Sponzorováno

Rizika rychlého hubnutí – pozor na ně 4.77/5 (13)

 • Rychlé hubnutí může mít několik potenciálních rizik.
 • Při rychlém hubnutí může být tělo náchylnější ke ztrátě svalové hmoty, což může vést k oslabení svalů a zpomalení metabolismu.
 • Při extrémních dietách nebo rychlém hubnutí může dojít k nedostatku důležitých živin, což může mít negativní dopad na zdraví, včetně nedostatku vitamínů, minerálů a dalších živin.
 • Rychlé hubnutí může vést k dehydrataci, zejména pokud dochází k výrazné ztrátě tekutin z těla.
 • Některé studie naznačují, že extrémní hubnutí může vést k reakci těla nazývané "teorie nastavených hodnot", kdy se tělo snaží udržet váhu na určité úrovni a brání se dalšímu hubnutí. Teorie nastavených hodnot, pokud jde o hmotnost lidského těla, uvádí, že u lidí existuje metoda biologické kontroly, která aktivně reguluje hmotnost směrem k předem stanovené hmotnosti pro každého jednotlivce.
 • Rychlé hubnutí může zvyšovat riziko vzniku poruch stravování, jako jsou anorexie nebo bulimie, zejména u jedinců, kteří mají sklony k těmto stavům.
 • Extrémní dietní praktiky mohou vést ke zhoršení metabolismu, což může dlouhodobě ovlivnit schopnost těla spalovat kalorie efektivně.
 • Rychlé hubnutí může mít negativní dopady i na psychické zdraví, včetně zvýšeného stresu, úzkosti a deprese spojené s neustálým sledováním váhy a stravovacích návyků.

Nechtějte hubnout rychle. Nefunguje to!

Nechtějte hubnout rychle. Nefunguje to!

Za kultem hubnutí se kromě množství tělesných a metabolických problémů skrývá ve skutečnosti také přítomnost osobních, psychických problémů a různých frustrací jednotlivců. Rovněž je zde přítomen i tlak okolí a nové trendy ve stravování či módě. Výsledek? Honíme se za hubnutím co nejrychlejší cestou. A to není moc bezpečná cesta! Rychlý úbytek hmotnosti může poškodit vaše zdraví a vést k opětovnému nabrání hmotnosti.

Když jste připraveni zhubnout, chcete to udělat hned. Ale většina odborníků na zdraví říká, že rychlé hubnutí není dobrá cesta. Může to sabotovat vaše dlouhodobé cíle v oblasti hubnutí a může to poškodit vaše zdraví.

Proč je špatné rychle zhubnout? Pojďme se na to spolu podívat.

Co je rychlé hubnutí?

Neexistuje žádné magické číslo, které by se kvalifikovalo jako „rychlé hubnutí“. Vaše váha, věk a úroveň aktivity určují, co pro vás tento pojem znamená.

Nedělejte si příliš starosti s počtem kilogramů, které byste měli (nebo neměli) shodit. Místo toho se střízlivě podívejte na dietní plán, který dodržujete, abyste zhubli. Extrémní diety s vysokými sliby obvykle spadají do kategorie „rychlé hubnutí“.

Vyhněte se super restriktivním dietám, protože je obtížné – ne-li nemožné – udržet s nimi krok dlouhodobě. Prostě to nejde. Pokud dietní plán není něco, čeho byste se mohli držet měsíce nebo roky, je to pravděpodobně špatný dietní plán. A tyto diety a triky nejsou zdravým a udržitelným způsobem, jak zhubnout.

Umírněnější cíl zhubnout 1 až 2 kila za týden bývá z dlouhodobého hlediska úspěšnější. Je to prokázané.

Rizika rychlého hubnutí

Ano. Je těžké odolat lákadlu rychlého hubnutí. Být příští týden o 10 kilo lehčí? Ano prosím. Nepodléhejte však okázalým reklamám. Většinou jsou tyto diety dost špatnou zprávou pro vaše zdraví.

Váš metabolismus přeřadí na nižší rychlostní stupeň

Váš metabolismus je proces spalování kalorií vašeho těla. A metabolismus, který není v pořádku, může podstatně narušit schopnost vašeho těla udržet si váhu.

Když prostě zhubnete příliš rychle, vaše tělo zpomalí proces spalování kalorií. To je způsob, jakým se vaše tělo snaží zajistit, abyste nehladověli. Můžete okamžitě zhubnout, ale váš metabolismus rychle přejde do režimu přežití.

Tato změna vašeho metabolismu je klíčovým důvodem, proč lidé po vyzkoušení rychlých diet znovu přiberou. Když se po dietě vrátíte k běžné stravě, váš metabolismus není zvyklý na tolik kalorií – a kila se vrátí.

Ztrácíte svalovou hmotu

Když skokově snížíte množství kalorií v jídelníčku, možná uvidíte, že toto číslo na váze klesne jako kámen. Ale není to jen tuk, který ztrácíte. Také ztrácíte svaly.

Náhlé a vážné omezení příjmu kalorií způsobí, že ztratíte svalovou hmotu i tuk. Je těžší zhubnout, když nemáte dostatek svalové hmoty, protože svaly spalují spoustu kalorií.

Pomalejší hubnutí v kombinaci s cvičením naopak dává vašemu tělu čas zhubnout tuk a zároveň si udržet svalovou hmotu. A bonus: Udržujete energii svých svalů na spalování kalorií nedotčenou.

Sponzorováno

Chybí vám důležité živiny

Vaše tělo potřebuje ke svému fungování určité množství tuků, bílkovin a sacharidů. Potřebuje také celou řadu vitamínů a minerálů. Když snížíte kalorie nebo totálně vynecháte celé skupiny potravin, jako jsou sacharidy nebo mléčné výrobky, riskujete tyto problémy:

 • Problémy s trávením, jako je zácpa.
 • Únava a ztráta energie.
 • Ztráta hustoty a síly kostí.
 • Horší imunita vůči nemocem.
 • Padání vlasů.

Na snížení kalorií není nic špatného, pokud jíte různé potraviny bohaté na živiny. Váš jídelníček by i po omezení množství kalorií měla obsahovat širokou škálu zdravých, plnohodnotných potravin.

Budete mít hlad jako vlk a nevydržíte

Když se vydáte cestou rychlého hubnutí, možná zjistíte, že je těžší – ne snadnější – udržet si hubnutí. Za pár týdnů se budete pravděpodobně neustále cítit hladoví. A budete mít i silné pokušení zalézt do postele s krabicí sušenek.

To není nedostatek vůle. Jsou to vaše hormony a dělají přesně to, k čemu byly navrženy. Snížení příliš velkého množství kalorií příliš rychle spouští hormonální změny, které způsobují, že chcete jíst. A i pro velmi odhodlaného člověka pak bude těžké překonat ty hormony hladu. A tyto rychlé hormonální změny způsobují, že máte tak ukrutný hlad, že hodně často dojde k přerušení diety.

Zdravé (a kontinuální) hubnutí by mělo být vaším cílem

Neexistuje jediná dieta, která by vyhovovala všem. Ale tyto moje obecné pokyny vám mohou pomoci zhubnout – a udržet si ji – zdravým způsobem.

Při hubnutí budujte svaly

Zdravé hubnutí není jen o tom, co jíte. Pokud chcete maximální výsledky, potřebujete i fyzickou aktivitu.

Kardiovaskulární cvičení, jako je třeba rychlejší chůze, spaluje kalorie, ale i silový trénink je stejně důležitý. Když zvedáte závaží nebo děláte odporový trénink, zvyšujete množství svalové hmoty v těle. A když máte více svalové hmoty, můžete:

 • Spálit více kalorií, a to i v klidu.
 • Zlepšit svou rovnováhu + fyzickou kondici a snížit riziko pádů.
 • Snížit bolest kloubů a příznaky artritidy, abyste se mohli hýbat a hubnout.
 • Posílit své kosti a snížit riziko zlomenin a osteoporózy.

Udělejte ze spánku prioritu

Všimli jste si někdy, že když jste vyčerpaní, chcete jíst více? Je to normální. Když jste unavení, naskakují hormony hladu a zničí vaše šance nemyslet na tu koblihu z výlohy pekárny. Pokud vám pravidelně chybí spánek, i ten nejlepší plán na hubnutí se vám bude zdát nemožný.

Zaměřte se na alespoň sedm hodin kvalitního spánku každou noc. Pokud máte neustále problémy se spánkem, promluvte si se svým lékařem. Mnoho lidí, kteří mají poruchy spánku, o tom ani neví – a poruchy spánku jsou dnes celkem dobře léčitelné.

Najděte rovnováhu

Přemýšlejte o svém dietním plánu a o tom, zda byste jej mohli dělat po zbytek svého života. Snížit pár stovek kalorií denně ze svého příjmu? Rozhodně proveditelné. Už si nikdy nedáte misku zmrzliny ani kousek čokolády? To asi ne.

Nejlepší dieta je ta, které se budete držet dlouhodobě. Změnit naše návyky je těžké, ale lze to udělat. Vyberte si dietní plán, který vám umožní dát si občas kousek čokolády nebo kousek pizzy. Pak je mnohem snazší pokračovat v provádění těchto typů diet měsíce a dokonce roky.

Sponzorováno

Okamžité uspokojení není nejlepší, pokud jde o hubnutí. Svá kila shazujte pomalu, abyste mohli být zdravější dnes a zůstat tak i v nadcházejících letech. Jak se říká, svá kila jste také nenabrali za měsíc, tak se je nesnažte za měsíc shodit. Nefunguje to.

A dále si o hubnutí u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva