Sponzorováno

Bílý jazyk či žabka v puse (soor) u kojenců a dětí 4.86/5 (14)

Soor (nebo také žabka, moučnivka, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí

Soor (nebo také žabka, moučnivka, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí

Soor, žabka i moučnivka! U malých miminek, často už v porodnici, se může objevit bílý povlak v pusince, který je mezi maminkami znám i pod názvem žabka v pusince. Nejčastěji ho maminky pozorují na jazýčku, ale bývá i na patře a vnitřních stranách lící. Někdy může jít jen o zbytky mléka, ale obvykle je to projev kvasinkové infekce, takzvaný soor nebo lidově nazývaná žabka.

Kdo nebo co má žabku na svědomí

Pokud jsou bílé skvrny v pusince jen zbytky mléka, budou se dát snadno setřít čistou kapesníkem nebo gázou. Pokud však jde o „žabku“, povlak se setřít nebude dát. Toto onemocnění mají na svědomí kvasinky, které osidlují v našem těle, a tedy i těle miminka, kůži, střeva i ústa. Imunitní systém miminka je však zpočátku nezralý a tak se kvasinky snadno přemnoží a pak dělají neplechu.

Původcem onemocnění Candida albicans je kvasinka a patří k rodu Candida, ke kterému patří cca. 150 různých druhů. Asi 80% všech kandidóz u člověka je podmíněných kandidou albicans. Kandida albicans se vyskytuje nejen u člověka, ale iu jiných teplokrevných živočichů. Člověk přitom pro kandidu albicans představuje hlavního hostitele.

Candida albicans je pojmenována podle bělavých kolonií, které kvasinky tvoří na živných půdách. Buňky kandidy albicans jsou kulaté, ve formě vajíčka nebo podlouhlé s velikostí 4 – 8 um. Rozmnožování nastává pučením. To znamená, že z mateřské buňky vyrůstá malá dceřiná buňka.

Kojená a nekojená miminka

U některých miminek může být žabka větším problémem, mnohdy však nijak extra nepřekáží. Rizikem zde však je, že tato infekce v ústech může být bolestivá a miminko tak bude v důsledku toho odmítat kojení nebo celkově papání.
Miminko při kojení také může infikovat matčiny bradavky, což má za následek další potíže. Často si také matka a miminko (pokud je kojené) tuto infekci jakoby prodávají, protože maminky mají obvykle také „kandidu“, tedy kvasinkovou infekci, na prsu.

Maminka přitom nemusí (obvykle ani nemívá) na prsu žádný bílý povlak, příznakem bývá nepříjemná štiplavá bolest během kojení, i po něm, bradavky jsou citlivé na dotek, na chlad, mohou být zarudlé.

Sponzorováno

Léčí se i maminka!

V takovém případě je dobré, aby se léčila i maminka, a to dodržováním protikvasinkové diety (vyloučit vše cukr, i sladké ovoce, bílou mouku, kofein), užívat probiotika, jíst hodně kyselomléčných výrobků.

Také je dobré zařadit různé podpůrné prostředky, jako například výtažek z grapefruitových jadérek, který má silné protikvasinkové účinky. V tomto směru lze zmínit i kokosový olej (vnitřně), což je další cenný přírodní produkt s účinky proti kvasinkám a plísním.

Pokud vás trápí bolavé bradavky a vaše děťátko má v ústech bílé povlaky, je dobré kontaktovat i laktační poradkyni. Může vám velmi pomoci a doporučit i další léčivé přípravky i postupy. U miminka se soor někdy podaří odstranit změnou ph v pusince. To docílíme například vytíráním úst miminka roztokem jedlé sody. Pokud miminko používá dudlík, dbáme na jeho časté sterilizování a dezinfekci.

Co genciánová violeť?

Mnozí lékaři nedají stále dopustit na takzvanou genciálku (genciánová violeť). Na její používání ale existují protichůdné názory, takže někteří odborníci jsou proti jejímu používání u malých miminek.
Lékař vám může předepsat i různé antimykotika pro miminko. V neposlední řadě se dá pomoc hledat i v homeopatii. Existují různé homeopatické léky, které jsou určeny i na soor u miminka. Vždy se však poraďte se zkušeným homeopatem.

U nekojených miminek, které trápí soor v ústech, musíme dbát na přísnou hygienu lahví a dudlíků, jinak se tato infekce může neustále vracet.

Běh na dlouhou trať

Boj s kvasinkovou infekcí bývá často během na dlouhé tratě. I když se bílý povlak v pusince podaří odstranit, může se vracet opakovaně. Často se objevuje při oslabené imunitě, po překonání nějakého onemocnění, i u starších dětí.

Kam dál?

Sponzorováno

Setkali jste se s tímto onemocněním i vy? Jak se vám podařilo „žabku“ u miminka vyléčit?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva