Sponzorováno

Proč počítání kalorií nemusí fungovat? 4.8/5 (10)

Počítání kalorií je poněkud problematické

Počítání kalorií je poněkud problematické

Když za mnou klient přijde s informací „Už 2 roky se snažím počítat kalorie a přesto nehubnu!“, vím, že se s ním bude dobře pracovat, protože počítání kalorií si vyžaduje svědomitost a pevnou vůli.

Bohužel samotné počítání kalorií zpravidla ke zhubnutí nevede, a sice ze dvou prostých důvodů:

A) počítání kalorií je mimořádně nepřesné,
B) nižší příjem kalorií oproti výdeji nezaručuje úbytek váhy.

A) Proč je počítání kalorií nepřesné?

Uveďme si příklad s pondělním obědem, který zahrnuje kuřecí maso s těstovinami a zeleninovou oblohou.

Můžete si samozřejmě vyhledat údaje o kalorických hodnotách jednotlivých potravin. Bohužel realita bude zkreslená v tolika bodech, že s vaším výpočtem bude mít velmi málo společného:

1. Aby byl výpočet opravdu přesný, museli bychom všechny původní ingredience přesně zvážit a to až po tepelné úpravě. To je u některých jídel (např. u podomácku připravené omáčky) nemožné.

2. Kuře, ze kterého pochází vaše maso k obědu, mohlo být více nebo méně vykrmené, než to kuře, na kterém bylo prováděno měření. Vaše maso tedy může obsahovat více nebo méně tuku, než to, které bylo měřeno. Logicky se pak liší i množství kalorií.

Sponzorováno

3. Každý kus zeleniny a ovoce má jiný poměr jednoduchých sacharidů vůči vláknině. Vaše zelenina, kterou si dáváte k obědu, může být sladší, než ta, na které bylo prováděno měření a může tedy mít i více kalorií.

4. Množství kalorií se také mění délkou tepelné úpravy jídla.

5. Kolik tuku z masa se opravdu zpracuje, záleží na množství vlákniny, kterou k jídlu zkonzumujete. Pokud si dáte k masu celozrnné těstoviny (více vlákniny), zpracuje se z masa méně tuku a tudíž i méně kalorií.

Fakt, že je počítání kalorií nepřesné, poznáte i podle toho, že se hodnoty v jednotlivých kalorických tabulkách docela hodně liší.

B) Proč nižší příjem kalorií oproti výdeji nezaručuje úbytek váhy?

Protože nadváha často nesouvisí pouze s příjmem a výdejem kalorií – u většiny osob s nadváhou hrají roli i zdravotní příčiny nadváhy – a často o tom dotyční ani neví.

Bez odstranění těchto příčin se pak hubne jen velmi obtížně. Naopak když se odstraní, jde hubnutí mnohem snadněji.

Co si ještě o hubnutí přečíst?

VIDEO: Počítání kalorií? Takto to nedělejte!

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva