Obsah článku
Patizon, přestože patří do rodiny dýní, se vzhledem velmi odlišuje od svých příbuzných. Je sice kulatý, ale je zploštělý, má tvar disku s nepravidelně zvlněnými okraji. Může být bílý, nebo pěkné žluté barvy, některé druhy mají zelené pruhy a skvrnky. Díky zvláštnímu tvaru je využíván i jako podzimní dekorace a to nejen na talíři. A komu vděčíme za vyšlechtění tohoto druhu dýně? Výzkumy odhalily, že první patizon se urodil v Severní Americe.
Účinky patizonu na zdraví
Patizony jsou plné vitamínů a minerálů, které mají příznivé účinky na naše tělo. Mezi jinými v něm naše tělo najde například železo či draslík. Specifické na patizonu je, že má velmi nízký obsah sodíku. To jej předurčuje jako velmi dobrou složku potravy pro lidi trpící srdečně-cévními problémy, nebo onemocněními ledvin. Kromě toho mají patizony velmi nízký obsah kalorií a jsou tedy pomocníkem při různých redukčních dietách. Doporučují se také pro diabetiky, díky minimálnímu obsahu sacharidů, hodí se i do dětského jídelníčku. Vynikající vlastností je například to, že vůbec nenadýmají. Pomáhají odstraňovat škodliviny ze střev, podporují trávení, regenerují organismus.
Sponzorováno
Patizon podporuje trávení
Patizonový disk se skládá z 90% z vody. Zároveň ale obsah sacharidu v patisonu je minimální, a proto si jej pochvalují všichni vyznavači racionální stravy nebo osoby držící různé redukční diety. Dále obsahuje některé důležité látky, které mohou našemu tělu prospívat – jako je sodík, draslík, železo, měď, chlor a fosfor. Patizon, stejně jako ostatní druhy dýní, napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu a celkově jej zklidňuje a regeneruje. Dále napomáhá snižování hladiny tuku v krvi a zároveň má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní. Působí i močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami. Může také pomoci od potíží způsobených revmatismem, aterosklerózou nebo dnou.
Použití patizonu v kuchyni
Tato zajímavá zelenina má všestranné využití v kuchyni. Konzumují se větší, ale i úplně malé patizony, syrové i tepelně upravené. Připravují se na mnoho způsobů – dušení, zapékání, můžeme je dokonce smažit, plnit masem, přidávat do krémových polévek a podobně. Jelikož je patizon velmi rychle měkký, hodí se na přípravu různých minutek. Zajímavým způsobem využití je například nakládání do sladkokyselých nálevů, podobně jako se nakládají okurky.
Recept: Plněné zapékané patisony
Potřebujeme:
– patizony (2 větší nebo 4 menší)
– 1 cibuli
– 3 stroužky česneku
– slaninu
– 2 vajíčka
– 160 g rýže
– brokolici
– bazalku
– tvrdý sýr
– sůl
– olivový olej
Postup: Patizony rozřízneme na poloviny (z menších pouze odkrojíme vrch) a vyjmeme semínka. Neloupeme. Dužinu vyškrabeme lžící a odložíme. Na pánvi opečeme slaninu, přidáme nakrájenou cibuli a část česneku, který si nařežeme na tenké plátky. Mezitím si uvaříme rýži, kterou necháme odtéci, a také brokolici v mírně osolené vodě. Do pánve přidáme nakrájenou dužinu z patisonu, brokolici a posolíme.
Sponzorováno
Směs přendáme do misky, přidáme bazalku, prolisovaný česnek, rýži i vajíčka. Promícháme, dochutíme a směsí naplníme patizony. Ty pak naskládáme do zapékací mísy, přikryjeme a pečeme asi hodinu při 200 °C. Pak je odkryjeme, posypeme sýrem a dopékáme, dokud se sýr nerozpustí.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články