Sponzorováno

Ani celozrnné není vždy zdravé – dávejte pozor co celozrného kupujete 4.83/5 (6)

Ani celozrnné není vždy zdravéMyslíte si, že jíst celozrnné potraviny je vždy zdravá volba? Důležité jsou informace o nutričních hodnotách. Máme pro vás tipy, jak být chytřejší a zdravější spotřebitel.
Některé výrobky označené jako „celozrnné“, nejsou ani zdaleka tak zdravé, jak byste si mysleli. Harvard School of Public Health v nové studii zjistila, že často jsou nejméně výživné. Obsahují totiž více cukru a kalorií.

 

Jaké je složení?

Každý výrobek označovaný jako „celozrnný“ musí obsahovat alespoň 51 % celozrnné hmotnosti. Nicméně, zbývajících 49 % může obsahovat rafinované obiloviny, které až tak zdravé nejsou. Celozrnné výrobky jsou bohaté na vlákninu a vitamíny, takže pomáhají předejít onemocněním srdce, cukrovce a obezitě, ty rafinované mohou vést k rozvoji těchto onemocnění.

TIP PRO ZDRAVÍ: Stravujte se dle potravinové pyramidy.

Sponzorováno

Je tedy třeba číst nutriční hodnoty a seznam surovin. V ideálním případě by byly zdravé výrobky stoprocentně celozrnné. Neměli byste ale podlehnout označením, jako je „mnohozrnné“, „zdravý zdroj obilovin“, „plné otrub“ a podobně. Podle womenshealthmag.com jsou to jen prázdná slova, které mají oklamat spotřebitele.

Podívejte se na pořadí

První složka na štítku by měla být celozrnná, ale tam se netřeba zastavit. Pokud je cukr nebo složité tuky na druhém nebo třetím místě, ruce pryč! Čím výšše je surovina ve složení, tím více jí je ve výrobku. A nezdravé tuky a cukry na vysoké pozici znamenají, že do sebe dostanete příliš mnoho nezdravých věcí.

Sledujte pravidlo 10:1

Zkontrolujte obsah vlákniny a počet sacharidů. Na každých deset gramů sacharidů je třeba, aby výrobek obsahoval alespoň jeden gram vlákniny. „Obsahuje-li výrobek třicet gramů sacharidů, musí v něm být tři gramy vlákniny,“ vysvětlila na příkladu doktorka Heather Bauerová, zakladatelka Bestowed.com. Výrobky, které tomuto poměru odpovídají v sobě mají méně cukru, sodíku a složitých tuků, čili jsou zdravější.

TIP: Celozrnné obilniny a zdraví

VIDEO: Jaký chléb je zdravý? Cereální a vícezrnný je jen klamání spotřebitele!

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva