Sponzorováno

Artritida kotníku – příznaky, příčiny a léčba 4.56/5 (9)

  • Artritida kotníku je zánětlivé onemocnění, které postihuje kloub mezi kostmi dolní části nohy (holenní a lýtkovou kostí) a hlezenní kostí (talem).
  • Artritida kotníku způsobuje bolest, ztuhlost, otok a omezenou pohyblivost v kotníku.
  • Příznaky artritidy kotníku jsou hlavně bolest v kotníku, zejména při zatížení a také otok a citlivost v okolí kloubu.

Co je artritida nohy a kotníku?

Artritida nohy a kotníku je jakýkoli typ artritidy, která postihuje klouby v nohou a kotnících.

Tyto klouby se s věkem přirozeně opotřebovávají. Mnoho lidí má artritidu po běžném, celoživotním opotřebení. Některé zdravotní problémy a zranění mohou také způsobit artritidu v kotnících.

Každá z vašich nohou má 26 kostí a více než 30 kloubů. Artritida může postihnout kterýkoli z nich, včetně prstů na nohou.

Hlezenní klouby jsou místem, kde se vaše dolní končetiny setkávají s vašimi chodidly – jinými slovy hlezenní klouby jsou kotník. Je celkem běžné, že se artritida vyvine v místě, kde se setkává kterákoli z kostí v kotníku.

Určitě zajděte za lékařem, pokud trpíte bolestí nohou nebo kotníků, která je dostatečně silná, aby ovlivnila váš každodenní režim, nebo pokud máte pocit, že se nemůžete hýbat nebo používat nohy a kotníky tak dobře jako obvykle.

Artritida kotníku - ilustrace

Artritida kotníku – ilustrace

 

Typy artritidy postihující kotník

  • Osteoartróza (degenerativní artritida):

    Jedná se o nejčastější typ artritidy, který vzniká v důsledku postupného opotřebování chrupavky v kloubu. Může být důsledkem stárnutí, ale často také navazuje na dřívější úrazy, jako jsou zlomeniny nebo podvrtnutí kotníku.

  • Revmatoidní artritida:

    Chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní klouby. Postihuje často oba kotníky současně a způsobuje výrazné otoky, bolest a deformity.

  • Posttraumatická artritida:

    Vzniká jako následek poranění kotníku, často i s mnohaletým odstupem. I když se kloub původně zahojil, dlouhodobé poškození může vést k rozvoji artritidy.

  • Dna:

    Metabolické onemocnění, při kterém dochází k hromadění krystalů kyseliny močové v kloubech. Typicky způsobuje náhlou, intenzivní bolest, zarudnutí a otok – často v noci.

Hlavní příznaky artritidy kotníku

Mezi nejčastější příznaky artrózy kotníků patří:

  • Chronická bolest v oblasti kotníku, zhoršující se při zátěži
  • Otok a zarudnutí kloubu
  • Ztuhlost kotníku, zejména po ránu nebo po delším sezení
  • Omezený rozsah pohybu
  • Křupání, tření nebo „přeskakování“ v kloubu
  • Postupná deformace tvaru kotníku

Artritida se obvykle vyvíjí pomalu, takže si ji často ani neuvědomíte. Můžete si pak začít všímat, že pociťujete stejnou bolest nebo jiné příznaky na stejném místě v noze nebo kotníku.

Pokud máte artritidu v kotnících, může být obtížné se pohybovat nebo chodit. Ztuhlost se může zlepšit, jakmile se začnete hýbat. Obvykle je horší hned ráno nebo pokud jste dlouho seděli nebo leželi.

Některé typy artritidy způsobují příznaky ve vlnách, které přicházejí a odcházejí, nazývané vzplanutí nebo exacerbace. Jiné způsobují, že vaše klouby jsou bolestivé nebo ztuhlé neustále nebo po fyzické aktivitě.

Co způsobuje artritidu kotníků?

Co způsobuje artritidu kotníků, závisí na typu artritidy:

  • Osteoartritida se přirozeně objevuje s přibývajícím věkem. Celoživotní používání kloubů může nakonec opotřebovat jejich chrupavčitou výstelku.
  • Váš imunitní systém může způsobit revmatoidní artritidu tím, že napadá klouby a způsobuje zánět.
  • A dále příliš mnoho kyseliny močové v krvi (tj. hyperurikémie) způsobuje dnu.

Jaké jsou rizikové faktory?

Artritida kotníků se může vyvinout u kohokoli, ale některé faktory mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku, jako třeba:

  • Kouření: Kouření a užívání jiných tabákových výrobků zvyšuje celkové riziko artritidy.
  • Rodinná anamnéza: Pokud ji mají členové vaší biologické rodiny, může být u vás vyšší pravděpodobnost vzniku artritidy.
  • Poranění nohou a kotníků: Pokud jste prodělali poranění nohou a kotníků, můžete mít vyšší pravděpodobnost vzniku artritidy, zejména pokud jste si stejný kloub opakovaně poranili.
  • Další zdravotní problémy: Autoimunitní onemocnění, obezita nebo jakýkoli stav, který postihuje vaše klouby, zvyšuje pravděpodobnost vzniku artritidy.

Někteří lidé mají vyšší riziko vzniku artritidy, jako třeba:

Sponzorováno

  • Lidé starší 50 let.
  • Muži.
  • Sportovci, zejména ti, kteří se věnují sportům, které kladou velkou zátěž na nohy a kotníky.
  • Lidé, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci nebo práci, která vyžaduje, aby byli hodně na nohou.

Jak lékaři diagnostikují artritidu kotníků?

Lékař diagnostikuje artritidu kotníků fyzickým vyšetřením. Možná budete muset navštívit podiatra. Vyšetří vám nohy, kotníky a prsty na nohou a zeptá se na vaše příznaky. Sdělte lékaři, kdy jste si poprvé všimli příznaků, jako je bolest a ztuhlost, a zda je nějaké aktivity nebo denní doba zhoršují. Sdělte lékaři, pokud pociťujete příznaky v jedné nebo obou nohou.

Lékař se vás dále může zeptat, jaký typ obuvi nosíte nejčastěji a zda nějaký druh obuvi vaše příznaky zhoršuje. Může sledovat, jak chodíte nebo se pohybujete (to je analýza chůze).

Lékař pravděpodobně zkontroluje váš rozsah pohybu (jak daleko můžete kloubem pohnout). Může porovnat rozsah pohybu jednoho kloubu s jinými, nepostiženými klouby ve vašem druhém kotníku.

A konečně může může použít zobrazovací testy k pořízení snímků vašich kloubů, jako je:

  • Rentgen nohy (kotníku).
  • MRI (magnetické rezonance).
  • CT vyšetření (počítačová tomografie).

Pokud si lékař myslí, že máte dnu, může vám pomocí krevních testů zkontrolovat hladinu kyseliny močové. Krevní testy mohou také odhalit příznaky infekcí nebo autoimunitních onemocnění.

Možnosti léčby

Konzervativní (neoperační) léčba:

  • RICE metoda: klid (Rest), ledování (Ice), komprese (Compression), elevace (Elevation)
  • Protizánětlivé léky (např. ibuprofen, diklofenak) – volně prodejné léky (nesteroidní protizánětlivé léky) nebo paracetamol snižují zánět a zmírňují bolest. Neužívejte tyto léky déle než 10 dní po sobě bez porady s lékařem.
  • Injekce kortikosteroidů pro zmírnění zánětu – kortikosteroidy jsou protizánětlivé léky na předpis. Lékař vám může podat injekce kortizonu přímo do postižených kloubů.
  • Fyzikální terapie a rehabilitace
  • Ortézy nebo speciální vložky do bot pro odlehčení kloubu – ortopedické vložky jsou vložky do bot, které si můžete koupit volně prodejné nebo si je nechat vyrobit na míru. Lékař vám sdělí, jaký typ budete potřebovat a jak často je máte nosit. Může vám také doporučit, abyste nosili (nebo se jim vyhýbali) určité typy bot na podporu nohou a kotníků.

Chirurgické možnosti (v těžších případech):

Lékař obvykle doporučí chirurgický zákrok na artritidu pouze v případě, že máte závažné příznaky, které ovlivňují kvalitu vašeho života, a pokud nechirurgická léčba nezabrala. K léčbě artritidy v rané fázi nohou nebo kotníků, než je může vážně poškodit, budete možná potřebovat artroskopii. Lékař vám sdělí, jaký typ operace budete potřebovat a co můžete očekávat.

  • Artroskopie: miniinvazivní zákrok, při kterém se odstraní poškozená tkáň z kloubu
  • Artroplastika: totální náhrada kotníku umělým kloubem
  • Artrodéza: chirurgické znehybnění (ztužení) kloubu s cílem zmírnit bolest

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u vás opakovaně objevují bolesti kotníku, otoky, ztuhlost nebo omezená pohyblivost, je vhodné navštívit praktického lékaře, ortopeda nebo revmatologa. Včasná diagnóza může zabránit trvalému poškození kloubu a výrazně zlepšit kvalitu života.

Lze artritidu kotníku vyléčit?

Na artritidu neexistuje lék, ale váš lékař vám pomůže najít léčbu, která sníží, jak moc (a jak často) artritida ovlivňuje váš každodenní režim.

Někteří lidé s artritidou pociťují s přibývajícím věkem závažnější příznaky. Zeptejte se svého lékaře, jak často byste měli chodit na následné návštěvy, aby se zkontrolovaly změny na vašich nohou nebo kotnících.

Je chůze dobrá pro artritidu kotníků?

Ano. Zůstat aktivní je jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit příznaky artritidy. Nenuťte se dělat nic, co způsobuje silnou bolest, ale pravidelný pohyb těla může zmírnit bolest a ztuhlost a zabránit zhoršování příznaků.

Nemusíte se stát ultramaratoncem ani vzpěračem. Chůze, plavání, jízda na kole, protahování nebo jóga jsou skvělé způsoby, jak podpořit klouby v nohou a kotnících (a celé tělo).

Sponzorováno

Promluvte si se svým lékařem o cvičeních, která jsou pro vás vhodná. Navrhne vám možnosti, které vám pomohou bezpečně zůstat aktivní.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva