Sponzorováno

Neurosonologie a využití ultrazvuku při cévní mozkové příhodě 4.83/5 (12)

Neurologie patří spolu s kardiologií k jedněm z nejnáročnějších odvětví moderní medicíny, ale také se stále objevují nové trendy. Jedním z nich je poměrně mladý obor neurosonologie, který staví na využití sonografie v oblasti neurologie. Neméně úspěchů má využití ultrazvuku také při intravenózní trombolýze při akutní cévní mozkové příhodě (CMP), kde se využívá také poměrně nová metoda sono-trombolýza.

Neurosonologie

Cévní mozková příhoda (CMP) je stále velkým a velmi vyskytovaným problémem a to nejen u seniorů. Může potkat kohokoli z nás. Příčinou je ucpání cév sraženinou krve, tzv. tromb a dále pak ateroskleróza, tedy kornatění cév. Při CMP se hlavním faktorem čas, na kterém závisí možnost vyčištění trombu. Tomu se říká intravenózní trombolýza, tedy rozbití trombu a uvolnění cév. V současnosti existuje řada metod, jednou z nich je využití ultrazvuku a jeho principu, tzv. sono-trombolýza.

Neurosonologie je poměrně mladý obor, který našel smysl ve využití ultrazvuku v neurologii nejen jako efektivní opakovatelná neinvazivní metoda. Využívají se všechny módy sonografie, včetně barevné duplexní sonografie a dopplerovské sonografie pro kazuální i dlouhodobé sledování cévního řečiště. Více o metodách a principu sonografie v dříve publikovaných článcích:

Sponzorováno

Sonografie se stala univerzálně použitelnou metodou v neurologii. Možnosti ultrazvuku však nejsou pouze v zobrazování a detekce patologií, ale aktivně se využívá principu ultrazvuku při trombolýze, kdy se zavedla nová metoda sono-trombolýza, která je jako běžné vyšetření, ale rozbíjí tromb v cévách. Značnou výhodou je neinvazivní řešení, na rozdíl od jiných využívaných metod invazivní trombolýzy, např. stentingu. Včasné provedení trombolýzy je hlavním faktorem, sono-trombolýza se může samozřejmě doplňovat s dalšími metodami. U CMP hraje čas nejdůležitější roli.

Využití ultrazvuku pro rozbití trombu je dáno působením ultrazvuku jako fyzikálního principu, kdy se využívá určité frekvence sondy, která toto umožní. Moderní využití ultrazvuku tedy je v širší rovině než pouze jako zobrazovací metoda, sono-trombolýza patří k jedněm z nich. Včasná a efektivní trombolýza, kombinování metod, je cestou pro úspěšnou léčbu CMP. Bohužel stále u nás, v EU i jinde umírá na CMP poměrně mnoho pacientů. V České republice je incidence dle aktuálních statistik vyšší než 300 lidí na 100000 ročně, v EU 110 – 250 lidí na 100000 ročně. Díky rozvíjejícím se možnostem trombolýzy a hledání stále úspěšnějších metod je však možné toto číslo snižovat.

O sono-trombolýze a neurosonologii obecně existuje u nás na trhu dostupná výborná kniha Neurosonologie od MUDr. Davida Školoudíka, Ph.D. a týmu dalších zkušených neurologů a expertů v sonografii. Jedná se o publikaci, která pokrývá komplexně problematiku neurosonologie včetně popisů stovek případů.

Video: Ukázka 4D Sonografie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva