, co máte. Mnoho příznaků není na pohled ničím extra vážným a zanikají mezi běžnými zdravotními obtížemi, se kterými se během života potkáme. Někdy však i napohled malichernosti mohou signalizovat vážné zdravotní potíže či právě rakovinu. Při kterých problémech si dát pozor a raději k doktorovi přece jen zamířit?

1. Kašel nebo bolest v krku

Při současných teplotních výkyvech není kašel či bolest v krku v Česku ničím pozoruhodným. Pokud se léčíte, do týdne by měly tyto symptomy pomalu zmizet, nebo se alespoň zlepšit. Pokud však bolest v krku nebo kašel přetrvává navzdory (byť jen domácí) léčbě a nedoprovází ho další příznaky rýmy, je načase vybrat se k odborníkovi. Může jít o projev rakoviny hrdla, plic, ale i štítné žlázy či lymfatických uzlin.

2. Bulky

Zřejmě se přesvědčujete že nejde o nic důležité – a možná máte pravdu. Často se totiž ztratí samy a bez jakýchkoliv dalších problémů. Jistota je však v tomto případě půl života. Zejména pokud se bulka nezmenšuje nebo dokonce roste déle než měsíc.

3. Změny v močení a stolici

I močový měchýř stárne a přestává pracovat jako za mladých časů. Proto jsou některé příznaky rakoviny přehlíženy a přičítají se právě věku. Pokud však najednou chodíte na toaletu mnohem častěji, cítíte při močení tlak nebo bolest či dokonce vidíte v moči krev, nespoléhejte na výživové doplňky z lékárny a pro jistotou se nechte vyšetřit. Může jít o rakovinu močového měchýře, ledvin nebo prostaty. Zbystřete také pokud se mění vaše stolice – její četnost, tvar (zvláště pokud z těla odchází v úzkých proužcích), bolestivost a sledujte také přítomnost krve v ní (pomůže vám i test na okultní krvácení – tedy okem neviditelné, dostanete ho zdarma u svého lékaře po 50 každé dva roky). Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejčastějším druhům rakoviny, proto se nevyplácí tyto příznaky podceňovat.

Sponzorováno

4. Bezdůvodné hubnutí

Právě hubnutí je nejednou první příznak, kterého si lidé s rakovinou všimnou. Už při stanovení první diagnózy téměř polovina pacientů hovoří o nevysvětlitelné ztrátě hmotnosti. Pokud nedržíte dietu, nezačali jste se více hýbat a jíte stejně jako předtím a ručička váhy přesto stále klesá, může na tom být něco divného. Podle Americké společnosti pro rakovinu je třeba zbystřit, když bez příčiny relativně rychle zhubnete o více než 4,5 kg. Tento stav může naznačovat například rakovinu slinivky, žaludku, plic či jícnu.

5. Nevysvětlitelná bolest

Cítíte bolest, ačkoli se neudeřili ani tělo nevystavujete velké zátěži? Bolest neustupuje ani když se snažíte šetřit? Zapomeňte na analgetika a problém opravdu vyřešte návštěvou u lékaře. Bolest je příznakem mnoha typů rakoviny od rakoviny kostí po rakovinu vaječníků. Často naznačuje, že onemocnění se rozšířilo, proto není času nazbyt.

Nemusí jít vždy o rakovinu

Možná jste právě zjistili, že váš současný zdravotní stav přesně odpovídá příznaku rakoviny a přirozeně jste se zalekli. Váš problém však může být způsoben i něčím zcela jiným, takže odložte strach bokem. V každém případě byste však lékaře měli navštívit. Předejdete tak dalším komplikacím a hlavně zjistíte, na čem vlastně jste. A kdyby vás i výsledky vyšetření nepotěšily, uvědomte si, že čím dříve se léčba rakoviny začne, tím je efektivnější a tím je šetrnější k vašemu tělu. Proto je lepší jít dnes, než zítra.

TIP: Potraviny proti rakovině – které to jsou?

VIDEO: Varovné příznaky kolorektálního karcinomu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva