Sponzorováno

Patizony a zdraví – jsou plné vitamínů a minerálů 4.76/5 (21)

Patizon (patison) je velmi zdravý

Patizon (patison) je velmi zdravý

Dýně, cukety, patizony … Zahrady jsou plné těchto zeleninových dobrot, které jsou nenáročné na pěstování, zato však výjimečně zdravé, plné vitamínů a s nízkým obsahem kalorií. A s těmito zdraví prospěšnými vlastnostmi se snoubí ještě je úžasná chuť, která nám dovoluje vyčarovat opravdu různorodá jídla – od sladkých koláčů, pikantních či kyselých polévek, až po exoticky vonící přílohy.

Patizon, přestože patří do rodiny dýní, se vzhledem velmi odlišuje od svých příbuzných. Je sice kulatý, ale je zploštělý, má tvar disku s nepravidelně zvlněnými okraji. Může být bílý, nebo pěkné žluté barvy, některé druhy mají zelené pruhy a skvrnky. Díky zvláštnímu tvaru je využíván i jako podzimní dekorace a to nejen na talíři. A komu vděčíme za vyšlechtění tohoto druhu dýně? Výzkumy odhalily, že první patizon se urodil v Severní Americe.

Účinky patizonu na zdraví

Patizony jsou plné vitamínů a minerálů, které mají příznivé účinky na naše tělo. Mezi jinými v něm naše tělo najde například železo či draslík. Specifické na patizonu je, že má velmi nízký obsah sodíku. To jej předurčuje jako velmi dobrou složku potravy pro lidi trpící srdečně-cévními problémy, nebo onemocněními ledvin. Kromě toho mají patizony velmi nízký obsah kalorií a jsou tedy pomocníkem při různých redukčních dietách. Doporučují se také pro diabetiky, díky minimálnímu obsahu sacharidů, hodí se i do dětského jídelníčku. Vynikající vlastností je například to, že vůbec nenadýmají. Pomáhají odstraňovat škodliviny ze střev, podporují trávení, regenerují organismus.

Sponzorováno

Patizon podporuje trávení

Patizonový disk se skládá z 90% z vody. Zároveň ale obsah sacharidu v patisonu je minimální, a proto si jej pochvalují všichni vyznavači racionální stravy nebo osoby držící různé redukční diety. Dále obsahuje některé důležité látky, které mohou našemu tělu prospívat – jako je sodík, draslík, železo, měď, chlor a fosfor. Patizon, stejně jako ostatní druhy dýní, napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu a celkově jej zklidňuje a regeneruje. Dále napomáhá snižování hladiny tuku v krvi a zároveň má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní. Působí i močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami. Může také pomoci od potíží způsobených revmatismem, aterosklerózou nebo dnou.

Použití patizonu v kuchyni

Tato zajímavá zelenina má všestranné využití v kuchyni. Konzumují se větší, ale i úplně malé patizony, syrové i tepelně upravené. Připravují se na mnoho způsobů – dušení, zapékání, můžeme je dokonce smažit, plnit masem, přidávat do krémových polévek a podobně. Jelikož je patizon velmi rychle měkký, hodí se na přípravu různých minutek. Zajímavým způsobem využití je například nakládání do sladkokyselých nálevů, podobně jako se nakládají okurky.

 

Recept: Plněné zapékané patisony

Potřebujeme:
– patizony (2 větší nebo 4 menší)
– 1 cibuli
– 3 stroužky česneku
– slaninu
– 2 vajíčka
– 160 g rýže
– brokolici
– bazalku
– tvrdý sýr
– sůl
– olivový olej

Postup: Patizony rozřízneme na poloviny (z menších pouze odkrojíme vrch) a vyjmeme semínka. Neloupeme. Dužinu vyškrabeme lžící a odložíme. Na pánvi opečeme slaninu, přidáme nakrájenou cibuli a část česneku, který si nařežeme na tenké plátky. Mezitím si uvaříme rýži, kterou necháme odtéci, a také brokolici v mírně osolené vodě. Do pánve přidáme nakrájenou dužinu z patisonu, brokolici a posolíme.

Sponzorováno

Směs přendáme do misky, přidáme bazalku, prolisovaný česnek, rýži i vajíčka. Promícháme, dochutíme a směsí naplníme patizony. Ty pak naskládáme do zapékací mísy, přikryjeme a pečeme asi hodinu při 200 °C. Pak je odkryjeme, posypeme sýrem a dopékáme, dokud se sýr nerozpustí.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva