Sponzorováno

Umělé srdce – jak pracuje? 4.86/5 (7)

AbioCor, který dokáže pracovat nezávisle na okolí, pouze s dobíjením baterií

AbioCor, který dokáže pracovat nezávisle na okolí, pouze s dobíjením baterií

Umělé srdce je bionická pumpa, která je implantována do těla. Tento přístroj nahrazuje funkci biologického srdce. Je napojena na oběhovou soustavu. Na rozdíl od krevní pumpy, která je mimo lidské tělo a zastupuje funkci srdce i plic. Používá se při čekání na transplantaci. Mezi první umělé srdce bylo Jarvik 7. Srdce Jarvik 7 vyžadovalo několik drátů, které trčely z pacienta a byly připojeny k velké externí jednotce. Vyústění drátů vedlo k několika infekcím u prvního pacienta. V současnosti se používá novější Jarvik 2000, což je srdeční pumpa, která podporuje činnost pouze jedné komory. Rychlost pumpování lze nastavit ručně, takže jistá tělesná námaha není rizikem. I když jde o trvalý implantát, napájení je vyřešeno zvenčí. Člověku tedy do těla vedou dráty, musí stále u sobe nosit opasek s bateriemi a každých osm hodin je vyměňovat.

VAD

Dále se používá i VAD (angl. Ventricular assist devices), který se používá pro trvalou nebo dočasnou cirkulaci krve. Při použití VAD se lidské srdce neodstraňuje a má možnost se uzdravit přirozeným způsobem. Pumpa VAD muze nahradit:
• pravou komoru (RVAD)
• levou komoru (LVAD)
• obě komory (BIVAD)

VAD proto může skládat z jedné nebo dvou mikropump a jedné řídicí jednotky.

Přístroj AbioCor

Další z možností je přístroj AbioCor, který dokáže pracovat nezávisle na okolí, pouze s dobíjením baterií. AbioCor střídavě bude posílat krev do plic a pak do těla, namísto do obou najednou, jak to dělá normální srdce. Avšak dokáže přečerpat více než 10 litrů za minutu. Toto srdce je poskládané z platu a titanu a propojuje tyto čtyři místa: pravou předsíň, plicní tepnu, aortu a levou předsíň. AbioCor váží okolo jednoho kilogramu. Cena AbioCor se odhaduje na 160 tisíc dolarů. A pacient získá dalších pět let života.

Sponzorováno

AbioCor je přístroj vyroben z titanu a plastu, vhodný k implantaci a úplnou náhradu srdce. Pumpuje krev přes srdce do plic a ostatních částí těla, které simulují srdeční údery. Je určený pro pacienty se srdečním selháním, u nichž ostatní terapie selhaly. Pokud se to podaří, bude to východisko pro asi 100 000 pacientů ročně.

Proč je důležitý tento přístroj?

Podle výrobce Abiomed by AbioCor mohla být vhodná alternativa pro pacienty bez jiných možností. Mohl by jim dát více svobody pohybu, protože nebudou muset být připoutáni k přístrojům, může snížit riziko přenosu infekce, neboť je zcela implantováno. AbioCor pumpuje krev přes plíce do ostatních částí těla napodobujíce rytmus živého srdce.

Sestává se z vnitřní hrudní jednotky. Zahrnuje dvě umělé komory s chlopněmi a motorem řízený hydraulický pumpovací systém. Je interně kontrolovaný elektronicky řízenou rychlostí pumpování. Běží na interní baterii, která je nepřetržitě dobíjena externí baterií. Pacienti nosí externí baterii na zápěstí. Transdukční přístroj připojen na kůži, přenáší náboj na interní baterii.
Každý rok umírá v USA více než 700 000 pacientů na srdeční selhání. Mnohým těmto pacientům by se mohlo pomoci transplantací srdce, ale jen kolem 2 000 donorů srdce je vhodných pro transplantaci.

Streamliner

Streamliner je určen k dlouhodobé a stálé léčbě pro pacienty trpící posledním stádiem srdečního selhání. Přístroj by byl uložen v břišní dutině a připojení ke skutečnému srdci pomocí dvojice trubiček nebo „cannulae“. Návrh budoucího Streamlineru zamýšlí odstranit mnoho problémů, které souvisí s únavou a trombózou a měl by vést k větší spolehlivosti a menším komplikacím. Implantován s pumpou a vnitřním kontrolním obvodem a baterkou. Mimo tělo, by pacient nosil externí baterku a operátor, který by byl spojen s implantátem soustavou obvodů přes oděv.

VIDEO: Mechanické srdce

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva