Sponzorováno

Komponentová diagnostika může pomoci alergikům 4.8/5 (5)

Komponentová diagnostika může pomoci alergikůmMáte pocit, že vaše tělo reaguje alergicky snad už na všechno? Lékař bezradně kroutí hlavou a přidává vám další léky? Komponentová diagnostika vám oběma pomůže. Lékaři běžně zjišťují alergie pomocí kožních testů nebo specifického vyšetření IgE z krve. Při standardních způsobech však často neumí určit alergen, který to celé spustil. „Nedokážeme přesně říci, zda máte alergii na vlašský ořech, nebo na břízu, která s ním zkříženě reaguje. Nebo zda reagujete na více potravin a pylů,“ vysvětluje MUDr. Martin Lešťan z alergioimunologického centra.

Komponentová diagnostika – přesnější a cílenější

Nová metoda vyšetřuje jednotlivé složky alergenu – komponenty, nejen alergen jako celek. Díky tomu umí lékaři přesněji zjistit, o jakou alergii jde, a mají možnost cílenější ji léčit. Pomohou těžkým potravinovým alergikům i těm, které trápí více alergií najednou, i pacientům s anafylaktickými reakcemi neznámého původu. Umí zjistit nejen to, zda máte alergii například na arašídy, ale i to, jaké riziko pro vás představuje.

Sponzorováno

Zda je silná, nebo jen mírná. Pokud jste alergičtí na složku Ara h 5, riziko nežádoucích účinků je nízké a alergie se nemusíte velmi obávat. Pokud vám však z testu vyjde Ara h1, 2 nebo 3, musíte u sebe nosit pohotovostní balíček s adrenalinem a dát si velký pozor na to, co sníte. „Při použití klasických testů byly dosud všichni pacienti, s lehkou i těžkou alergií, v jednom pytli. Každý je však jedinečný, proto je vynikající, pokud mu můžeme vypracovat individuální profil a určit cílenou léčbu,“ říká imunoalergiolog.

TIP: Potravinové alergeny

Nová éra v diagnostice alergií?

Vyšetření se provádí z krve. Lékař ji pošle na vyhodnocení do imunologické laboratoře, které má k dispozici speciální přístroj na analýzu alergenů na molekulární úrovni.

Sponzorováno

Testování je drahé, proto je zatím určeno pouze komplikovaným a rizikovým pacientům. Komponentové diagnostice se v ČR věnuje pár imunoalergiologických pracovišť, ale snad je pouze otázka času, kdy přibudou další. Podle doktora Lešťana jde o novou éru v diagnostice alergií.

Jaké jsou tedy výhody komponentové diagnostiky?

 • kvantifikace IgE protilátek na jednotlivé alergie. komponenty
 • lepší charakteristika pacientovy alergie
 • odhad rizika možných reakcí
 • zkřížená reaktivita mezi alergeny
 • sestavení jídelníčku pacientovi
 • výběr vhodných pacientů na specifickou imunoterapii
 • cílenější a individuálnější léčba

Pro jaké pacienty je tato metoda určená?

 • komplikovaní polysenzibilizovaní pacienti
 • těžcí potravinoví alergici
 • pacienti špatně reagující na léčbu
 • pacienti po idiopatické anafylaxi

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva