Sponzorováno

Víte, co kupujete? Pozor na tyto zdánlivě zdravá jídla 5/5 (1)

cerealieKdyž procházíte s nákupním vozíkem v uličkách supermarketu, může se vám velmi snadno stát, že vás upoutají potraviny, ať už svým názvem nebo popisem, které mají kolem sebe jakousi „zdravou svatozář“.

Pokud vám stačí přečíst si název potraviny, abyste se nechali zlákat, zkuste věnovat čas i pečlivému pročtení nálepky s obsahem, abyste věděli co opravdu kupujete. Zdravě působící jídlo totiž nemusí být pro vás tak dobré, jak si myslíte. Zde je několik potravin, jejichž název zní lépe a zdravěji než opravdu jsou.

Tak s těmito potravinami opatrně

Rýžové chlebíčky s polevou

Chlebíčky bez polevy jsou vyrobeny z celozrnné rýže a sice nemají ideální výživovou hodnotu, ale dají se považovat za zdravé jídlo. Pokud je však na nich však mnoho čokolády nebo karamelu, už to pro velké množství cukru neplatí.

Oplatky vyrobené s „celozrnnou složkou“

Asi byste si nedali máslo a sirup do misky celozrnných lupínků – ale pokud porovnáte nutriční hodnoty vaflí a lupínků, není tam velký rozdíl. Hledejte wafle, které jsou 100% celozrnné. Dejte si na ně jablečné pyré, nebo čerstvé ovoce a skořici.

Rozinky v jogurtu

Pokud si myslíte, že toto je ten správný způsob jak jíst ovoce a jogurt, mýlíte se. Poleva rozinek obsahuje pouze špetku jogurtového prášku, ale je bohatá na tuk. Kalorická hodnota uvedená na obalu se může zdát nízká, všimněte si však objem dávky – je minimální. Rozinky jsou sice považovány za ovoce, ale protože jsou sušené, dávka je malá. Zamíchejte si několik rozinek do klasického bílého jogurtu a máte lehčí a zdravější pochoutku.

Sponzorováno

Tuňákový sendvič

Nepředpokládejte, že ryba je vždy zdravější než jiné masa – záleží na přípravě. Tuňákové sendviče jsou obvykle plné majonézy (přibližně 100 kalorií na polévkovou lžíci) a mohou obsahovat až tolik kalorií a gramů tuku jako běžný hamburger z rychlého občerstvení. Zkuste libové krůtí maso, kuřecí prsa nebo smíchejte konzervovaného tuňáka s cottage cheese nebo s avokádem a máte mnohem zdravější pomazánku.

Cereální tyčinky

Cereální- to zní zdravě a celozrnně, ale mnoho cereálních tyčinek obsahuje málo celozrnné mouky a hodně cukru. Udělali byste lépe, kdybyste snědli dvě nebo tři fíkové tyčinky – přitom si dáte i trochu ovoce.

Chipsy z ovoce nebo zeleniny

I když je lupínek vyrobený z pokrájeného jablka, stále je smažený v tuku a proto je nabitý kaloriemi. Jezte čerstvé ovoce a zeleninu, tak jak to příroda chce. Svou chuť na něco slané a křupavé spokojte hrstí oříšků nebo 100-procentním celozrnným krekry.

Lahvové čajové nápoje

Čaj z extrahovaných čajových lístků nebo ze sáčku, který si uděláte sami, je zdravý a je na míle vzdálený od lahvovaných nápojů, které se začínají slovem čaj a končí seznamem příchutí a cukrem. Množství čajových nápojů se prodává v půllitrových lahvích, které obsahem cukru představují dvojitou porci, čili přijímáte skoro třetinu šálku cukru v každé láhvi. Udělejte si domácí čaj a slabounce oslaďte, aby byl chutný.

VIDEO: Mrkněte, které cereálie jsou zdravé

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva