Výsledky studie roku 2018: mladiství nepovažují kouření marihuany za zdraví škodlivé 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Výsledky studie roku 2018: mladiství nepovažují kouření marihuany za zdraví škodlivéStudie z roku 2018 zveřejněná v rámci JAMA Network Open vyvolává obavy o zdraví dospívajících uprostřed prosperujícího trhu s konopím.

„Užívání konopí v dospívání zvyšuje riziko chronického užívání v dospělosti, závislost a narušený kognitivní vývoj,“ uvedl vedoucí studie Adam Leventhal, profesor preventivní medicíny a psychologie v Keck School v Jižní Kalifornii.

„V posledních letech došlo k posunu vnímání konopí dospívajícími. Legalizace a komercializace konopí zvyšují vnímání, že tato droga není škodlivá,“ řekl Leventhal.

V průzkumu 3 177 lidí z oblasti Los Angeles, Leventhal a jeho kolegové shromáždili data prostřednictvím dotazníků na 10 středních školách v Los Angeles od ledna do října 2015 – tři roky před kalifornskou legalizací rekreační marihuany. Ta nastala tento rok, tedy 2018.

Teenagerů se zeptali: „Užili jste někdy v životě následující látky?“. Možnosti byly:

 • kouření marihuany
 • vapování marihuany (inhalace)
 • konzumace marihuany v jídel + nápojích. To jsou nápoje podávané s THC (psychoaktivní složka v konopí), sladké pečivo, máslo a olej

Výsledky:

 • 33,9 procent studentů marihuanu pravidelně kouří.
 • Pozoruhodných 7,8 procent konopných „uživatelů“ nikdy nekouřilo marihuanu, ale místo toho konzumovali konopí prostřednictvím jedlých potravin.

Obecně však vzešlo z průzkumu to, že mladiství nepovažují marihuanu za škodlivou. V porovnání s cigaretami ji vnímali mladiství jako nezávadnou. To je velice nebezpečné.

Sponzorováno

Dále se očekává, že po legalizaci marihuany její užívání ještě vzroste (spíše jen mírně).

Stále více mladých lidí dává přednost marihuaně před cigaretami nebo alkoholem

Mladí lidé stále častěji volí marihuanu raději než cigarety nebo alkohol, to tvrdí některé nové studie.

Počet dětí ve věku 12 až 21 let, kteří užívali marihuanu před jakoukoli jinou drogou (včetně cigaret a alkoholu), se téměř zdvojnásobil z 4,8% v roce 2004 na 8% v roce 2014. Ve stejném období se počet klasických kuřáků v této věkové skupině výrazně snížil z 21% na pouhých 9%.

Na druhou stranu se více mladých lidí rovněž rozhodlo zcela zdržet užívání drog. V roce 2004 celých 36 procent respondentů uvedlo, že vůbec neužívali drogy, zatímco v roce 2014 se zdrželo drog 46%.

Ve studii Národního ústavu pro zdraví dětí a lidského rozvoje bylo zjištěno, že 275 tisíc dospívajících a mladých dospělých bylo zneužíváno alkoholem, cigaretami, marihuanou a nelegálními drogami. Výsledky studie byly publikovány v časopise Prevention Science.

Studie dále tvrdí, že mladí lidé, kteří začnou užívat marihuanu dříve, než začnou užívat jiné drogy, se pravděpodobněji stanou těžkými uživateli a mohou mít v budoucnu negativní příznaky související s cannabismem.

Odkaz na studii: https://link.springer.com/article/10.1007/s11121-018-0908-3

Toto jsou samozřejmě výsledky studií z USA. U nás by to v budoucnu mohlo vypadat velmi podobně.

A co si ještě o marihuaně přečíst?

VIDEO: MARIHUANA vs. CVIČENÍ | Vliv na tělo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva