Obsah článku
- Adenom hypofýzy je nezhoubný (benigní) nádor hypofýzy, malé žlázy umístěné na spodní části mozku, která je zodpovědná za regulaci mnoha hormonů v těle.
- Tyto nádory mohou ovlivňovat produkci hormonů, což může mít různé následky v závislosti na tom, které hormony jsou v nadproduki nebo naopak snížené.
- Léčba závisí na velikosti nádoru, jeho vlivu na hormonální rovnováhu a celkovém zdravotním stavu pacienta. Možnosti jsou obecně chirurgický zákrok, léky nebo ozařování.
Adenomy hypofýzy jsou benigní nádory na vaší hypofýze. Nejsou rakovinné, ale mohou hodně narušit normální funkci hypofýzy a způsobit určité zdravotní problémy. Lékaři léčí adenomy hypofýzy nejčastěji chirurgicky, léky, ozařováním nebo kombinací těchto terapií.
Adenom hypofýzy je tedy benigní (nerakovinný) růst na vaší hypofýze. Na rozdíl od rakoviny se nerozšiřuje do jiných částí vašeho těla. Ale jak adenomy hypofýzy rostou, mohou vyvíjet tlak na blízké struktury a způsobit nepříjemné příznaky.
Co je to hypofýza?
Hypofýza je malá žláza o velikosti hrášku, která je připojena k vašemu hypotalamu (základna vašeho mozku) přímo za vaším nosem. Má dva laloky: přední lalok a zadní lalok. Každý lalok uvolňuje jiné hormony.
Hormony jsou chemikálie, které koordinují různé funkce ve vašem těle tím, že přenášejí zprávy vaší krví do vašich orgánů, svalů a dalších tkání.
Vaše hypofýza uvolňuje několik důležitých hormonů, například:
- Adrenokortikotropní hormon (ACTH nebo kortikotropin)
- Antidiuretický hormon (ADH nebo vazopresin)
- Folikuly stimulující hormon (FSH)
- Růstový hormon (GH)
- Luteinizační hormon (LH)
- Oxytocin
- Prolaktin
- Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH)
Vaše hypofýza také říká ostatním žlázám endokrinního systému, aby uvolňovaly hormony. Je třeba poznamenat, že adenomy hypofýzy mohou hodně ovlivnit produkci a uvolňování jednoho hormonu nebo kombinace hormonů.
Lékaři kategorizují adenomy hypofýzy podle toho, zda produkují další hormony.
- Funkční (sekretující) adenomy: Tyto adenomy produkují nadměrné množství hormonů. To může způsobit specifické příznaky v závislosti na tom, který hormon je nadprodukční (např. růstový hormon, prolaktin, adrenokortikotropní hormon – ACTH).
- Nefunkční (nevylučující) adenomy: Tyto adenomy neprodukují nadměrné množství hormonů, ale mohou způsobit problémy svou velikostí a tlakem na okolní struktury v mozku, což může ovlivňovat zrak nebo způsobovat bolesti hlavy.
Nejběžnější adenomy, které většina lékařů diagnostikuje, jsou nefunkční adenomy hypofýzy.
Lékaři také kategorizují adenomy hypofýzy na základě jejich velikosti:
- Mikroadenomy: Tyto adenomy jsou menší než 10 milimetrů neboli 1 centimetr.
- Makroadenomy: Tyto adenomy jsou větší než 10 milimetrů. Makroadenomy jsou dvakrát častější ve srovnání s mikroadenomy. Je také pravděpodobnější, že způsobí nižší než normální hladiny jednoho nebo více hormonů hypofýzy. Tomu se říká hypopituitarismus.
Je tedy adenom hypofýzy nádor na mozku?
I když je vaše hypofýza endokrinní struktura, která technicky není součástí vašeho mozku (ve skutečnosti je připojena k vašemu mozku), lékaři považují adenomy hypofýzy za mozkové nádory. Představují asi 10 % primárních mozkových nádorů.
Koho postihuje adenom hypofýzy
Adenom hypofýzy se může objevit v jakémkoli věku, ale je častější u lidí ve věku 30 nebo 40 let. Ženy mají dle statistik vyšší pravděpodobnost adenomu hypofýzy než muži.
Jak časté jsou adenomy hypofýzy?
Adenomy hypofýzy tvoří 10 % až 15 % všech nádorů, které se vyvinou ve vaší lebce. Asi 77 ze 100 000 lidí má adenom hypofýzy, ale vědci se domnívají, že se adenomy v určité fázi jejich života skutečně vyskytují až u 20 % lidí. Protože mnoho lidí s adenomy hypofýzy, zejména mikroadenomy, je asymptomatických, obvykle se nikdy nenajdou.
Jaké jsou příznaky adenomu hypofýzy?
Příznaky adenomů hypofýzy se mohou u jednotlivých pacientů značně lišit v závislosti na několika faktorech:
- Zda je adenom dostatečně velký na to, aby poškodil vaši hypofýzu nebo okolní struktury.
- Zda se jedná o fungující (hormon vylučující) adenom hypofýzy se symptomy založenými na typu hormonu, který vylučuje.
Makroadenomy hypofýzy se obvykle projevují hromadnými účinky – což znamená, že jejich velká velikost může vyvíjet tlak na blízké tkáně nebo je poškodit a způsobit kompresivní příznaky, jako třeba:
Problémy se zrakem
Přibližně 40 % až 60 % lidí s makroadenomem hypofýzy má zhoršené vidění (rozmazané nebo dvojité vidění) způsobené adenomem. Adenom komprimuje vaše optické chiasma (místo ve spodní části mozku, ve kterém se vzájemně kříží levý a pravý zrakový nerv), což pak vede k defektům zorného pole, jako je ztráta periferního vidění (boční vidění).
Bolesti hlavy
Lidé s adenomy hypofýzy často hlásí bolesti hlavy. To může být způsobeno tlakem na okolní tkáně, ale protože bolesti hlavy jsou obecně běžným příznakem, lidé je mohou mít i z jiných důvodů.
Hormonální nedostatky
Makroadenomy hypofýzy mohou způsobit jeden nebo více nedostatků hormonů hypofýzy v důsledku poškození tkáně hypofýzy. To může vést k nedostatečné činnosti hypofýzy, která je známá také jako hypopituitarismus.
Každý nedostatek hormonu hypofýzy způsobuje různé příznaky. Jako třeba:
- Nedostatek hormonů LH a FSH vede k nízké hladině testosteronu (LH) a estrogenu (FSH), což je stav známý jako hypogonadismus. Příznaky hypogonadismu jsou třeba návaly horka a vaginální suchost u žen, erektilní dysfunkci a snížený růst ochlupení na obličeji/těle u mužů, změny nálad, snížené libido/sex a únava u obou pohlaví.
- Nedostatek TSH má za následek nízkou produkci hormonů štítné žlázy, stav známý jako hypotyreóza. Mezi příznaky hypotyreózy patří únava, zácpa, pomalý srdeční tep, suchá kůže, otoky končetin a snížené reflexy.
- Nedostatek ACTH znamená, že neprodukujete tolik kortizolu, stav známý jako adrenální insuficience. Příznaky adrenální insuficience jsou nízký krevní tlak, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a špatnou chuť k jídlu.
- Nedostatek GH má za následek nízkou produkci růstového hormonu (nedostatek růstového hormonu). Budete mít různé příznaky v závislosti na věku. U dospělých má nedostatek GH za následek únavu a úbytek svalové hmoty.
Jaké příznaky způsobují fungující adenomy hypofýzy?
Fungující (sekretující) adenom hypofýzy uvolňuje nadbytek hormonu (hormonů). Funkční adenomy hypofýzy mohou způsobit několik různých příznaků v závislosti na tom, který hormon hypofýzy uvolňují.
Protože vaše tělo normálně reguluje hladiny hormonů ve vašem těle pro optimální zdraví, další hormony hypofýzy z fungujícího adenomu mohou vést k následujícím problémům:
Prolaktinomy (laktotrofní adenomy)
Prolaktinomy (laktotrofní adenomy) vytvářejí nadbytek prolaktinu, což je stav známý jako hyperprolaktinémie. Prolaktinomy tvoří asi 4 z 10 nádorů hypofýzy. Jsou nejběžnějším typem adenomu hypofýzy.
Vysoké hladiny prolaktinu mohou narušit normální reprodukční funkce tím, že naruší hormony produkované vašimi varlaty nebo vaječníky. Příznaky pak jsou:
- Mužská a ženská neplodnost.
- Mléčný výtok z bradavek, když nejste těhotná, který je známý jako galaktorea.
Somatotrofní adenomy
Somatotrofní adenomy vytvářejí nadbytek růstového hormonu (také známého jako somatotropin) a tvoří asi 2 z 10 nádorů hypofýzy.
Somatotrofní adenomy způsobují různé příznaky v závislosti na vašem věku.
U dospělých jsou tyto adenomy častou příčinou akromegalie, což je vzácný, ale vážný stav, který je důsledkem příliš velkého množství růstového hormonu. Ovlivňuje kosti a tkáně vašeho těla a způsobuje, že rostou abnormálním způsobem. Postupem času to může vést ke zvětšení rukou, nohou nebo velikosti hlavy a kulatému obličeji se špatně definovanými rysy. Ovlivňuje také důležité metabolické funkce, jako je regulace krevního cukru (glukózy), a může zvýšit velikost vašeho srdečního svalu.
U dětí a dospívajících jsou somatotrofní adenomy příčinou gigantismu (také nazývaného dětská akromegalie). Vysoká hladina růstového hormonu v jejich těle způsobuje, že rostou do velké výšky.
Sponzorováno
Kortikotrofní adenomy
Kortikotropní adenomy vytváří hodně adrenokortikotropního hormonu (ACTH). Představují asi 1 z 10 nádorů hypofýzy. ACTH spouští vaše nadledvinky, aby produkovaly steroidní hormony, včetně kortizolu.
Kortikotropní adenomy způsobují Cushingův syndrom (nadbytek kortizolu). To způsobuje několik příznaků, jako třeba:
- Vysoký krevní tlak
- Svalová slabost
- Snadná tvorba modřin
- Široké (> 1 centimetr), fialové strie na břiše
- Osteoporóza
- Kompresní zlomeniny
- Diabetes mellitus 2. typu
Tyreotropní adenomy
Tyreotropní adenomy vytvářejí nadbytek hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) a jsou velmi vzácné. TSH stimuluje vaši štítnou žlázu k tvorbě a uvolňování hormonu štítné žlázy.
Nadbytek TSH má za následek nadbytek hormonu štítné žlázy, který způsobuje stav nazývaný hypertyreóza a zrychluje váš metabolismus. To má za následek příznaky jako:
- Rychlý srdeční tep
- Nevysvětlitelné hubnutí
- Řídká stolice
- Pocení
- Třes rukou
- Úzkost
Hypertyreóza má mnoho dalších příčin – adenomy hypofýzy jsou spíše vzácnou příčinou tohoto stavu.
Gonadotropní adenomy
Gonadotropní adenomy vytvářejí nadbytek gonadotropinů, což jsou luteinizační hormon (LH) a hormon stimulující folikuly (FSH). Gonadotropní adenomy jsou velmi vzácné.
Tyto adenomy mohou způsobit nepravidelnou menstruaci a syndrom ovariální hyperstimulace (OHSS) u žen. U mužů může způsobit zvětšená varlata, hlubší hlas, plešatění na spáncích a rychlý růst chloupků na obličeji.
Mohou také způsobit předčasnou (časnou) pubertu u dětí.
Příčiny – co způsobuje adenomy hypofýzy?
Vědci si nejsou jisti přesnou příčinou adenomů hypofýzy.
Ale některé adenomy byly spojeny s náhodnými změnami nebo mutacemi v DNA, materiálu v buňce, který tvoří naše geny. Tyto změny způsobují, že buňky ve vaší hypofýze rostou mimo kontrolu a vytvářejí hmotu (nekontrolovatelný, neřízený růst). Genetické změny mohou být předány z rodičů na děti (zděděné), ale obvykle k nim dochází náhodně.
Adenomy hypofýzy jsou také spojeny s určitými genetickými problémy, jako:
- Mnohočetná endokrinní neoplazie typu 1
- Mnohočetná endokrinní neoplazie typu 4
- Carneyho komplex
- X-LAG syndrom
- Sukcinátdehydrogenázový familiární adenom hypofýzy
- Neurofibromatóza typu 1
- Von Hippel-Lindau syndrom
Pokud máte jeden z těchto problémů, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine adenom hypofýzy, ale stále můžete mít adenom, aniž byste měli jeden z těchto stavů.
Jak se diagnostikují adenomy hypofýzy?
Diagnostický proces pro adenomy hypofýzy závisí na tom, jaký typ adenomu máte a zda způsobuje příznaky nebo ne.
Pokud máte adenom hypofýzy vylučující hormony, lékaře vám pravděpodobně diagnostikuje stav, který způsobuje, na základě vašich příznaků před diagnostikou adenomu. Je to proto, že mnoho stavů, které jsou důsledkem přebytku hormonů, může mít mnoho různých příčin – nejen adenomy hypofýzy. To platí také pro hypopituitarismus (nedostatek hormonů hypofýzy).
Někdy doktoři najdou adenomy hypofýzy náhodou, když jdete na zobrazovací vyšetření (MRI, CT) vašeho mozku kvůli jinému problému. V těchto případech je adenom obvykle malý a nefunkční.
Pokud se lékař domnívá, že byste mohli mít adenom hypofýzy, provede úplnou kontrolu vašich příznaků a vašeho zdravotního stavu a provede fyzickou prohlídku. Dále vás pravděpodobně pošle na některé z následujících vyšetření:
- Krevní testy: V závislosti na vašich příznacích může lékař objednat krevní testy ke kontrole určitých hladin hormonů.
- Zobrazovací vyšetření: MRI (magnetická rezonance) nebo CT (počítačová tomografie) vaší hlavy může poskytnout snímky struktur uvnitř vaší hlavy. Tyto testy mohou potvrdit diagnózu adenomu hypofýzy.
- Oční vyšetření: Pokud máte problémy se zrakem, lékař u vás může nechat provést test zorného pole, aby zkontroloval funkci oka. Velké adenomy hypofýzy mohou totiž vyvíjet tlak na nervy, které spojují vaše oči s mozkem a způsobují problémy se zrakem.
Léčba – jak se léčí adenom hypofýzy?
Lékaři obvykle léčí adenomy hypofýzy chirurgicky, léky, ozařováním nebo kombinací těchto terapií. Vzhledem k tomu, že každý adenom hypofýzy je jiný, vy a lékař navrhnete léčebný plán, který vám nejlépe vyhovuje.
Chirurgický zásah k odstranění adenomů hypofýzy
Pokud máte adenom hypofýzy, který způsobuje hormonální nerovnováhu, lékař pravděpodobně doporučí operaci k odstranění celého adenomu nebo jeho části. V závislosti na velikosti adenomu a závažnosti vašich příznaků budete možná potřebovat podstoupit více operací.
Chirurg pravděpodobně použije typ chirurgického zákroku nazývaného transsfenoidální chirurgie k odstranění adenomu hypofýzy, což znamená průchod nosem a sfénoidním sinem, dutým prostorem ve vaší lebce za nosními průchody a pod mozkem, aby provedl operaci. Chirurgové používají tuto techniku u 95 % nádorů hypofýzy.
Pokud je adenom příliš velký na to, aby jej bylo možné odstranit dutinou, může váš chirurg otevřít vaši lebku (transkraniální chirurgie), aby se dostal k hypofýze a adenomu. Toto je ale vzácná chirurgická technika u adenomu hypofýzy.
Léky k léčbě adenomů hypofýzy
Lékaři také mohou léčit některé typy adenomů hypofýzy léky, které zmenšují adenom a zmírňují příznaky.
Pokud máte prolaktinom (nejběžnější typ adenomu hypofýzy), pravděpodobně budete dostávat léky na léčbu agonisty dopaminu, jako je kabergolin nebo bromokriptin, jako první léčebný cyklus po dobu několika měsíců.
V 80 % případů tyto léky zmenšují prolaktinom a hladiny prolaktinu se vrátí k normálu. Pokud léky nezaberou, lékař pak pravděpodobně doporučí operaci.
Radiační terapie pro adenomy hypofýzy
Radiační terapie využívá vysokoenergetické rentgenové záření ke zmenšení adenomů nebo nádorů. Zdravotníci používají u adenomů hypofýzy speciální formu radiační terapie zvanou stereotaktická radiochirurgie, která využívá vysokou dávku záření namířenou přesně na adenom z více než jednoho směru, aby adenom nerostl.
Stereotaktická radiochirurgie je neinvazivní lékařská technika, která využívá přesně zaměřené paprsky záření k léčbě nádorů a dalších abnormalit v mozku a těle, aniž by byla nutná tradiční operace. Ačkoli je nazývána „chirurgií“, ve skutečnosti nevyžaduje žádné řezy. Stereotaktická radiochirurgie využívá speciální zobrazovací techniky, jako je CT nebo MRI, aby přesně zaměřila nádor nebo postiženou oblast. To umožňuje dodat vysoké dávky záření s minimálním poškozením okolních zdravých tkání.
Jaké jsou vedlejší účinky léčby adenomu hypofýzy?
V důsledku operací a/nebo radiační terapie se u přibližně 60 % lidí s adenomy hypofýzy po léčbě rozvine hypopituitarismus, což je stav, kdy nedochází k produkci jednoho, více nebo všech hormonů hypofýzy. Hypopituitarismus je léčitelný hormonálními substitučními léky.
Komplikace z chirurgického zákroku k odstranění adenomu hypofýzy mohou být:
- Krvácení
- Únik mozkomíšního moku
- Meningitida
- Diabetes insipidus, což je stav, který vede k částečnému nebo úplnému nedostatku antidiuretického hormonu ze zadní hypofýzy. Tento stav způsobuje, že močíte velké množství zředěné moči, což vede k přebytku sodíku (soli) ve vašem těle.
Časté vedlejší účinky agonistů dopaminu, které doktoři předepisují k léčbě prolaktinomů, jsou bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, závratě a někdy zvýšené nutkavé chování.
Mezi možné vedlejší účinky radiační terapie patří:
- Hormonální nedostatek hypofýzy
- Zhoršená plodnost
- Ztráta zraku a poranění mozku (vzácné)
- Vývoj nádoru několik let po léčbě (vzácné)
Jaká je prognóza (výhled) pro pacienty s adenomy hypofýzy?
Prognóza (výhled) závisí na velikosti a typu adenomu hypofýzy, který máte.
Když léčba adenom zničí, většina lidí s adenomy se může vrátit do plnohodnotného, zdravého života. V některých případech vede léčba adenomu k nízkým hladinám hormonů a musíte užívat celoživotní hormonální léky, abyste nahradili to, co jste ztratili.
Adenomy mají tendenci se opakovat (vrátit se), což znamená, že možná budete potřebovat léčbu znovu. Asi 18 % lidí s nefunkčními adenomy a 25 % lidí s prolaktinomy bude v určitém okamžiku potřebovat více léčby.
Můžete žít s adenomem hypofýzy?
Dokud je adenom hypofýzy malý a nezpůsobuje žádné příznaky, můžete s ním v pohodě žít. Ve skutečnosti většina lidí zjistí, že mají adenom hypofýzy, když dostanou zobrazovací test hlavy z jiného důvodu. Pokud však adenom nadále roste, možná budete muset nakonec podstoupit léčbu.
Sponzorováno
Pokud máte velký a/nebo fungující adenom hypofýzy, budete pravděpodobně potřebovat léčbu, protože některé adenomy hypofýzy mohou způsobit příznaky, které výrazně ovlivňují vaše zdraví a kvalitu života.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Pikovit / depositphotos.com
- Pituitary Adenoma Autoři: Sophia Russ; Catherine Anastasopoulou; Ismat Shafiq.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Rakovina
Přečtěte si také naše další články