Sponzorováno

Alergie na kočky – jak na ni? 4.79/5 (14)

Alergie na kočky vám může dost znepříjemnit život..

Alergie na kočky vám může dost znepříjemnit život..

Může být těžké připustit, že kočka, kterou milujete, vám způsobuje zdravotní problémy. Mnoho lidí se rozhodne vydržet a překonat příznaky, než aby se zbavili svého domácího mazlíčka. Pokud jste odhodláni žít s Mindou, na kterou jste alergičtí, můžete podniknout určité kroky k minimalizaci příznaků alergie. Jak na to? Na to se v dnešním článku podíváme.

Příznaky alergie na kočky

K vystavení alergenu ani nemusíte vlastnit kočku. Je to proto, že alergen může cestovat po lidském oblečení. Alergie na kočky se nemusí objevit několik dní, pokud jsou vaše citlivost nebo hladiny alergenů nízké.

Časté příznaky alergie na kočku obvykle následují krátce poté, co jste přišli do styku s kočičí srstí, slinami nebo močí. Alergen kočky, na který reaguje více než 90 procent lidí s alergiemi na kočky, pochází ze slin a kůže koček. Alergen může způsobit otoky a svědění kolem očí a nosu, což obvykle vede k zánětu očí a ucpanému nosu. U některých lidí se může v reakci na alergen objevit vyrážka na jejich tváři, krku nebo horní části hrudníku.

Únava je také relativně běžná u neléčených alergií, stejně jako neustálé pokašlávání. Ale příznaky, jako je horečka, zimnice, nevolnost nebo zvracení, by měly být považovány spíše za související s nemocí než s alergiemi.

Pokud jste „kočičí alergici“ a kočičí alergeny se dostanou do plic, alergeny se mohou kombinovat s protilátkami a způsobit obtíže s dýcháním, kašel a sípání. Alergie na kočky mohou způsobit akutní astmatický záchvat a mohou být spouštěčem chronického astmatu.

Až 30 procent lidí s astmatem může mít záchvat, když přijdou do kontaktu s kočkou. Pokud se vaše příznaky stanou nepohodlnými, měli byste se o léčbě poradit se svým lékařem či alergologem.

Diagnostika alergie na kočky

Existují dva způsoby, jak diagnostikovat tuto alergii: test na pokožce a krevní testy.

Test alergie na pokožce

Tento test se provádí v ordinaci lékaře, aby mohl hned pozorovat jakékoli reakce.

Pomocí speciálního nástroje váš lékař mírně naruší povrch vaší pokožky (obvykle na předloktí nebo zádech) a nanese malé množství alergenu. Pravděpodobně budete testováni na několik alergenů současně. Bude vám také aplikován roztok s kontrolním roztokem, který nemá žádné alergeny. Váš lékař takto může identifikovat alergen.

Asi za 10 až 20 minut může místo aplikace alergenu na pokožce zčervenat nebo otéci. Tato reakce potvrzuje alergii na tuto látku. Pozitivní alergie na kočky obvykle způsobí červené, svědivé pupínky. Tyto nepříjemné účinky obvykle zmizí cca 30 minut po testu.

Intradermální kožní test

Tento test se také provádí v ordinaci lékaře, aby mohl opět pozorovat jakékoli reakce. Možné alergeny mohou být injektovány pod kůži předloktí nebo paže. Červené, svědivé hrboly se objeví pokud máte pozitivní reakcí.

Intradermální kožní test je považován za citlivější pro detekci alergie než předchozí test. Může však mít i více falešných pozitiv.

Oba kožní testy mají svoji roli při testování alergií. Lékař vám jistě vysvětlí, která testovací metoda je pro vás tou nejlepší.

Krevní test

U některých lidí se nemůže provádět kožní testy – často kvůli nějakému aktuálnímu stavu kůže nebo třeba kvůli jejich věku. Malé děti je také někdy obtížné podrobit testování kůže. V těchto případech lékař může zvolit krevní test. Krev bude odebírána buď v ordinaci lékaře nebo v laboratoři a poté odeslána k testování. Krev je vyšetřena na protilátky na běžné alergeny, jako je kočičí lupy. Výsledky trvají déle, ale během krevního testu nehrozí žádné alergické reakce.

Léčba alergie na kočky

Nejlepší je samozřejmě vyhnout se alergenu, ale pokud to není možné, mohou vám pomoci následující léky:

 • antihistaminika, jako je Difenhydramin, loratadin (Claritine) nebo cetirizin (Zyrtec)
 • kortikosteroidní nosní spreje, jako je flutikason (Flonase) nebo Mometason Furoát (Nasonex)
 • volně dostupné spreje na uvolnění nosu (poradí v lékárně)
 • kromolyn sodný, který zabraňuje uvolňování chemikálií imunitního systému a může zmírňovat příznaky
 • inhibitory leukotrienu, jako je montelukast (Singulair)
 • imunoterapie (série injekcí, které vás postupně znecitlivují na alergen)

Domácí prostředky při alergii na kočky

Výplach nosu je domácí lék číslo jedna při příznacích alergie na kočky. Slaná voda (solný roztok) se používá k vypláchnutí nosních cest, např. při kýchání. K dispozici je mnoho volně prodejných solných roztoků pro výplach nosu. Slanou vodu si můžete vyrobit i doma, kombinací 1/8 lžičky stolní soli s 250 ml destilované vody.

Sponzorováno

Dalšími alternativními metodami při alergii na kočky jsou devětsil (jako bylinný doplněk), akupunktura a probiotika – ty mohou zlepšit příznaky sezónních alergií. Výzkum je však v tomto směru omezený. Není jasné, jak účinné by byly tyto metody při alergii na domácí zvířata.

Čističky vzduchu při alergii na kočky

Čističky vzduchu s HEPA filtrem jsou jednou z nejlepších obran před alergií na kočky. Snižují množství zvířecích alergenů ve vzduchu tím, že „filtrují“ vzduch přes speciální filtr, který zachycuje alergeny od zvířat (a také pyl, roztoče a další alergeny).

Alergie na kočky u kojenců

Mezi vědci probíhá debata o tom, zda jsou kojenci, kteří jsou vystaveni zvířatům ve velmi malém věku, předurčeni k rozvoji alergií, nebo zda je opak pravdou, že jsou pak vůči alergii imunní. Nedávné studie dospěly spíše k protichůdným závěrům. Studie z roku 2015 zjistila, že vystavení dětí kočkám a psům doma je spojeno s vyšším rizikem vzniku alergií během prvních čtyř let života dítěte.

Na druhé straně studie z roku 2011 zjistila, že u dětí, které žijí s kočkami, zejména během prvního roku života, se vyvinou protilátky na domácí zvíře a je méně pravděpodobné, že budou mít alergii někdy později v životě.

Studie z roku 2017 zjistila, že kočky a psi mohou být přínosem tím, že děti brzy vystaví některým zdravým bakteriím. Studie dospěla k závěru, že děti vystavené kočce nebo psům v domácnosti během těhotenství mohou mít v budoucnu s alergiemi méně problémů než děti, které jim nebyly vystaveny.

Váš lékař bude jistě schopen odpovědět na vaše dotazy týkající se vašeho dítěte a vaší kočky. U alergických dětí může pomoci zmírnit příznaky odstranění látkových hraček a plyšáků + jejich nahrazení plastovými nebo omyvatelnými hračkami.

Snižování alergenů ve vašem okolí

Nejlepším řešením je vyhnout se alergenům, to je samozřejmé. Pokud ale zjistíte, že jste na kočku alergičtí, existují i jiné možnosti, než to, že se zbavíte vašeho domácího mazlíčka. Zvažte tyto metody a strategie.

 • Udržujte kočku mimo vaši ložnici. Po bytě nebo domě se pohybovat může, ale do ložnice ji nepouštějte. Tam bude vaše čisté království bez aleregnů.
 • Po dotyku kočky si umyjte ruce.
 • Odstraňte z domu koberce ze zdí i z podlahy a čalouněný nábytek. Dřevěné nebo kachlové podlahy a čisté stěny pomáhají redukovat množství alergenů ve vašem domě. Omezte obecně měkké textilie v domácnosti co nejvíce. Patří sem koberce, závěsy a nábytek pokrytý tkaninou. Pokud je to možné, používejte ve své domácnosti neporézní tvrdé povrchy, které se snáze čistí.
 • Často sundávejte povlaky, které lze prát v horké vodě – perte je.
 • Pořiďte si čističku vzduchu.
 • Filtry v klimatizačních jednotkách často vyměňujte.
 • Udržujte si hladinu vlhkosti v domácnosti kolem 40 procent.
 • Vysávejte často s vysavačem s HEPA filtrem. Bez HEPA filtru by vysávání mohlo jen rozvířit alergeny na více povrchů v domácnosti, ale HEPA může zachytit malé částice a odstranit je z prostředí vašeho domova. Vysajte podlahy, čalounění nábytku a závěsy nebo i rolety.
 • Při stírání prachu nebo obecně při čištění používejte obličejovou masku.
 • Najměte si osobu bez alergie, abys pravidelně vám utřela prach a povysávala. Vy si dejte procházku venku.
 • Alergický člověk by měl často sprchovat a měnit oblečení – sprchování před spaním je zvláště důležité (kvůli snížení kontaminace ložnice a postele).
 • Pokud máte těžkou alergii na kočku, poraďte se se svým lékařem o imunoterapii – je to super a dlouhodobé řešení.

A co hypoalergenní kočičí plemena?

Bohužel neexistuje žádné plemeno kočky, které je hypoalergenní – včetně těch, které nemají mnoho srsti, jako je Sphynx. Je to proto, že alergenem není srst, jsou to proteiny ve slinách, moči a kůži kočky.

Bílkovina Fel d 1, kterou nacházíme v kožichu, slinách a slzách koček, je nejčastější příčinou alergie.

U některých plemen je obecně méně pravděpodobné, že vyvolávají alergie. Neexistuje ale žádné plemeno kočky, u kterého by se dalo očekávat, že nespustí žádnou alergii na kočku. Každá jednotlivá kočka se liší v tom, kolik bílkoviny Fel D 1 produkuje.

Sponzorováno

A co vy? Jak řešíte alergii na kočku vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o alergiích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva