Sponzorováno

Mléčná dieta – jak se drží a jak funguje? 4.67/5 (15)

V žádném případě byste dietu neměli dodržovat déle než zmiňovaných 13 dnů, jinak vám hrozí nedostatek některých látek.

V žádném případě byste dietu neměli dodržovat déle než zmiňovaných 13 dnů, jinak vám hrozí nedostatek některých látek.

V tomto článku se dozvíte:

1) Jak přesně bude reagovat Váš organismus na mléčnou dietu?
2) Jak se budete cítit při mléčné dietě?
3) Jaké zdravotní následky Vám hrozí?
4) Jak pravděpodobný je jojo efekt?

Pravděpodobně hledáte dietu, která Vám konečně pomůže rychle hubnout. A chci Vám říci, že děláte správně: právě hledáním dalších a dalších informací časem najdete způsob hubnutí, který Vám bude fungovat.

Možná se teď ptáte: „Proč bych měl(a) věřit právě Vám? Existují desítky www stránek o hubnutí…“. Kromě toho, že jsem studoval biochemii na Karlově univerzitě, také pracuji jako výživový poradce. Nejen, že jsem pomohl už desítkám klientů zhubnout, také jsem zažil mnoho případů, kdy se klient rozhodl řešit hubnutí na „vlastní pěst“ a zkoušel různé zaručené diety. Mohl jsem tedy pozorovat, jak různé diety a metody hubnutí na lidi působí.

Takže jdeme na to:

Co je to vlastně ta mléčná dieta?

Mléčnou dietu vymyslel český endokrinolog a obezitolog Rajko Doleček. Mléčná dieta spočívá v přísném dodržování stanoveného jídelníčku po dobu 13 dní. Jídelníček v této dietě je založen převážně na mléčné a bílkovinné stravě, jí se pětkrát denně v předem vyměřených dávkách, s tříhodinovými intervaly mezi jídly. Je třeba dodržovat pitný režim, 2 litry neslazených, neperlivých tekutin denně.

MUDr. Rajko Doleček, jemuž se dieta přisuzuje, se vyjadřuje v tom smyslu, že někdo k propagaci této diety zneužil jeho jméno a on sám není jejím autorem.

1) Jak přesně bude reagovat Váš organismus na mléčnou dietu?

Vraťme se tedy k otázce: „Jak přesně bude reagovat Váš organismus na mléčnou dietu?“

Pokud vydržíte mléčnou dietu celých 14 dní:

  • Dojde k úbytku váhy o 5 – 12kg. Člověk se 120kg zpravidla zhubne více a rychleji (10kg i více), naopak lidé s mírnou nadváhou zhubnou méně a pomaleji.
  • Tělo bude především vylučovat vodu a spalovat tuk i svalovou hmotu v poměru 1:1. Paradoxem je, že když budete ještě cvičit, tělo začne ještě více spalovat svalovou hmotu, tuk už méně.

Povolené potraviny

Povolené jsou mléčné výrobky, vejce, zelenina, ovoce, libové maso.

Sponzorováno

Zakázané potraviny

Veškeré přílohy jsou zakázané, pak také vše sladké a tučné, uzeniny, perlivé a ochucené nápoje, alkohol.

2) Jak se budete cítit při mléčné dietě?

Pokud měříte 150cm a vážíte 60kg, možná hlad vydržíte, pokud však začínáte hubnout na 100kg a více, existuje malá šance, že dietu zvládnete.

Jen pro představu, žena o váze 60kg se sedavým zaměstnáním by měla denně ve stravě přijmout 1200 – 1500 kcal. Muž o váze 80kg se sedavým zaměstnáním kolem 2000 kcal.

Mléčná dieta obsahuje jen 400 – 600 kcal (v průběhu dní se to mění). Navíc potraviny doporučované v mléčné dietě málo zasycují. Mléčná dieta tak prostě s sebou nese pocit hladu, jídlo se přijímá ve velmi malých dávkách (asi 400–600 kcal denně), u někoho to může způsobovat podrážděnost, únavu, pocity na omdlení a malátnost.

3) Jaké zdravotní následky Vám hrozí?

Pokud se v průběhu diety vystavíte vyšší fyzické zátěži (např. chůze do schodů), snadno může dojít k omdlení.

Proč?

Svaly totiž nedostávají potřebné množství energie a proto je může i lehká fyzická aktivita úplně vyčerpat. Když pomineme toto nebezpečí, zdravý člověk mléčnou dietu „ustojí“. Pokud však má člověk tendence k jiným zdravotním problémům, nedostatek všech živin při mléčné dietě může obnovit dřívější zdravotní potíže.

4) Jak pravděpodobný je jojo efekt?

99 %. Při mléčné dietě dojde k výrazné ztrátě vody a pokud po dietě nepřestanete pít, voda se opět v těle uloží.

Kromě toho dojde ke známé změně metabolismu:

a) Při drastickém snížení denního přijmu kalorií se metabolismus zpomalí – čili organismus spaluje během dne mnohem méně kalorií, než před dietou.

b) Jakmile skončí dieta, dojde opět k navýšení příjmu kalorií.

c) Bohužel metabolismus se hned tak nezrychlí – v těle je tedy opět více kalorií, ale organismus už je nespaluje tak rychle – místo toho je ukládá jako tukové zásoby.

Obecně v této dietě jde o nevyváženost stravy, která může způsobit i trvalé poškození organismu, tělo má dostatek vápníku a bílkoviny, ale zbytek živin se mu nedostává. Tak na to pozor. Tato dieta je drastická a nezdravá. Shodíte? Ano. Shodíte dlouhodobě? Ne. Shodíte přirozeně a zdravě? Ne.

Sponzorováno

Pozor, tuto dietu rozhodně neměli zkoušet bez předchozí konzultace se svým ošetřujícím lékařem.

Co si přečíst o dalších dietách?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva