Sponzorováno

Ovlivňuje láska sportovní výkony? 4.88/5 (8)

Ovlivňuje láska sportovní výkony?Může nešťastný partnerský život zhoršit sportovní výkon a pocit zalíbení přinést perfektní umístění? Když se wimbledonská vítězka Petra Kvitová rozcházela a scházela s mladým tenistou Adamem Pavláskem, její výkony stagnovaly. Nejhorší výsledky dosahoval fenomenální golfista Tiger Woods, když se provalily jeho sexuální aféry a řešil rozvod s manželkou. Na většinu sportů je potřebná čistá hlava, a pokud se někomu podaří soukromí od výkonu oddělit, jinému to dělá pořádně potíže.

 

Petra Kvitová a přítel Adam

Tenistka Petra Kvitová randí s tenistou Radkem Štěpánkem, který se rozvádí. Oba talentovaní sportovci nepodávali v posledním období na kurtech právě největší úspěchy. Za všechno prý mohou jejich problematické vztahy. Petřin trenér David Kotyza už při letošním French Open přiznal, že soukromý život má na výkon třiadvacetileté tenistky velký, přímo devastující vliv. Vše ještě více komplikuje emotivní ženská povaha. V období, kdy Petra řešila vztah se svým přítelem Adamem Pavláskem, mladším o pět let, se tenistce nedařilo ani na kurtech. Kamenem úrazu byl fakt, že oba tenisté neuměli sladit své sportovní termíny a téměř se neviděli. Začátkem léta Petra pro média potvrdila, že se s Adamem rozešla.

Radek střídal tenistky

Obtížemi v partnerském životě, které se odrazily na profesionální kariéře, přeskákal i Radek Štěpánek. Bývalý snoubenec Martiny Hingisové nakonec skončil v bouřlivém manželství s další talentovanou tenistkou Nicole Vaidišovou. Kdysi sedmá nejlepší hráčka světa zavěsila raketu na hřebík krátce před svatbou, když měla teprve dvacet let. Mnozí považovali svatbu za Nicolin únik před sportovní kariérou, v níž se její přestalo dařit. Možná nenaplněné sportovní ambice či vytížený manžel se odrazily i na kvalitě vztahu dvou tenisových hvězd. Po třech letech soužití začátkem léta potvrdili rozvod.

Potáhneme se navzájem v kariéře

Zdá se, že právě rozchody spojili Petru Kvitovou a Radka Štěpánka. Jakmile se začalo šuškat o jejich vztahu, objevily se i teorie, jak se jejich zamilovanost odrazí na sportovním výkonu. Většina se shoduje na tom, že o jedenáct let starší Radek může Petru potáhnout vpřed. Český tenista je známý svým temperamentem a bojovností, ty někdy Petře Kvitové chybí.

Mnozí doufají, že jí zvýší sebevědomí. Na tuto její slabost poukázala už i Martina Navrátilová. „Myslím, že se neubírá správným směrem. Není sebevědomá a ani pozitivní.“ Navíc, Radek je známý svým tvrdým kondičním tréninkem a právě fyzická kondice dělá Petře potíže. Výhodou je, že oba mají stejnou tenisovou úroveň, takže se spíše setkají na tenisových turnajích. Petra Kvitová má klidnou povahu, což Radek po bouřlivější vztahu určitě ocení.

Sedne si golf s lyžováním?

Trable v lásce stáli před třemi lety za nejhoršími výsledky v kariéře i v případě známého golfisty Tigera Woodse. Po tom, jak se převalily jeho sexuální avantýry, začal řešit rozvod s modelkou Elin Nordegrenovou. Neshody a silný mediální tlak si přenesl i na hřiště. Po jednom ze svých nejhorších výkonů přiznal: „Zda to má na mě vliv? Samozřejmě. Mohu to použít jako výmluvu za svůj výkon? Ne,“ řekl novinářům. Golf je sport, při kterém musí naplno pracovat i hlava, tu měl však Tiger plnou jiných starostí. Zajímavostí je, že tři dny po rozvodu odehrál Woods nejlepší kolo toho problematického roku. Tiger Woods začal opět sportovně růst.

Momentálně jej lze inspiruje i jeho nový vztah. Z přátelství do lásky se přehoupl společně s mistryní světa v alpském lyžování Lindsey Vonnovou. Čerstvě rozvedená atraktivní lyžařka se vyjádřila, že si chtějí vztah hlídat.

Sponzorováno

PRAVÁ LÁSKA VÁS NASTARTUJE

Otázka, zda má zamilovanost vliv na sportovní výkon, zaujala i vědce. Tým z kalifornské univerzity sledoval čtyřista zamilovaných sportovců ve věkové kategorii od šestnácti do osmatřicet let. Lepší výsledky dosáhlo až pětapadesát procent z nich Pro zbylé to možná nebyla ta pravá láska.

Amorův šíp nejvíce působil na výkon mužů, kteří se věnovali individuálním sportem jako box či snowboarding. Jiné to bylo v případě skupinových sportů jako basketbal či hokej. Sportovci, kteří přiznali žárlivé půlky, považovali svůj vztah za brzdu výkonnosti. Zdravý vztah tedy přispívá nejen k celkovému štěstí, ale i k lepším sportovním výkonům.

SEX SI NA PLÁNUJTE

Trochu diskutabilní je to se sexem. O tom jak ovlivňuje sportovní výkon, debatují odborníci už léta. Někteří trenéři nedovolí manželkám či manželům sportovce ani vstoupit do dějiště mistrovství či olympijských her. „Z principiálního hlediska nelze proti sexu předvečer soutěže nic namítat. Rozhodující je, kdy sportovec nastupuje na závody a jak sex praktikuje,“ řekl pro německé média Alexander Haas, odborník zabývající se sportovní vědou.

„Sex je tělesná aktivita, která vyžaduje výdej energie a síly.“ A nikdo přece nemá chvíli před maratonem chuť na silový trénink. Organismus potřebuje deset hodin na to, aby se zregeneroval a dobil si baterky. Pokud sportovec dodrží tento limit, neměly by se jeho sexuální radovánky odrazit na výkonu.

Názor odborníka

PhDr. Elena Brozmanová, psycholožka
Láska je velmi pozitivní emoce a jako každá působí na člověka dynamicky, aktivizuje ho, aby podal výkon. Zamilovaný může mít na sportovce dobrý vliv, ale na druhé straně je třeba si uvědomit, že nikdy netrvá věčně. Delším soužitím mění láska formu. Bouřlivé city se mohou změnit na kamarádské. Pokud je například sportovec rodinně založený, odrazí se to pozitivně i na jeho výsledcích. Jakákoliv nešťastná, konfliktní láska či její ztráta mohou vyústit do negativních emocí. Ty jsou pak v neprospěch výkonu. To, že někdo vědomě hledá jiného partnera a střídá je, aby podával lepší výkony, je podle mého názoru málo pravděpodobné. Pro vrcholového sportovce nemusí být dlouhodobý vztah výhodou, zvláště pokud uzavře manželství v mladém věku. Střídání partnerů je v mládí přirozené.

Rozhodnutí však vždy závisí na povaze. Někdo potřebuje rodinu, jiný bouřlivě se odreagovat. Je přirozené, když si sportovci najdou partnera ze stejného sportovního odvětví. Každý vrcholový sportovec má zúžený sociální prostor. Lásku si většinou hledá mezi lidmi, s nimiž je ustavičně v kontaktu, s nimiž trénuje, soutěží … Ale i zde může nastat problém při ukončení aktivní kariéry. Když ji ukončí, ztratí se společná téma, zklidní se hladina adrenalinu, a tak si hledají někoho jiného.

Láska přeje

Hokeji i tenisu

Přítomnost snoubenky umí vyburcovat k lepšímu výkonu i takovou hvězdu, jakou je hokejista Alexandr Ovečkin. Když se objevila v hledišti Maria Kirilenková, ukončil zápas hattrickem a přidal i jednu asistenci. „Jsem velmi šťastná, těším se z každého jeho úspěchu. Vždy, když Alex seděl v publiku během mých zápasů, dařilo se mi víc,“ řekla tenistka.

Biatlonu

Ještě během aktivní kariéry uzavřeli manželství dva nejúspěšnější biatlonisté světa Norka Liv Grete Skjelbreidová a Francouz Raphaël Poirée. Aktivní kariéru ukončili a těší se ze tří dcer. Na olympijských hrách v roce 2002 v Salt Lake City se stali prvním manželským párem, který získal na olympiádě dvě medaile pro dvě různé země.

Krasobruslení

Sponzorováno

Asi nejvíce manželských dvojic naleznete v párovém krasobruslení. Podle odborníků je to proto, že dvojice tráví spolu hodně času a pokud chtějí podat dobrý výkon, musí si věřit, snášet intimní doteky, úspěchy i pády. K úspěšným manželským dvojicím patří i Šen Süe a Čao Chungpo. Na poslední zimní olympijské hry ve Vancouveru se vrátili po tříleté přestávce. Přestože je už tehdy zdobily tři tituly světových šampiónů, olympijské zlato jim chybělo. Sen si splnili.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva