Sponzorováno

Očkování dětí – kalendář očkování a jaká jsou možná rizika? 4.85/5 (13)

Očkování dětí, zejména těch v kojeneckém věku, je často diskutovaným tématem. Je možné nalézt mnoho názorů odborníků na to, jak je očkování důležité, jak jeho zanedbání může mít neblahý vliv, ale i na straně druhé, jaká rizika s sebou přináší, co může způsobit, a kdy je vhodné jej odsunout na později či zcela vynechat. Jaká očkování vás obvykle s vašimi dětmi čekají a jaká jsou tedy možná rizika?

Princip očkování dětí

Základním cílem je ochrana zdraví dítěte, zabránění vzniku nemoci a eliminace jejího dalšího šíření. Do těla je při očkování zavedena látka vyvolávající požadovanou reakci imunitního systému – tvorbu protilátek, které následně zabraňují, aby nemoc očkovaného jedince napadla.

Pasivní a aktivní očkování

Je možné odlišit pasivní a aktivní očkování neboli imunizaci. Při pasivní jsou do těla vpraveny rovnou protilátky, při aktivní obsahuje vakcína vyvolavatele onemocnění (oslabené, usmrcené, syntetické) a tělo je tímto krokem nuceno k vytvoření vlastních protilátek.

Očkovací kalendář

Za povinné je chápáno očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B, Haemophilus influenzae b, spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Toto je uloženo zákonem (č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví). Proto se odmítnutí nechat dítě naočkovat povinně stanovenými vakcínami může sankcionovat, dítěti v krajním případě nemusí být umožněna účast na akcích školy či školky. Možné sankce jsou však tématem velmi ošemetným, jelikož stěží lze po rodičích vymáhat to, co je v rozporu s jejich přesvědčením.

V následujícím očkovacím kalendáři je uvedeno, kdy je obvykle dítě proti které nemoci očkováno.

Věk dítěte

Nemoc

od 4. dne do 6. týdne (pouze u rizikových skupin dětí)

tuberkulóza

od 9. týdne

záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida B, Haemophilus influenzae b (1. dávka vakcíny)

3. měsíc

záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida B, Haemophilus influenzae b (2.
dávka vakcíny)

4. měsíc

záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida B, Haemophilus influenzae b (3. dávka vakcíny)

od 15. měsíce

Sponzorováno

spalničky, zarděnky, příušnice (1. dávka vakcíny)

do 18. měsíce

záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida B, Haemophilus influenzae b (4. dávka vakcíny)

od 21. měsíce

spalničky, zarděnky, příušnice (2. dávka vakcíny)

od 5. do 6. roku

záškrt, tetanus, černý kašel (přeočkování)

od 10. do 11. roku

dětská obrna

od 14. do 15. roku a poté každých 10 – 15 let (nově až 20 let)

tetanus

Kromě povinných očkování však existuje i spousta nepovinných, kdy je jen na zvážení rodičů (příp. doporučení lékaře), zda tuto vakcínu nechají dítěti aplikovat. Nepovinné očkování je např. proti rotavirovým infekcím, chřipce či žloutence typu A.

Možná rizika očkování, jak jim předcházet

Celkem běžně se po očkování může u dítěte vyskytnout horečka, mírný otok a zarudnutí v místě vpichu injekce. Toto však obvykle rychle odezní. Závažné komplikace jsou spíše vzácné, ale bohužel i ty se objevují. Odborníky (a často i veřejností) bývá vytýkáno, že často nejsou v příbalových letácích vakcín uváděny veškeré možné nežádoucí účinky, zvláště ty, které mohou nastat i delší dobu od samotného očkování (např. rozvoj alergií, poruchy chování). Polemiky jsou vedeny i o tom, zda lékaři vždy vedlejší účinky
u pacientů nahlašují na potřebná místa a berou na ně ohled.

Vhodné zásady při očkování dětí

Pro někoho může být vnímáno jako mnohem vyšší riziko dítě očkovat než jej ponechat bez očkování. Většina rodičů ale volí variantu nechat dítě naočkovat alespoň povinnými vakcínami. Je však na místě respektování alespoň základních zásad:

  1. Očkujte pouze zdravé dítě. Pokud je dítě nachlazené nebo momentálně máte pocit, že něco není v pořádku (nepřibírá, trpí nechutenstvím), vyčkejte až do zlepšení jeho stavu.
  2. Před očkováním si pročtěte příbalový leták vakcíny. Nechte si od lékaře objasnit přínos i možná rizika vakcinace.
  3. Nenechávejte dítěti očkovat více vakcín současně.
  4. Nahlaste lékaři reakce dítěte na předchozí očkování.
  5. Po očkování vydržte s dítětem alespoň půl hodiny v čekárně u lékaře pro případ, že by nastala vážná alergická reakce.

Kde si o této problematice můžete ještě přečíst?

VIDEO: Klady a zápory očkování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva