Sponzorováno

Jak se motivovat k hubnutí? 15+ TOP rad a tipů 4.73/5 (15)

 • Motivace k hubnutí je důležitá a může být náročné si ji udržet, ale existuje několik strategií, které vám mohou pomoci zůstat motivovanými a dosáhnout svých cílů ve snaze zhubnout. V tomto mém článku je několik tipů.
 • Stanovte si jasné cíle: Definujte si konkrétní a realistické cíle, které chcete dosáhnout. Představovat si svůj konečný cíl vám pomůže zůstat motivovaným.
 • Vytvořte si plán: Vytvořte plán, jak dosáhnout svých cílů. Zahrňte do něj změny stravovacích návyků a cvičení. Mějte plánovací deník, ve kterém zaznamenáváte, co jíte a jaký máte cvičební plán.
 • Najděte podporu: Hledejte podporu od rodiny, přátel nebo skupinových cvičení. Sdílení svých cílů s ostatními může výrazně zvýšit vaši motivaci.
 • Odměňujte se: Nastavte si odměny za dosažení mezicílů na cestě ke svému konečnému cíli. Odměny vás mohou motivovat a dodat vám energii. Co třeba to tričko, co už dlouho chcete?
 • Vytvářejte si zdravé návyky: Mějte na paměti, že hubnutí by mělo být spojené s vytvářením zdravých návyků, nikoli s krátkodobými dietami. Učte se jíst vyváženou stravu a pravidelně cvičit.
 • Udržujte si pozitivní myšlení: Udržujte pozitivní přístup a věřte si. Nepropadejte negativním myšlenkám nebo sebekritice. To vám fakt nepomůže.
 • Měřte pokrok: Pravidelně měřte a zaznamenávejte svůj pokrok. Sledujte, jak se mění vaše hmotnost, tělesné složení a kondice. To je vždy motivační.
 • Naučte se řešit stres: Stres může vést k nezdravému stravování. Naučte se zvládat stres jinými způsoby, jako je meditace, jóga nebo relaxace. Třeba procházka po lese či parku je na stres perfektní.
 • Nedaří se? Zkuste profesionální pomoc: Pokud máte potíže s hubnutím nebo máte zdravotní problémy, konzultujte to s lékařem nebo nutričním specialistou. Mohou vám nabídnout individuální podporu a rady.
 • Buďte trpěliví: Hubnutí může trvat čas, a je důležité být trpělivý. Nezoufejte, pokud nevidíte okamžité výsledky.
 • Nezapomeňte, že každý z nás je jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat u druhého. Důležité je najít strategie a metody, které vám vyhovují a které budou udržitelné na dlouhodobou dobu.

S motivací se hubne lépe! Motivace však časem klesá.

S motivací se hubne lépe! Motivace však časem klesá.

Dokázali jste to – padlo rozhodnutí zhubnout! To je určitě parádní a super. Být zdravý a aktivní je prostě potřeba!

Naše těla se měla pohybovat, ne být pasivní sedavá. A pokud jde o hubnutí, úspěch vaší cesty je založen na vaší schopnosti zůstat motivovaný či motivovaná po celou dobu.

Motivace je zpočátku snadná, ale držet se jí, to může být opravdu velká výzva. Uvědomte si prosím, že je to normální. Budete mít dny, kdy je motivace na svém historickém maximu, a jiné dny, kdy je motivace na totálním minimu.

V tomto článku se podíváme na některé z nejlepších nápadů, jak se motivovat k hubnutí a řekneme si také, proč na cestě hubnutí tak snadno ztrácíme motivaci.

Motivace a inspirace pro hubnutí

Důvody, proč chceme zhubnout, jsou různé. Jeden faktor máme ale všichni společný: každý potřebuje motivaci.

Jedna rada: Motivace je o něco jednodušší, když si určíte důvod, proč chcete zhubnout.

Jaké jsou/jsou vaše motivační faktory pro hubnutí? Je opravdu důležité pochopit své „proč“, bez ohledu na to, jak malé je.

Víte, že zhubnutí, byť pouhých 5 % vaší váhy, může pomoci:

 • Zlepšit hladinu cukru v krvi
 • Snížit riziko srdečních onemocnění
 • Snížit cholesterol
 • Snížit bolest kloubů
 • Snížit riziko některých druhů rakoviny

Jako někdo, kdo touto cestou prošel, vám mohu říci, že to bude vyžadovat neustálé dobíjení motivace. Dělala jsem to starým dobrým, staromódním způsobem, dietou a cvičením. Trvalo mi téměř 3 roky, než jsem shodila 25-30 kg. To se může zdát jako opravdu dlouhá doba. Mějte však na paměti, že zdravé hubnutí je průměrně 1-2 kila za týden.

Motivace je na začátku vždy opravdu silná, ale začne se měnit, když výsledky nejsou okamžité. Výsledky vyžadují čas a vaše motivace je klíčem k tomu, abyste se do cíle dostali.

Běžné motivační „faily“ při hubnutí

Nedostatek motivace je běžný z mnoha důvodů. Motivace může vyvolat řadu emocí, takže někdy je těžké se motivovat.

Některé z běžných motivačních problémů, kterým lidé čelí, jsou:

1. Sociální prostředí, které vás nepodporuje

Vaše sociální prostředí je vaše fyzické a sociální prostředí (domov, rodina, přátelé atd.). Mnozí si neuvědomují důležitost a vliv takového sociálního prostředí. Je to však zásadní.

Pokud se snažíte dostat na správnou cestu a uslyšíte něco jako „ježiš, to nemusíš dělat, pojďme ven pro zmrzlinu“, vaše motivace udělat správnou věc bude pravděpodobně dost ovlivněna (podkopána).

2. Hodně práce a malé výsledky

Když budete cvičit 5x týdně a pečlivě počítat kalorie, přirozeně chcete vidět pryč více než 2 kila. Mějte prosím na paměti, že normální a zdravé hubnutí je průměrně 1 kilo za týden.

3. Zranění

Mnozí trpí zraněními, která snižují jejich schopnost cvičit. Měli byste zvážit cvičení s nízkým dopadem a modifikace cvičení.

Kromě toho je užitečné prodiskutovat tréninky se svým lékařem. Ani se zraněním neztrácejte motivaci!

4. Chutě jak blázen

Budete mít chutě, a to je v pořádku! Dokonce i ti nejzdravější lidé mají chutě. Když chutě udeří, pamatujte na touhu a porci. Máte chuť na sušenky? Upečte si je doma, abyste mohli upravovat recept, který podpoří váš cíl. Není nic horšího než kupované sušenky plné cukru a tuku. Ale pokud si uděláte zdravé domácí sušenky a místo plné dávky cukru do nich dát 1/4 cukru a třeba skořici, pak budou ty sušenky zdravější.

5. Zdravá strava je tak drahá

Je zde trochu pravdy a trochu lži. Zdravé jídlo může být trochu drahé. Pokud však budete jíst více rostlinné stravy (ovoce, zelenina, obiloviny atd.), náklady nebudou zas tak moc raketově stoupat.

6. Nedostatek času na cvičení

Pokud je hubnutí opravdu to, čeho chcete dosáhnout, musíte si najít nějaký čas na cvičení. Musíte si naplánovat a koordinovat svůj den za dnem tak, aby v něm byl i čas na cvičení.

Ve dnech, kdy prostě cvičit nemůžete, udělejte rozhodnutí, která vynutí trochu více pohybu. Zaparkujte v zadní části parkoviště a jděte delší cestou do obchodu, jděte po schodech místo výtahem, dělejte dřepy při vaření a/nebo dělejte sedy-lehy během reklamních přestávek u filmu. Na to čas vždy najdete, neříkejte, že ne.

16 způsobů, jak se motivovat k hubnutí

1. Všímavost a důvod hubnutí

Důvod, proč jste se rozhodli zhubnout, je klíčem k úspěchu. Být všímavý znamená, že si uvědomujete své „proč“, důvody, proč jste začali svou cestu hubnutí, a jste oddaní činit dobrá rozhodnutí, která podpoří váš konečný cíl.

Všímavost vás také udržuje v povědomí během celého procesu: výběr potravin, sociální prostředí a proces/pokrok.

2. Buďte oddaní cíli

Vaše motivace pro hubnutí utrpí, pokud nebudete oddaní svému cíli. Učinit veřejný závazek vám pomůže udržet odpovědnost a zvýšit motivaci.

3. Definujte si cíle hubnutí

Když můžete jasně definovat své cíle v oblasti hubnutí, pomůže vám to zůstat oddáni procesu a zároveň vás motivuje k dosažení těchto cílů. Výzkum ukázal, že lidé jsou při hubnutí mnohem úspěšnější, když jejich motivace k tomu přichází zevnitř jích samotných.

4. Udržujte realistická očekávání

Víte své „proč“ a nyní jste připraveni začít. Jaké jsou ale vaše cíle? Jsou opravdu realistické? Ruku na srdce.

Jak bylo uvedeno výše, průměrně 1-2 kila týdně je normální a zdravé hubnutí. Stanovení cílů jako „mám v plánu zhubnout 5 kilo za týden“ bude mít na konci týdne za následek frustraci a nedostatek motivace. To asi nechcete.

Sponzorováno

I když dieta, kterou si zvolíte, může tvrdit, že je rychlá a snadná, musíte mít realistická očekávání. Když si stanovíme nedosažitelné cíle, může to být frustrující a bude vás to vést k tomu, abyste to prostě vzdali. Když si však nastavíme realistická očekávání a splníme tyto menší cíle, budeme se cítit lépe a mnohem pravděpodobněji budeme na svém hubnutí pracovat dlouhodobě.

5. Zaveďte si plán, který vyhovuje vašemu každodennímu životu

Každý má jiné povinnosti a jiné důvody hubnutí. Jeden plán nefunguje pro všechny z nás. To by nešlo. Někdo může cvičit ráno, někdo až k večeru. Sestavte si svůj vlastní plán na míru – takový, který zapadne do vašeho každodenního života.

Je tedy důležité mít na paměti svůj den a začlenit do něj vhodně a chytře plán hubnutí.

Několik návrhů od mojí maličkosti:

 • Snižte počet kalorií, které jíte. Veďte si deník jídla a vše sledujte.
 • Mějte doma menší talíře s menšími porcemi. Důležitá je kontrola porcí.
 • Omezte nezdravé svačiny a příjem cukru. Hodně cukru a jiných sladidel může způsobit katastrofu.
 • Držte se dál od smažených/smažených jídel.
 • Jezte hodně ovoce a zeleniny.

6. Získejte mentora nebo partnera

Mít mentora a/nebo partnera pro zodpovědnost vám pomůže udržet si motivaci. Mít někoho, kdo vás inspiruje a věří ve vás, také zvýší vaši motivaci. Prostě mít se komu svěřit, nebo od koho dostat dobrou radu, pomáhá.

Cesta k hubnutí je cestou transformace životního stylu. To se nestane během několika dní. Špatné návyky potřebují čas, aby se zlomily. Neztrácejte naději! Zvládnete to!

7. Nebuďte na sebe extra přísní

Nebuďte na sebe tak přísní. Máme se přeci rádi. Buďte trpěliví a milujte se v tomto procesu. Povzbuzujte se. Není to snadná cesta, takže očekávejte několik neúspěchů při přechodu k lepším návykům. To je normální a není třeba se za to nemít rádi.

8. Nesoustřeďte se na cíl, ale na cestu

Je fakt vhodné se soustředit na cestu, ne na konečný cíl. Cesta je cílem. Pokud se snažíte zhubnout 15 kilo, zaměření na toto číslo vás zpočátku motivuje, ale později způsobí nedostatek motivace kvůli tomu, že budete demotivování dlouhou dobou. To nechcete. Soustřeďte se na každý jeden den a zkuste si nové návyky užívat. To je cíl! Zaměřte na své každodenní cíle.

9. Nestoupejte na váhu každý den

Zde je obrovské NE. Vážit se max. jednou týdně a sledovat pokrok je to, co potřebujete. Vážení jednou denně je jedním z nejrychlejších způsobů, jak ztratit motivaci.

Pamatujte, že zdravé hubnutí průměrně 1 kilo za týden.

10. Oslavte každý úspěch

Dalším skvělým způsobem, jak si udržet motivaci hubnout, je oslavovat každý menší úspěch na cestě k vytouženému cíli. Vždy si dejte uznání po splnění velkého cíle. Mít hrdost na sebe sama je velkou motivací. Oslavu svých úspěchů můžete posunout ještě dále tím, že se náležitě odměníte. Udělejte si manikúru, podívejte se na film nebo jděte na kurz, který jste chtěli absolvovat.

11. Zůstaňte pozitivní

Když mají lidé pozitivní očekávání a jsou si jisti sami sebou a svými schopnostmi, může je to motivovat k větším věcem a rozptýlit jakékoli negativní myšlenky, které mohou mít. Udělejte si sami pro sebe prohlášení, která vytvářejí změnu. Mluvte pozitivně o své cestě hubnutí.

Milovat sebe sama vás motivuje k tomu, abyste si vážili vašeho těla a všech věcí, které dokáže. Oceňování tělesného obrazu vede k motivaci k hubnutí.

12. Najměte si trenéra

Je v pořádku najmout si profesionálního trenéra, který vám pomůže motivovat a vést vás k dosažení vašeho cíle v oblasti hubnutí. Trenér nemusí být trenér jen na cvičení. Můžete zvážit třeba i dietologa nebo terapeuta.

13. Zvířata pomáhají motivovat

Pořízení psa zvýší váš pohyb, protože psi musí chodit ven a hrát si. I pes může být odpovědným partnerem! Nejen, že vás donutí pohybovat se, ale jsou to také úžasné podpůrné bytosti pro vaši psychiku.

14. Používejte hudbu

Hudba je určitě velmi silný „posilovač“ motivace! Hudba vám pomůže hýbat se a drápat se, odpoutá pozornost od aktu a umožní vám, aby vás nakopl a motivoval.

Výzkum provedený v roce 2021 zjistil, že ti, kteří poslouchali hudbu při cvičení, s větší pravděpodobností u ní zůstali než ti, kteří ji neposlouchali. Vybírejte samozřejmě ten styl hudby, který milujete.

15. Nechte si ty džíny, které nyní nezapnete

Možná máte džíny, ke kterým se chcete vrátit. Nechte si je! Nechte se jimi motivovat.

16. Fotografujte a zdokumentujte svůj pokrok

Vaše tělo se změní tak, jak se změní vaše stravovací a pohybové návyky. Vyfoťte se na začátku a zvažte fotku každých 30 až 60 dní. Když uvidíte svůj pokrok, pomůže vám to udržet si motivaci.

Jak se motivovat k hubnutí, když ztrácíte motivaci?

Možná zjistíte, že jste na začátku 100% motivovaní a po několika týdnech snažení už méně motivovaní.

Pokud zjistíte, že po nějaké době máte motivaci na nule poté, co jste předtím byli 100% motivováni, vyzkoušejte tyto moje rady:

 • Vraťte se ke svému proč. Proč jste začali? Jaký byl účel? Tento motivační průvodce vám může pomoci zvýšit vaši motivaci. Klidně si vytiskněte nějakou fotku na dveře koupelny, ať ji máte často na očích.
 • Zkuste resetovat svůj cíl. Možná byl váš původní cíl až příliš agresivní. Je v pořádku přizpůsobit se a dělat to, co vám vyhovuje. Zkuste svůj cíl trochu upravit, hned to bude opět motivace.
 • Promluvte si s trenérem. Je dobré diskutovat o problémech s profesionály. Mnozí nabídnou bezplatný náhled a rady, jak začít a zůstat na správné cestě. Mají s tímto dost zkušeností.
 • Znovu zvažte partnera a/nebo skupinu podobně smýšlejících. Být na vaší cestě s podobně smýšlejícími lidmi vám může hodně pomoci s motivací.
 • Zjistěte, zda je pro vás problém cvičit o samotě. Cvičení o samotě může být někdy trochu nudné. Uvažovali jste o skupinové fitness lekci? To nás opět vrací k tomu, že jste kolem stejně smýšlejících lidí, kteří sdílejí vaši cestu.
 • Přestaňte se srovnávat s ostatními. Důvody pro hubnutí, motivace k hubnutí a cesty na hubnutí jsou pro každého jiné. Soustředění se na cestu druhých vás odvádí od vašich cílů a úspěchů. Neporovnávejte svůj pokrok s někým jiným. Toto je vaše cesta a půjde vám to skvěle!

Motivace k hubnutí – Sečteno a podtrženo

Trvalo mi téměř 3 roky, než jsem shodila přes 25 kilo. Svou současnou váhu si držím více než 5 let. Tento návod, jak se motivovat k hubnutí, je tu jen proto, aby vám pomohl. Je stále na vás, zda se radami budete řídit nebo ne. Vyberte si jen 2 rady, pokud se vám líbí, zbytek zahoďte. Je to úplně v pohodě.

Vaše cesta vás učiní silnými, vzdělá vás a promění. Užijte si tu cestu k lepšímu já.

Vaše motivace je uvnitř vás. Je tam. Najděte své „proč“, držte se ho, buďte trpěliví, milujte se a na konci cesty najdete uspokojení.

Sponzorováno

Jak se vám daří motivovat se při hubnutí? Pamatujte na to, že postava není vše. Mějte se rádi a vše půjde lépe.

A dále si u nás o hubnutí přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva