Sponzorováno

Venerický lymfogranulom (Lymfogranuloma venereum) – co je to a jak se léčí? 4.63/5 (8)

  • Venerický lymfogranulom, známý také jako lymfogranuloma venereum (LGv), je pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií Chlamydia trachomatis. Tato bakterie může postihovat genitálie, konečník, a v některých případech i další části těla. Většina případů LGv se vyskytuje u homosexuálních mužů a osob s nízkým sociálním statusem.
  • Příznaky LGv mohou být rozděleny do tří fází: Primární stadium: V této fázi se obvykle objevuje malý, bezbolestný vřed (případně vředy) na místě infekce, často na genitáliích nebo v oblasti konečníku. Tento vřed může zmizet sám. Sekundární stadium: Pokud není infekce léčena, může se rozšířit do druhé fáze, kdy se objevují příznaky, jako jsou bolestivé uzliny v oblasti genitálií nebo konečníku, horečka, únava a bolesti svalů. Terciární stadium: Tato fáze je vzácná, ale může zahrnovat vážné komplikace, jako jsou abscesy, jizvy a postižení lymfatických cév.
  • Je důležité věnovat pozornost příznakům a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vyskytnou podezření na LGv. Infekce se obvykle léčí antibiotiky, ale je klíčové zahájit léčbu co nejdříve, aby se zabránilo komplikacím.

Co je lymfogranuloma venereum?

Lymphogranuloma venereum (LGV) je pohlavně přenosná infekce způsobená specifickými kmeny (sérovary L1, L2 a L3) bakterií Chlamydia trachomatis.

Běžnější non-LGV infekce, C. trachomatis, běžně známá jako chlamydie, je do značné míry omezena na počáteční lokální slizniční místo infekce, zatímco LGV infekce napadá lymfatickou tkáň.

Jak časté je lymfogranuloma venereum?

Klasické LGV tradičně postihuje heterosexuály v endemických oblastech (jižní a západní Afrika, Indie, jihovýchodní Asie a Karibik). I v Evropě, Spojeném království a Spojených státech však došlo k propuknutí infekcí LGV mezi muži, kteří mají sex s muži.

Kdo je ohrožen lymfogranulomem venereum?

Sexuálně aktivní lidé mohou být vystaveni riziku LGV. LGV se přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem s lézemi, vředy nebo jinou oblastí, kde se nacházejí bakterie.

K přenosu C. trachomatis dochází během sexuální penetrace (vaginální, orální nebo anální), může také nastat kontaktem kůže na kůži a sdílením zařízení pro rektální výplach.

Jaké jsou známky a příznaky lymfogranuloma venereum?

Po infekci trvá inkubační doba v průměru 10–14 dní, než se projeví jakékoli známky nebo příznaky, ale může to být kdykoliv od 3 dnů do 6 týdnů.

Níže jsou shrnuta tři stadia LGV infekce.

Primární stadium

Při primárním stadiu infekce se na kůži objevují malé nebolestivé genitální papuly, pustuly nebo mělké vřídky. Tyto počáteční léze jsou přechodné, což znamená, že se rychle hojí a mizí. Často zůstávají bez povšimnutí nebo jsou zaměněny za genitální herpes.

Infikovaní jedinci mají tendenci v této fázi nevyhledávat lékařskou pomoc.

Sekundární stadium

K nástupu sekundárního stadia dochází 2–6 týdnů po primární infekci.

V oblasti třísel vznikají bolestivé a zduřelé lymfatické uzliny. Ty se vyskytují na jedné straně (ve dvou třetinách případů) nebo na obou stranách třísel. Zánětlivé otoky žláz kolem třísel mohou prasknout a vytéct hnis. Znak rýhy (žlab podél krevních cév) se vyskytuje v 15–20 % případů. Většina pacientů mužského pohlaví se v této fázi má příznaky. Ženy mohou mít méně specifické příznaky, často bolesti pánve a zad.

Sponzorováno

Mezi další příznaky patří malátnost, horečka, zimnice, bolesti kloubů a svalů a zvracení.

Lymfogranuloma venereum v pozdním stádiu

Hluboce uložené dlouhodobé neléčené infekce mohou vést k významným komplikacím, jako jsou:

  • Abscesy
  • Fistuly
  • Lymfatická obstrukce
  • Těžký genitální edém
  • Rektální striktury (zúžení)
  • Zamrzlá pánev (frozen pelvis) – kdy se v malé pánvi vytvářejí srůsty tkán
  • Neplodnost
  • Dokonce i deformace genitálií

Tato fáze je spíše zácná.

Diagnostika a léčba lymfogranuloma venereum

Laboratorní testy na lymfogranulom venereum

U pacienta vykazujícího anorektální známky nebo symptomy podobné LGV by měl být z postiženého místa proveden test amplifikace nukleové kyseliny na chlamydie. Pokud je tento test pozitivní, měl by být proveden další test k nalezení DNA specifické pro LGV. V ideálním případě také vyhledejte místně dostupné odborné znalosti (mikrobiologa, lékaře pro sexuální zdraví nebo specialistu na infekční choroby) ohledně vhodného odběru vzorků a správy.

Potřebná je také úplná kontrola sexuálního zdraví, která zohlední jiných pohlavně přenosných infekcí. Pacient by měl být vyšetřen na syfilis, hepatitidu C a HIV kvůli zvýšenému riziku vícenásobných infekcí.

Léčba

LGV se léčí antibiotiky, aby se vyléčila infekce a zabránilo se pokračujícímu poškození tkáně. Je nutná léčba doxycyklinem nebo erythromycinem po dobu alespoň 3 týdnů. Azithromycin byl také použit pro snadnou komplianci. Rezistence na doxycyklin je velmi vzácná, v tomto okamžiku je dalším lékem volby moxifloxacin. Pokud je to nutné, mohou být léze vypuštěny jehlou. Může být také vyžadována chirurgická léčba (např. k opravě píštělí a striktur v důsledku pozdního LGV).

U jedince s rektálními známkami a symptomy (obvykle muži) by empirická antimikrobiální terapie měla pokrývat další možné příčiny proktitidy (zánětu rektální výstelky), jako je virus herpes simplex a kapavka. Sexuální kontakty je třeba oznámit, klinicky posoudit a léčit.

Sledování s lékařskými odborníky by mělo pokračovat, dokud všechny známky a příznaky nevymizí. Jedinec infikovaný LGV by neměl obnovit žádnou sexuální aktivitu, dokud není infekce důkladně vyléčena.

Prevence – lze předcházet lymfogranulomu venereum?

Stejně jako u jiných pohlavně přenosných infekcí je riziko přenosu LGV sníženo praktikami bezpečného sexu, včetně omezení počtu sexuálních partnerů, vyhýbání se sexuálnímu kontaktu s jedinci z vysoce rizikových populací a používání kondomů.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že jste nakažení, utlumte všechny sexuální kontakty a okamžitě navštivte svého lékaře nebo lékaře se specializací na pohlavní choroby.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva