Obsah článku
- Laryngektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní celý nebo část hrtanu (laryngu).
- Hrtan je orgán v krku, který obsahuje hlasivky a umožňuje tvorbu hlasu a dýchání. Tento zákrok se nejčastěji provádí kvůli rakovině hrtanu.
- Provádí se k léčbě rakoviny hrtanu nebo závažného poškození hrtanu.
- Lidé, kteří podstoupí laryngektomii, mohou i nadále žít kvalitně. Musí se však naučit novým způsobům dýchání, mluvení a polykání.
Co je to laryngektomie?
Laryngektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část nebo celý hrtan (hlasivky). Hrtan se nachází nad průdušnicí (průdušnicí) a spojuje nos a ústa s plícemi. Hrtan vám pomáhá mluvit, dýchat a polykat.

Hrtan & hlasivky – ilustrace
Laryngektomii můžete potřebovat, pokud máte:
- Rakovinu hrtanu
- Zlomeninu hrtanu
- Těžké poškození hrtanu v důsledku traumatu nebo zranění (např. po autonehodě nebo popálení)
- Chondronekrózu hrtanu (vzácný stav, při kterém radioterapie způsobuje poškození hrtanu)
- Chronické infekce nebo jiné závažné onemocnění hrtanu
V závislosti na závažnosti stavu může lékař doporučit parciální laryngektomii (odstranění části hrtanu) nebo totální laryngektomii (odstranění celého hrtanu).
Typy laryngektomie
- Totální laryngektomie: Odstraní se celý hrtan. Pacient po tomto zákroku nemůže mluvit přirozeným hlasem a trvale dýchá otvorem ve spodní části krku (tzv. tracheostomie nebo stoma).
- Parciální (částečná) laryngektomie: Odstraní se pouze část hrtanu. V některých případech je možné zachovat přirozené dýchání i řeč.
V roce 2024 podstoupilo v Evropě laryngektomii přibližně 60 000 lidí. Dnes toto číslo klesá, protože méně lidí kouří (což je hlavní příčina rakoviny hrtanu) a protože novější chirurgické metody mohou někdy léčit onemocnění bez odstranění hrtanu.
Průběh laryngektomie
Co se děje před laryngektomií?
Před laryngektomií provede lékař kompletní fyzické vyšetření pacienta. Doporučí také určitá vyšetření, jako třeba:
- Kompletní krevní obraz nebo jiné rutinní krevní testy.
- Rentgen hrudníku pro schválení operace.
- Elektrokardiogram (EKG) pro kontrolu srdečního rytmu.
Lékař pacienta možná také odkáže k dalším odborníkům – jako je logoped a specialista na polykání – kteří mu pomohou připravit se na rekonvalescenci a život po laryngektomii.
V případě potřeby je k dispozici i poradenství, s jehož pomocí může pacient přestat kouřit před laryngektomií. Většina lékařů také nabízí nutriční poradenství pro podporu zdravých návyků po operaci.
Než přijde pacient na zákrok, lékař mu poskytne podrobný seznam předoperačních pokynů. Obecně platí, že dočasně přestanete užívat léky na ředění krve. Také budete noc před laryngektomií držet půst.
Co se děje při laryngektomii?
Chirurg provede laryngektomii v celkové anestezii. Jakmile budete v anestezii, lékař:
Sponzorováno
- Provede řez. Chirurg opatrně provede řez na krku.
- Odstraní hrtan. Po provedení řezu chirurg odstraní část nebo celý hrtan. Může také odstranit některé lymfatické uzliny a část hltanu (krku).
- Vytvoří stomii. Poté chirurg vytvoří otvor v krku a v přední části průdušnice. Tento otvor se nazývá stomie. Do stomie se poté zavede laryngektomická trubice. Ta vám pomůže dýchat po operaci.
- Provede tracheoezofageální punkci (TEP). V některých případech může chirurg vytvořit TEP (malý otvor mezi průdušnicí a jícnem). To umožní umístění hlasové protézy. TEP nemusí být vhodná pro každého. Pacient by se měl zeptat lékaře, zda je pro něj tato možnost vhodná.
- Uzavře řez. Nakonec chirurg řez uzavře stehy.
- Po laryngektomii zůstává většina lidí v nemocnici jeden až dva týdny. Lékařský tým (sestra, lékař) bude během této doby sledovat vaše zotavení.
Během prvních několika dnů bude pacient dostávat výživu sondou. Jakmile bude schopen polykat tekutiny, lékař sondu odstraní.
Lékař pacientovi poskytne podrobný seznam pooperačních pokynů. Je důležité tyto pokyny během rekonvalescence pečlivě dodržovat.
Můžete mluvit po laryngektomii?
Laryngektomie odstraňuje hlasivky. Budete se tedy muset naučit novým způsobům mluvení a komunikace. Logoped vám může pomoci najít přístup, který vám nejlépe vyhovuje.
Doba rekonvalescence po laryngektomii?
Rekonvalescence po laryngektomii trvá v průměru dva až tři týdny. Tato doba však závisí na několika faktorech, včetně rozsahu operace a schopnosti pacientova těla se zotavit. Někteří lidé potřebují k rekonvalescenci delší dobu. Třeba starší lidé.
Život po laryngektomii
Laryngektomie zásadně mění způsob dýchání, mluvení a někdy i polykání. Po totální laryngektomii pacient:
- Dýchá výhradně otvorem v krku (stoma)
- Ztrácí přirozený hlas, ale existují alternativní způsoby komunikace:
- Hlasová protéza (tracheoesofageální hlas): Implantát umožňuje vytvářet hlas prouděním vzduchu mezi průdušnicí a jícnem. Někteří lidé používají po laryngektomii k dorozumívání jícnovou řeč. Touto metodou můžete přesměrovat vzduch z úst, zachytit ho v krku a jícnu a použít ho k tvorbě řeči.
- Jícnová řeč: Pacient se učí „polykat vzduch“ a pomocí něj tvořit zvuky.
- Elektrolarynx: Elektronické zařízení, které vytváří vibrační zvuk, jež pacient přenáší do úst nebo krku a tak „mluví“. Elektrolarynx je vlastně elektrický generátor zvuku o velikosti ruční svítilny, který po zapnutí a přiložení na měkké části krku vydává slyšitelné vibrace
- Neverbální komunikace – každý, kdo podstoupí laryngektomii, bude v určité fázi rekonvalescence používat neverbální komunikaci. Mezi neverbální komunikaci mohou patřit gesta, výrazy obličeje, psaní rukou, psaní na počítači nebo tabletu, znaková řeč.
Ve většině případů je laryngektomie úspěšná při odstraňování rakoviny. Můžete však potřebovat další léčebné postupy – například chemoterapii nebo radioterapii – ke snížení rizika recidivy (návratu). Budete také muset navštěvovat svého lékaře kvůli pravidelným kontrolám.
Rehabilitace a podpora
Pacienti po laryngektomii potřebují odbornou péči a podporu týmu specialistů, který může zahrnovat:
- ORL lékaře (otorinolaryngologa)
- Logopeda
- Onkologa
- Psychologa
- Fyzioterapeuta
Rehabilitace je klíčová pro návrat k běžnému životu a pro zvládnutí každodenních situací, včetně komunikace, hygieny stomy a sociální adaptace.
Závěr
Sponzorováno
Laryngektomie je závažný zákrok, který zachraňuje život, ale výrazně ovlivňuje kvalitu života pacienta. S pomocí moderních technologií a odborné péče je však možné i po takové operaci vést plnohodnotný život a opět komunikovat s okolím.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
- Quality of Life After Total Laryngectomy: A Retrospective Study Autoři: Konstantinos Vlachtsis, Nikolaos Tsetsos
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krk a zdraví, Operace
Přečtěte si také naše další články