Sponzorováno

Braillovo písmo – co je to + 8 zajímavostí o tomto písmu 4.57/5 (21)

Braillovo písmo - co je to + 8 zajímavostí o tomto písmuBraillovo písmo je systém čtení a psaní pomocí dotyku, který používají nevidomí. Skládá se z uspořádání teček, které tvoří písmena abecedy, čísla a interpunkční znaménka. Základní symbol Braillova písma, nazývaný Braillova buňka, se skládá ze šesti teček uspořádaných do tvaru obdélníku, tří teček vertikálně a dvou horizontálně. Braillovo (slepecké) písmo tedy používá šestibodové buňky. Každé písmeno je pak tvořeno určitou kombinací těchto vypouklých bodů.

Braillovo písmo je tedy systém vyvýšených bodů, které mohou číst pomocí svých prstů nevidomí nebo slabozrací. Učitelé, rodiče a další, kteří nejsou zrakově postižení, obyčejně čtou Braillovo písmo očima. Braillovo písmo není jazyk. Spíše je to kód, podle kterého lze psát a číst mnoho jazyků – jako je angličtina, španělština, arabština, čínština, čeština a desítky dalších. Braillovo písmo používají miliony lidí po celém světě ve svých rodných jazycích – toto písmo poskytuje prostředek gramotnosti pro všechny zrakově postižené.

Kdo vynalezl Braillovo písmo?

Louis Braille se narodil 4. ledna 1809 ve francouzském Coupvrayu. Jako student navštěvoval Národní institut pro nevidomé v Paříži. V té době byly knihy vytvářeny pomocí zvýšeného tisku, který byl těžko vyrobitelný, těžko čitelný. Braille experimentoval se způsoby, jak vytvořit abecedu, která by byla snadno čitelná pomocí konečků prstů. Systém písma, který vynalezl, mimochodem bylo to ve věku jeho patnácti let, se vyvinul z kódu „Ecriture Nocturne“ (noční psaní), který vynalezl Charles Barbier pro zasílání vojenských zpráv, které bylo možné na bojišti v noci snadno přečíst i bez světla.

Proč se Braillovo písmo používá?

Braillovo písmo není jazyk. Je to kód, pomocí kterého lze psát a číst všechny jazyky. Pomocí slepeckého písma mohou nevidomí lidé číst a studovat psané slovo. Poskytuje prostředek gramotnosti a dává nevidomému jednotlivci možnost seznámit se s pravopisem, interpunkcí a obecně s textem.

Kdo používá braillovo písmo?

Braillovo písmo používají hlavně lidé, kteří jsou slepí nebo hluchoslepí. Toto písmo je vlastně životně důležité pro život zrakově postižených lidí, protože schopnost číst a psát v Braillově písmu otevírá dveře gramotnosti, intelektuální svobodě, rovným příležitostem.

Jak vypadá Braillovo písmo?

Braillovy symboly jsou tvořeny uvnitř jednotek prostoru známých jako Braillovy buňky. Celá braillova buňka se skládá ze šesti vyvýšených bodů uspořádaných do dvou rovnoběžných svislých sloupců tří bodů (jako je číslo 6 na kostkách). Pozice teček jsou označeny čísly jedna až šest. Pomocí jedné nebo více z těchto šesti teček je možné dosáhnout 63 kombinací. Buňky lze použít k reprezentaci písmen abecedy, čísel, interpunkce, části slova nebo dokonce celého slova.

Sponzorováno

Braillovo písmo

Braillovo písmo

8 zajímavostí o Braillově písmu

Podívejte se s námi na několik zajímavostí o tomto písmu:

1. Braillovo písmo není jazyk

Je běžné, že Braillovo písmo je označováno jako jazyk. Braillovo písmo je ale spíše hmatová abeceda, kterou lze použít k psaní téměř jakéhokoli jazyka.

2. Braillovo písmo začalo jako vojenský kód

Počátky Braillova písma pocházejí z francouzské armády v roce 1819. Vojáci vytvořili vojenský kód zvaný „noční psaní“, aby mohli komunikovat ve tmě beze slov. Jako mladý chlapec se Louis Braille dozvěděl o tomto „nočním psaní“ a ve věku 15 let vyvinul použitelnější a racionálnější verzi Braillovy abecedy, protože vojenský kód byl příliš složitý.

3. Braillovo písmo zabírá více místa než tradiční abeceda

Braillovo písmo zabírá na stránce hodně místa. Knihy psané tímto písměm jsou mnohem větší než tradiční tištěné knihy. Například v Braillově písmu má kniha Harry Potter a Ohnivý pohár celých 10 svazků!

4. Existují olympijské hry v Braillově písmu

Braillova výzva – to je soutěž, která se každoročně koná v Los Angeles Braille Institute pro nevidomé studenty. Tisíce studentů z USA a Kanady testují své dovednosti ve čtení tohoto písma – soutěží v několika kategoriích, jako je porozumění čtení, korektury a pravopis.

5. Existuje speciální stroj, který vyrábí Braillovo písmo

Jmenuje se Braillewriter – má pouze šest kláves, mezerník, řádek a backspace. Šest kláves na Braillově písmu je očíslováno tak, aby odpovídalo šesti tečkám v Braillově písmu.

6. Existuje asteroid jménem Braille

V roce 1999 proletěla sonda Deep Space 1 NASA kolem asteroidu – NASA jmenovala asteroid „9969 Braille“ na počest Louise Brailla.

7. Většina nevidomých nezná Braillovo písmo

V roce 2009 udala Národní federace nevidomých, že pouze 10 procent Američanů se slepotou dokáže číst Braillovo písmo. Toto číslo stále klesá, protože více lidí se zrakovým postižením používá ke čtení a zápisu zvukové knihy, software pro rozpoznávání hlasu a další technologie. Stejná studie však zjistila, že lidé znalí braillova písma s větší pravděpodobností dosáhnou vyšší úrovně vzdělání a budou zaměstnáni.

8. To, že jste slepí neznamená, že se nemůžete učit matematiku

Existuje speciální verze Braillova písma pouze pro matematiku zvaná Nemethův kód. Byl vynalezen Dr. Abrahamem Nemethem a lze jej použít k přepisu matematiky i algebry.

Sponzorováno

Zajímavé, že?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva